Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 10 генерална дискусија

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.829
5.277
SK
406876355_365261825865070_2707174580206586304_n.jpg
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Играше ли Need for Speed и Prehistoric на 95-ката? :LOL:
хахха на 95ка-98ка НЕ, покасно на XP играв (никогаш сум немал графички хардвер за игри), ама на 7ца играв need for speed, F.E.A.R, Tomb Raider,... (имав Intel® Pentium® 4 Processor 640) и нвидиа 6600 графичка
 
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.953
17.851
Инсталирал ли некој Windows10 директно од дискот?
Мислиш директно од iso-то да се направи чиста инсталација? Тогаш одговорот е да.

Ако мислиш на класично инсталирање „под DOS" како што сме правеле* на времето за 95~98 не сум имал реална потреба


*со инсталацијата ставена во друг фолдер, на друга партиција или диск. Ова, за тие што не знаат, сме го правеле затоа што пиратските верзии на Windows не беа бутабилни. Требаше флопи да имаш. Зборувам за ерата на DOS
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
580
432
Мислиш директно од iso-то да се направи чиста инсталација? Тогаш одговорот е да.

Ако мислиш на класично инсталирање „под DOS" како што сме правеле* на времето за 95~98 не сум имал реална потреба


*со инсталацијата ставена во друг фолдер, на друга партиција или диск. Ова, за тие што не знаат, сме го правеле затоа што пиратските верзии на Windows не беа бутабилни. Требаше флопи да имаш. Зборувам за ерата на DOS
Да, ИСО-то е во друга партиција, директно покренуваш од него, без УСБ, ЦД или слично.

ХР јас постојано така го (пре)инсталирав. Затоа секогаш имав втор ОС, го користев ако основниот не можам да го подигнам. Инаку можеше ИСО-то (за ХР мораше да биде распакувано) да биде и во основната партиција, без проблем инсталираше, но при инсталацијата го брише (го нема за друг пат).
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
580
432
Инсталирај Ventoy и после ставај колку сакаш инсталациони ISO-a на едно стикче. Може оперативни системи, може и лајв дистрибуции од антивируси, софтвери за спасување и разни алатки.
Не може колку сакам. Засега имам Win10, Win11, Ubuntu и Mint. Има место за уште толку, повеќе не ќе собере. :) :) :)

Ова за директно инсталирање од диск го прашувам онака од љубопитност. Видов дека распакувано ИСО ја има датотеката за покренување инсталација.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.794
4.595
Ова за директно инсталирање од диск го прашувам онака од љубопитност. Видов дека распакувано ИСО ја има датотеката за покренување инсталација.
Мора да има извршен фајл што ќе ја стартува инсталацијата и мора да е пристапен директно, не спакуван. Не може директно од ИСО, мора прво да се распакува или барем да се mount-ира на некој логички диск за да изгледа распакувано.
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
580
432
Мора да има извршен фајл што ќе ја стартува инсталацијата и мора да е пристапен директно, не спакуван. Не може директно од ИСО, мора прво да се распакува или барем да се mount-ира на некој логички диск за да изгледа распакувано.
Windows 10 автоматски го распакува во виртуелен диск. Кај Windows XP го имав распакувано (копирано од ЦД-то).
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.453
3.008
Неготино
Кај мене Ventoy не сакаше за некое чудо. Го пуштив програмчето, форматирав USB со него и си ставив ISO на USB.
Не подигна бутабилно ништо. Кај грешам?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.829
5.277
SK
Избор на MBR/GPT, како за почеток. После подесувања во биосот/UEFI-то, исклучување secure boot, поставување legacy, редоследот на бут уредите, итн, често и комбинации од подесувањата.
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
580
432
Кај мене Ventoy не сакаше за некое чудо. Го пуштив програмчето, форматирав USB со него и си ставив ISO на USB.
Не подигна бутабилно ништо. Кај грешам?
Јас успеав од прва. Ама компјутерот има некој „лев“ Bios, па никаде ми го немаше Linux. После видов дека во Bios и понатаму Windows е прв, а Ubuntu е на второ место. Откако го кренав на прво место, сега е во ред.

На лаптоп без проблем инсталирав Mint, ама откако му пуштив ажурирања, пак ми го врати стариот loader. Морав повторно да го едитирам.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.829
5.277
SK
Мора со исклучено Secure Boot? Нема да подигне со вклучено? Збориме за Win 10/11.
Ќе мора да пробаш, па ќе видиш што работи а што не... Ќе си работат прозорците секако - освен ако od boot order не го извадиш windows boot manager (или како и да се викаше). Ама после само треба да се вратиш во фирмвер (биос) и да подесиш windows да биде прв.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Мислиш директно од iso-то да се направи чиста инсталација? Тогаш одговорот е да.

Ако мислиш на класично инсталирање „под DOS" како што сме правеле* на времето за 95~98 не сум имал реална потреба


*со инсталацијата ставена во друг фолдер, на друга партиција или диск. Ова, за тие што не знаат, сме го правеле затоа што пиратските верзии на Windows не беа бутабилни. Требаше флопи да имаш. Зборувам за ерата на DOS
И да менуваш неколку дискети за време на инсталација :))))
Мислењето е автоматски споено:

Мора со исклучено Secure Boot? Нема да подигне со вклучено? Збориме за Win 10/11.
обавезно исклучи го и пробај пак (имам направено тест усб со вентој, различни исо-а од линукс, хиренс, win10-11-7)
btw Ventoy закон е за повеќе бутабилни оперативни системи на едно ЈуЕсБи :)
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.794
4.595
Мора со исклучено Secure Boot? Нема да подигне со вклучено? Збориме за Win 10/11.
Не треба да се исклучува, работи со Secure boot. Може само да треба да додадеш сертификат. Има детално во документацијата на нивниот сајт.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.829
5.277
SK
Значи Крис, може да научиш како да додаваш сертификати. Има детално во документацијата на нивниот сајт, fun stuff... Или може да исклучиш secure boot. Ќе останеш неук за додавење сертификати ама ќе завршиш работа за неколку секунди. :)

Фазла, ќе ти работи и бутирање од live USB-а (за кои не може да додадеш сертификати (пошто најчесто не постојат).
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

krema

Epic
24 јуни 2009
14.627
14.308
youtu.be
Тоа е друг муабет, дискусијата беше во насока на покренување на инсталација од друг диск/партиција.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.777
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно