Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 10 генерална дискусија

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.678
4.424
Не зборуваш за овие, не зборуваш за оние, ти всушност цело време си зборувал за тебе и стрината. Терајте со линукс и не се замарајте.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.659
5.109
SK
Споредба на вин10 со друг ОС.
Офтопик не е. Освен тоа и сам предложив префрлање на постовиве на тема за линукс - така да не знам на кој му се лутиш. Модераторите очигледно не гледаат проблем... Или нешто ти смета што се разбуди мртвава тема?

Виндовс фановите ионака одамна се на темата за 11-ката.

Не зборуваш за овие, не зборуваш за оние, ти всушност цело време си зборувал за тебе и стрината. Терајте со линукс и не се замарајте.
Па сега ако беше фер ќе се согласеше дека повеќе пати прецизно и експлицитно кажав за која целна група зборувам за - мнозинството кориснци на виндовс. Но...
 

Ab@ace

On your way to fame
21 мај 2016
723
613
Оф топик е пошто гњавиш со безвеза, убедуваш членови да инсталираат линукс пошто ти нели користиш линукс и треба сеа сите да инсталираме нефукционален OS после ги убедуваш една недела да го користат за да се навикнеле ,и самиот гледаш дека нема интерес за линукс за дома и упорно некој убедуваш во тоа,и тоа во тема за Windows :D

Sent from my 23021RAA2Y using Tapatalk
 

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1.721
2.016
Скопје
сум користел убунту, зорин, минт.

ниеден нема опција за мењање на mouse wheel speed. да губам време за вакви ситници да гуглам да симињам 3рд парти работи неам потреба.
Тоа ми остана најголем впечаток. имаше и други недостатоци, драјвери за принтер немаше.
хдр нема, фалат основни работи, не е за секојдневна употреба, го ставам само на антички комјутери, и ако би правел дома нешто серверче видео надзор, како ОС никад не би го користел.

1695756058794.png

Нека стои како инфомрација дека KDE Plasma 5.27.8 (Open Suse Tumbleweed) ја имаа таа опција out of the box.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.659
5.109
SK
Оф топик е пошто гњавиш со безвеза, убедуваш членови да инсталираат линукс пошто ти нели користиш линукс и треба сеа сите да инсталираме нефукционален OS после ги убедуваш една недела да го користат за да се навикнеле ,и самиот гледаш дека нема интерес за линукс за дома и упорно некој убедуваш во тоа,и тоа во тема за Windows :D
Никого јас не убедувам да иде на друг ОС. Слободно уживај во виндовс и bloat до смрт ако сакаш. Твоја работа. А ти мене да ми кажеш да не го критикувам виндовс? Тоа не можеш и да сакаш. Не сум офтопик кога споредувам виндовс со други оперативни системи, тоа е мое право да го правам и до бесвест ако сакам.

Тоа е за темата а сега за твојот офтопик: Ти мене можеш само да ми ги коментираш аргументите/тезите, но не можеш да ме коментираш и мене самиот. Јас не сум тема на дискусијата. Тоа дали јас тебе лично сум ти досаден - тоа е твој проблем. Ако сум ти досаден - игнорирај ме, имаш опција за игнор. Ако сметаш дека кршам правила, пријави ме. Копчето ти е веднаш под постов. Има кој да одлучи дали сум офтопик но ти не си тоа. До тогаш: дискутирај на тема или иди замарај некој друг.
 

Ab@ace

On your way to fame
21 мај 2016
723
613
Ти замараш ја усра цела тема 3-4 страни наназат,и да ние сме неписмени имаме windows со блоатвер иди кажи им го тоа на некој дедовци и баби од 70год не на нас, 99% од членовиве на форумов знаат како да си го средат windows-от не се глупави како што ти ги мислиш и правиш.
Ама ти си тука дојден да не убедуваш како линукс е подобар од windows и дека ние сме глупави што го користиме

Sent from my 23021RAA2Y using Tapatalk
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.659
5.109
SK
Дали си неписмен или глуп, тоа нема да го коментирам.
Ова овде е форум, овде се дискутира на тема виндовс и јас еве моментално дискутирам колку виндовс е страње. И зошто е виндовс е страње. Јас не ти ја усерувам темата, туку темата е за устран оперативен систем. Кој јас го коментирам колку, како и зошто е устран.

Никој тебе ништо не те „убедува“. Прави што сакаш. Не ти смета bloat? Не ти смета усерување на куп поставки и подесувања на секоја поголема надградба на ОС-от? Супер за тебе. Уживај!
Ти секако имаш право да мислиш што сакаш. Но немаш право да навредуваш и да кажуваш кој што „усерувал“ или слично. Имаш таму опции за игнорирање, и за пријавување. Ако дискутираш, дискутирај за аргументите. Не дискутирај за дискутантите... И патем провери што е тоа ад хоминем, чисто онака за описменување.

Побарај и што значи ехо комора, можеби ќе ти се разјасни што е дебата како и тоа дека дискусија за виндовс по автоматика не значи и воспевање и фалење на виндовс.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.678
4.424
Па сега ако беше фер ќе се согласеше дека повеќе пати прецизно и експлицитно кажав за која целна група зборувам за - мнозинството кориснци на виндовс. Но...
Токму тоа се трудам да ти укажам, таа целна група за која се залагаш не е мнозинство туку е занемарливо малцинство. Исклучувајќи ги овие, тие, оние, дури не останавте ти и стрината, и ти сам дојде до тој заклучок, само не сакаш да го прифатиш.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.659
5.109
SK
Токму тоа се трудам да ти укажам, таа целна група за која се залагаш не е мнозинство туку е занемарливо малцинство. Исклучувајќи ги овие, тие, оние, дури не останавте ти и стрината, и ти сам дојде до тој заклучок, само не сакаш да го прифатиш.
Твојата теза е дека корисниците на десктоп компјутери и десктоп ОС-и (како виндовс) се „занемарливо малцинство“. Јас тоа воопшто и не го коментирам. Јас зборувам за корисниците на десктоп компјутери со виндовс, и за проблемите со кои се соочуваат секојдневно (затоа што се премногу пасивни за да истражат/пробаат подобри алтернативи).

Тоа се различни работи. Тоа за смартфон корисниците е дигресија за која - почекај малку, наскоро @Ab@ace ќе те предупреди дека си офтопик. Односно нема, пошто е необјективен микро$офт виндовс фан. :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.158
14.198
99% од членовиве на форумов знаат како да си го средат windows-от не се глупави како што ти ги мислиш и правиш.
Уф брат, какви членови имаме што не се тие 1% би се изненадил. Остај тоа.

Туку, не сфаќам зошто се жестите во врска со Локван и муабетите за Линукс. Подобро е да има информации и искуства на форумов отколку да ги нема. Никој нема да ви замери ако експериментирате со Линукс ниту па ќе ве тепа ако не пробате. Чил малце.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.659
5.109
SK
Друже, научени се луѓево на ехо комори. Не разбираат што е дебата/дискусија. Не дај боже да имаш спротивно мислење од нивното, па уште ако се дрзнеш да го кажеш?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.158
14.198
Друже, научени се луѓево на ехо комори. Не разбираат што е дебата/дискусија. Не дај боже да имаш спротивно мислење од нивното, па уште ако се дрзнеш да го кажеш?
Океј разбирам, ама и ти осеќаш некоја потреба да се докажеш до крај.
Тоа што си кажал е кажано, евентуално да го потврдиш повторно. Ама да се инсистира својот збор да е последен е непотребно знаејќи дека така се развиваат полукорисни дискусии до бескрај и се штанцаат десетици постови, секој поникаков од претходниот.
Баш ти е гајле како некој ке реагира на твојот пост. Не е до тебе, до него е, јавноста ги гледа неговите реакции и јавноста го суди, ти не треба да се замараш. Твоето што си го кажал е кажано.

Не заземам страна, пошто не ги читав претходните постови. Не читам кога некој се клоца по цеваница. поентата ми е да потсетам дека секој пост им вредност и дека нема потреба од петни жили да се брани секој единствен пост, зошто во спротивност се нарушува атмосферата и се канат зборови кои се кршат со правилата на форумот и се квалификуваат за потенцијален бан.
 

Ab@ace

On your way to fame
21 мај 2016
723
613
Немам ништо против линукс напротив сите сме корисници на него на некој начин сегде е застапен од телефони,телевизори, конзоли итн поентата ми беше да си остане темава тоа што е секој ОС си има свои предности и недостатоци никој не е идеален и нема да има таков
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.659
5.109
SK
Океј разбирам, ама и ти осеќаш некоја потреба да се докажеш до крај.
Тоа што си кажал е кажано, евентуално да го потврдиш повторно. Ама да се инсистира својот збор да е последен е непотребно знаејќи дека така се развиваат полукорисни дискусии до бескрај и се штанцаат десетици постови, секој поникаков од претходниот.
Баш ти е гајле како некој ке реагира на твојот пост. Не е до тебе, до него е, јавноста ги гледа неговите реакции и јавноста го суди, ти не треба да се замараш. Твоето што си го кажал е кажано.

Епа кога некој ќе ти улета со клизечи, со обвинувања за „усерување“ на идилата за виндовс - ваљда е очекувано да се почуствуваш за повикан да се објасниш. Посебено кога не ги критикуваат аргументите, туку тебе лично.

Некој подоблесен би преќутал, јас извесно не сум тоа.
shrugs-idgaf.gif
 
Последна промена:

Ab@ace

On your way to fame
21 мај 2016
723
613
Епа кога некој ќе ти улета со клизечи, со обвинувања за „усерување“ на идилата за виндовс - ваљда е очекувано да се почуствуваш повикан да се објасниш. Посебено кога не ги критикуваат аргументите, туку тебе лично.

Некој подоблесен би преќутал, јас извесно не сум тоа.

Друже ти замараш ја труеш темата со безврска муабети убедуваш некој да користи нешто што ти го користиш
 

FatCat

Intern
4 март 2022
79
36
дечки у реди е се почна кога се пожалив дека се изместија од ништо некој подесувања на виндоус.
не планирам ради тоа да се префрлам на линукс. каков таков виндос е барем функционален за све.
Линукс може нема блоат ама нема ни доста основни функции, и јас сакам да има избор и би го сменил виндос,
ама моментално линукс не е во обзир сум го пробал и користам на постар пц како што кажав неможе никој да ме убеди
за главен ос да биде.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.659
5.109
SK
Секој од нас за себе си одлучуваме. Не се убедуваме, туку ги аргументираме ставовите. Поназад само ти објаснија дека има out-of-the-box решение за брзина на скрол на mouse wheel. За разлика од виндовс каде е еден OS/gui за сите, ситуацијата со линукс е дека има мноштво дистроа со мноштво декстоп околини и сите се со различен пристап па тоа ако си пробал едно нешто не значи дека имаш основа сите други ги ставаш со ист заклучок. Некои околини/дистроа како погоре покажаното (KDE plasma, кој и јас го користам) се попријателски за почетници и ваквите секојдневни потреби се решени out-of-the-box.

Ова не е убедување за ти сега да земеш да мигрираш, туку укажување на работите кои често погрешно се перцепираат. Избор за алтернатива на виндовс постои, но волјата (и времето/трудот) што треба да се вложи за миграција - тоа се индивидуални одлуки.
Мислењето е автоматски споено:

Друже ти замараш ја труеш темата со безврска муабети убедуваш некој да користи нешто што ти го користиш
Безврска муабетите ги почна ти, и ги продолжуваш со упорно дискутирање офтопик за мојата маленкост. Никако да разбиреш дека има систем за решавање на тоа што го гледаш како проблем. Можеш да ескалираш (пријавиш) до модератор но немаш право да ми кажуваш дека трујам и замарам (додека истовремено ми ги игнорираш онтопик аргументите). Значи можеш да пријавиш, или можеш да ме ставиш на игнор и нема повеќе да ги гледаш моите „замарења и труења“. Во врска со тоа „замарење и труење“ што да ти кажам освен фала што потврдуваш буквално се што кажав во неколку наврати.

Инаку коректни се замерките на колегиве дека сето ова (личниве преписки) освен што е бескорисно е и е заморно, па во разбирање на нивните потреби - повеќе нема да ти реплицирам на ваквите лични напади.
Но нема да бидам злопамтило. Ако некогаш се научиш што е дискусија, и ако имаш одговор на моите конкретни критики за виндовс како оперативен систем - нема зошто да не ти одговорам (се разбира, не го задржувам здивот во очекување).

Дотогаш поздрав, и пријатно користење на микро$офт уиндоус
 

FatCat

Intern
4 март 2022
79
36
Секој од нас за себе си одлучуваме. Не се убедуваме, туку ги аргументираме ставовите. Поназад само ти објаснија дека има out-of-the-box решение за брзина на скрол на mouse wheel. За разлика од виндовс каде е еден OS/gui за сите, ситуацијата со линукс е дека има мноштво дистроа со мноштво декстоп околини и сите се со различен пристап па тоа ако си пробал едно нешто не значи дека имаш основа сите други ги ставаш со ист заклучок. Некои околини/дистроа како погоре покажаното (KDE plasma, кој и јас го користам) се попријателски за почетници и ваквите секојдневни потреби се решени out-of-the-box.

Ова не е убедување за ти сега да земеш да мигрираш, туку укажување на работите кои често погрешно се перцепираат. Избор за алтернатива на виндовс постои, но волјата (и времето/трудот) што треба да се вложи за миграција - тоа се индивидуални одлуки.

ми објаснуваш како да сум паднат од марс незнам дека линукс има повеке дистроа и десктоп околини,
а сигурно пред тебе го имам користено..

тоа ''но'' е кључно. постои алтернатива ''но'' време и трудот што треба да се вложат кога ке ги ставиш на кантар сваќаш дека линукс не е алтернатива.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.659
5.109
SK
За тебе не е алтернатива, тоа е заклучокот.
И никој не вели дека „си паднат од марс“, само - како што кажуваш - дека немаш време (и волја) за поминување на процесот на префрлање на нова платформа. Ова го кажувам како некој што долго време бил во твоите чевли (метафорички де). Денес тоа префрлање е многу олеснето во однос на порано. И ова го кажувам како некој што пробал и претходно да се префрли, а без успех.
Мислењето е автоматски споено:

Што се тиче виндовс... Ги користи некој ghost spectre модификациите? Јас во последно време ги преферирам пред другите опции.
 

FatCat

Intern
4 март 2022
79
36
За тебе не е алтернатива, тоа е заклучокот.
И никој не вели дека „си паднат од марс“, само - како што кажуваш - дека немаш време (и волја) за поминување на процесот на префрлање на нова платформа. Ова го кажувам како некој што долго време бил во твоите чевли (метафорички де). Денес тоа префрлање е многу олеснето во однос на порано. И ова го кажувам како некој што пробал и претходно да се префрли, а без успех.

да за мене и за 97% од десктоп корисниците...
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.346
13.205
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@Astro Миркософт конечно ја оневозможи пираЦката активација преку hwid (на пример со massgravel) за 10-ка/11-ка/Office. Кој активирал досега, останува активиран. KMS38 методот сè уште работи.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.158
14.198
@Astro Миркософт конечно ја оневозможи пираЦката активација преку hwid (на пример со massgravel) за 10-ка/11-ка/Office. Кој активирал досега, останува активиран. KMS38 методот сè уште работи.
Тоа е корисна информација да се знае. Благодарност.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.061
Мислења
954.721
Членови
34.478
Огласи
2.287
Најнов член
mwrld
На врв Дно