Windows 10 генерална дискусија

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,221
4,592
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Почетокот на крајот :)
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ги заболе нив за Look & Feel.

Еве Gaming Services во вторникот се апдејтира, очекувам да си ги држат нив и Xbox сервисите на последна верзија, без разлика што ќе откажат љубов на 10-ка со други печови.

30 миљони сабскрајбери х 14.95$ не е заебанција. Добар дел од нив користат и Xcloud со претплатата (EU, US, Canada). Виндовс им овозможува да си играат Xbox без да имаат Xbox. Добро да и Android и iOS, ама PC десктоп со 24" монитор пали играј за симболична сума. Нема тек така да се откажат од тие пари.
 
20 јули 2021
11
3
Некој да помогне после последниов апдејт пц то се пушта дава слика од лого и се и на крај црн екран, пробав доста работи сменив се и пак е исто некој да знае што е иначе попатно да напоменам 11ка не е компатибилна
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,845
12,278
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Излезе новиот LTSC 2021.

Filename : en-us_windows_10_enterprise_ltsc_2021_x64_dvd_d289cf96.iso
MD5 : b5a7be560dbd73619945129e52be1b5f
SHA1 : 2fb2897373c4f71b06f4490943b3d564b0f0fd6d
CRC32 : 1d39d1e8
SHA-256 : c90a6df8997bf49e56b9673982f3e80745058723a707aef8f22998ae6479597d
SHA-512 : 0a2cd4cadf0395f0374974cd2bc2407e5cc65c111275acdffb6ecc5a2026eee9e1bb3da528b35c7f0ff4b64563a74857d5c2149051e281cc09ebd0d1968be9aa
SHA-384 : 09be63a6ba31cab7282efb2595dcf87633b806e07642ab82afe1a71c0e41c437f146c0bd290b9edbb1b34dde52897eed
File Size : 4,899,461,120

Можат да се најдат директ линкови од Миркософт, на пример на форумот Мојот дигитален живот, но од било каде да се симне со овие хашови - тоа е она вистинското. Други ISO-а не ме интересираат, па затоа не ги ни пишувам.

Во ISO-то е содржана и верзијата LTSC Enterprise бла бла IoT (Internet of Things), демек наменета за послаби компјутери, но овој пат е наводно сосема идентична со „обичната“ LTSC верзија, освен по начинот на активација - не е KMS, туку врзува лиценца за машина (и за тоа има лек) и support-от од Миркософт од 10 години место скратените 5 за „обичната“ LTSC. Пред неколку денови оваа верзија (IoT) излезе со сопствено ISO наменето за OEM-ите и уште не ми е јасно дали навистина воопшто не се разликува, но тоа не ми е ни важно. Јас ја гледам само обичната LTSC.

Има некои разлики од претходното LTSC, уште е рано да се каже колкави, луѓе само што почнаа да го инсталираат. Највидлива разлика е што е содржан ChromEdge, што и беше очекувано.
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,845
12,278
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,602
1,172
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Што може да биде проблемот со овие хироглифи ?
ова ми се јавува само на коинбасе и на хе.цом
на сите прелистувачи со овие 2 сајта го имам истиот проблем
ЧАре?

1638031140965.png

1638031167897.png
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,118
3,568
Што може да биде проблемот со овие хироглифи ?
ова ми се јавува само на коинбасе и на хе.цом
на сите прелистувачи со овие 2 сајта го имам истиот проблем
ЧАре?

Погледнете го атачментот 106716

Погледнете го атачментот 106717
Ова е проблем со фонтот. Ако и во друг прелистувач го прави истото, најди кој фонт го користат за тој текст и преинсталирај го. Ако е само во овој прелистувач, види да не ти се избуричкани подесувањата за фонтовите.
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
48
23
Пред точно 5 години, баталив целосно компјутери/лаптопи, од толку што ми беше смачено, прекинав да сервисирам.. и се во визба исфрлив.
Ми притреба лаптопот, го зедов..
Го абдејтирав од 7ultimate 64bit, на 10 pro.
Ама лаптопов буквално КОЧИ.
што е толку зезнато, кај 10кава?
Му треба некоја минута додека целосно се подигне.
И што уште не.
Се понаша како да е инсталиран на конфигурација со 478 сокет
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,236
3,960
Пред точно 5 години, баталив целосно компјутери/лаптопи, од толку што ми беше смачено, прекинав да сервисирам.. и се во визба исфрлив.
Ми притреба лаптопот, го зедов..
Го абдејтирав од 7ultimate 64bit, на 10 pro.
Ама лаптопов буквално КОЧИ.
што е толку зезнато, кај 10кава?
Му треба некоја минута додека целосно се подигне.
И што уште не.
Се понаша како да е инсталиран на конфигурација со 478 сокет
Немаш SSD. Стави SSD.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,937
7,742
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Нема врска, на другиот лаптоп го формарирав и му инсталирав 10че лета :) инаку исти лаптопите се .

Провери да нема лоши сектори дискот со HDTune, постирај и скриншот од health табот ако сакаш овде.
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
48
23
Провери да нема лоши сектори дискот со HDTune, постирај и скриншот од health табот ако сакаш овде.
Не, нема лоши сектори дискот!
Супер си е дискот, леташе на 7мицата.
При абдејтот, Дане остануваат некој фајлови од 7мицата, Дане има некој конфликти во позадина помеѓу апликацци?
Пошо гледам некако рамот во мирување крева над 2,5гб.
П.с како шо кажав погоре, 5 години имам баталено се. И врска неам шо има ново од таа страна..
Дали има некој нов убав функционален софтвер што ги средува грешките кај Windows?
(Да не се бавтам да го форматирам па да инсталирам) пошо имам многу работи внатре што ми требаат.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,937
7,742
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,412
1,509
Clean install на HDD веројатно ќе реши нешто, clean install на SSD речиси сигурно ќе го реши проблемот
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
48
23
Ultimate Windows Tweaker 4, за пола час ја реши работата!
Плус реинсталирање на сите драјвери.
Лета лаптопот :)
 
  • Тажно
Реакции: Avid

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44,019
Мислења
870,287
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно