• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 10 генерална дискусија

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Стај му линукс, да те види господ... Имаш и 8 гига DDR3 SODIMM за ~12USD, баш вчера нарачав од Али. :)
Не сум по такви авантури како линукс хехе сега имам 6гб рам доста е, кај и да е ќе биде пензиониран лаптопов од времето на диносаурусите
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
416
282
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Предложете добар проверен понов build на Win10? Имам некој од првите, ама ќе преинсталирам за брзо лаптоп на близок, па ме интересира што е поново а веќе проверено од повеќето...
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
2.801
2.385
Неготино
Предложете добар проверен понов build на Win10? Имам некој од првите, ама ќе преинсталирам за брзо лаптоп на близок, па ме интересира што е поново а веќе проверено од повеќето...
Ова.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.071
6.334
Скопје
www.facebook.com
Предложете добар проверен понов build на Win10? Имам некој од првите, ама ќе преинсталирам за брзо лаптоп на близок, па ме интересира што е поново а веќе проверено од повеќето...
Колку и да најдеш добар билд,пак ке го запукаат со апдејти и пак нема да бииде добар билд.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1.946
2.911
Струмица
Предложете добар проверен понов build на Win10? Имам некој од првите, ама ќе преинсталирам за брзо лаптоп на близок, па ме интересира што е поново а веќе проверено од повеќето...
Изгуглај:
en-us_windows_10_enterprise_ltsc_2021_x64_dvd_d289cf96
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
416
282
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Го симнав се, спремив усб...ама когс пробав да инсталирам, ми бара оригинал лиценца. Не може никако да се прескокне тој дел. Лаптопот е донесен од аус и е со оригинал win 7. Чаре за ова? Гледав на yt, наводно има начин да се направи upgrade на win 10 на овој начин
View: https://youtu.be/WelZFpjVjMg

Во случај да не може ни вака, како може да се форматира скроз C, за да може на раат да инсталирам win 10, како на било кок лаптоп што се продава празен во продавница без никаков оперативен систем?
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
644
408
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
SSD 2.5" Kingston A400 Series 480GB + Western Digital 4TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 16GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS Dual GeForce RTX™ 3050 OC Edition 8GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 11 Pro x64
Го симнав се, спремив усб...ама когс пробав да инсталирам, ми бара оригинал лиценца. Не може никако да се прескокне тој дел. Лаптопот е донесен од аус и е со оригинал win 7. Чаре за ова? Гледав на yt, наводно има начин да се направи upgrade на win 10 на овој начин
View: https://youtu.be/WelZFpjVjMg

Во случај да не може ни вака, како може да се форматира скроз C, за да може на раат да инсталирам win 10, како на било кок лаптоп што се продава празен во продавница без никаков оперативен систем?
Направи download iso на windows 10 од друг компјутер , префрли го со усб на лаптопот и ќе можеш да инсталираш.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
416
282
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Направи download iso на windows 10 од друг компјутер , префрли го со усб на лаптопот и ќе можеш да инсталираш.
Мислиш да го ископирам исо-то на лаптопот така да го стартувам како обична програма да инсталирам?
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Го симнав се, спремив усб...ама когс пробав да инсталирам, ми бара оригинал лиценца. Не може никако да се прескокне тој дел. Лаптопот е донесен од аус и е со оригинал win 7. Чаре за ова? Гледав на yt, наводно има начин да се направи upgrade на win 10 на овој начин
View: https://youtu.be/WelZFpjVjMg

Во случај да не може ни вака, како може да се форматира скроз C, за да може на раат да инсталирам win 10, како на било кок лаптоп што се продава празен во продавница без никаков оперативен систем?
Како да се форматира ? Убаво - со усб-то на кое ти е уредно снимена Вин10 инсталациона - викаш сакам да инсталирам виндоус и ко ќе те праша каде (ќе ти даде избор 2-3 партиции - прво избираш првата - па има копче delete - па втората - па третата и после почнуваш со инсталација на слободниот простор - сам ќе креира он партиции...
Ако само број за активација ти е проблем за да инсталираш - има џенерик броеви на Вин10 - прогуглај ...
Мислењето е автоматски споено:

Мислиш да го ископирам исо-то на лаптопот така да го стартувам како обична програма да инсталирам?
Ни јас не знам што мисли ама не иде тоа така...
Во секој случај - нека ти направи некој УСБ со инсталациона Виндоус10 и инсталирај !
 
Последна промена:

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
416
282
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Како да се форматира ? Убаво - со усб-то на кое ти е уредно снимена Вин10 инсталациона - викаш сакам да инсталирам виндоус и ко ќе те праша каде (ќе ти даде избор 2-3 партиции - прво избираш првата - па има копче delete - па втората - па третата и после почнуваш со инсталација на слободниот простор - сам ќе креира он партиции...
Ако само број за активација ти е проблем за да инсталираш - има џенерик броеви на Вин10 - прогуглај ...
Мислењето е автоматски споено:


Ни јас не знам што мисли ама не иде тоа така...
Во секој случај - нека ти направи некој УСБ со инсталациона Виндоус10 и инсталирај !
Значи усб-то ми е boot-абилно. Не ми е првпат да инсталирам windows. Работата е што не се доаѓа до тој чекор да одбираш партиции и да правиш формат...одма на почеток бара license key од лаптопот, пошто веќе има оригинал win7 на него.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.256
6.331
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Значи усб-то ми е boot-абилно. Не ми е првпат да инсталирам windows. Работата е што не се доаѓа до тој чекор да одбираш партиции и да правиш формат...одма на почеток бара license key од лаптопот, пошто веќе има оригинал win7 на него.
Не разбрав зошто не можеш да направиш Upgrade? Win10 беше бесплатен ако направиш Upgrade, јас мојот лаптоп исто со оригинал Win7 лиценца уште тогаш така го надградив, без да инсталирам, форматирам или било што.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Значи усб-то ми е boot-абилно. Не ми е првпат да инсталирам windows. Работата е што не се доаѓа до тој чекор да одбираш партиции и да правиш формат...одма на почеток бара license key од лаптопот, пошто веќе има оригинал win7 на него.
Проба со џенерик ки да го поминеш тој дел ? Free Windows 10 Activation Key For All Versions 32bit+64bit ( Updated 2023) - Pakainfo
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
2.801
2.385
Неготино
Значи усб-то ми е boot-абилно. Не ми е првпат да инсталирам windows. Работата е што не се доаѓа до тој чекор да одбираш партиции и да правиш формат...одма на почеток бара license key од лаптопот, пошто веќе има оригинал win7 на него.
Бара licence key и доле имаш don't have a product key .. кликаш на тоа и си бркаш работа натаму.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.958
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно