• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,535
870
A da probam so bitdefender, kaspersky? Sakam da smenam posto 10 godini so avastov sum.
Јас го користам БитДефендер и одлично си врши работа ,но таквите антивируси како и касперски се бара повеќе РАМ меморија за да може на Виндоусот глатко да лизга. Аваст ќе ти заврши и не се замарај

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,787
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Зар РАМ би бил проблем денес?
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,810
2,723
Струмица
Јас го користам БитДефендер и одлично си врши работа ,но таквите антивируси како и касперски се бара повеќе РАМ меморија за да може на Виндоусот глатко да лизга. Аваст ќе ти заврши и не се замарај

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
Аман бе Ване.. за 300МБ РАМ за антивирус ли треба да се замараме? Вибер за десктоп користи толку, еден фејсбук таб да отвориш ти зима 500МБ РАМ.
Телефонот ти има 12ГБ РАМ жити сѐ...

kaspersky-ram.png
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,535
870
Па БитДефендер и Касперски скоро над 500мб Рам зазема а Авастот колку?

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,697
1,280
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Шо касперски 500 мб?
1614109429934.png

Да е 500 мб ќе го бришам одма.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,748
12,174
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Го спомна некој ова?

Fix
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,697
1,280
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Ништо од овие ама се нервирам нотификации што не ми стигаат долу десно. Морам restart на експлорерот да правам или рестарт на ПЦ.
Мислев дека ми е до Windows нешто, испадна и неколку колеги од работа го имаат истото.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,697
1,280
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Дали на некој му се има случено или му се случува ова?
1614370873638.png

После Sleep или ако поминат ден - два со пуштен ПЦ, се појавува ова и морам да рестартирам.
Тастатурата и маусот работат, ама друго ништо не можеш да ставиш.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,563
8,762
Скопје
Дали на некој му се има случено или му се случува ова?
Погледнете го атачментот 97877

После Sleep или ако поминат ден - два со пуштен ПЦ, се појавува ова и морам да рестартирам.
Тастатурата и маусот работат, ама друго ништо не можеш да ставиш.
Апдејтирај чипсет.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,697
1,280
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
614
2,825
И мене знае да ми се шлогира една УСБ порта и тоа сосема спорадично (Б350 плоча со 2200Г АПУ).

АМД го признаа проблемот, ќе пробале да најдат чаре. Проблем е што не се во состојба со сигурност да го репродуцираат и бараат помош од АМД корисниците на редит...

View: https://www.youtube.com/watch?v=2YNR-xggKt0&t=117s

И Стево збори за тоа (видеото е со тајм стемп).

По мене кривец може да се и последните апдејти од Микрошит (пред 2 недели ми се појави проблемот). Од друга страна неколку дена потоа апдејтирав чипсет и видео драјвери, така да... :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,563
8,762
Скопје
Ја да чукнам у дрво добар сум, 5 усб се искористени цело време, принтер, 2 хард диска и тастатура/маус.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
Многу ружни проблеми се овие поврзани со USB портовите.

Имав ваков проблем со USB и снемување. Ми го снемуваше џојстикот (HOTAS) среде игра. Microsoft и Intel си ја префрлаа топката.
Ова беше на Windows 8. Никогаш не го поправија

Работата магично се поправи со Windows 10.

Нема да ме чуди OS-от да е кабает.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,697
1,280
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Не би ме чудело и мене, ама не е првпат да се деси. Чудно ми е што тастатура и маус си работат а друго ништо не препознава.
Ајде, нека тера вака.
За power saving, изгасено е се.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
298
201
Дечки, дали постои некоја солуција да си направам кастм подредување на групи во рамки на некој фолдер? На пример да си одберам неколку фолдери/музики/текст документи и да ги сместам во една група, па потоа неколку други фолдери/музики/текст документи во друга група и така натака. Освен што чепкав и по View, барав и многу по нет ама се ми дава резултати за подредување според шема која е однапред дефинирана во 10-кава, како на пример, според латиничен азбучен ред, дата на креирање, големина и сл. Патем еве на што мислам:
1.png
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,174
Дечки, дали постои некоја солуција да си направам кастм подредување на групи во рамки на некој фолдер? На пример да си одберам неколку фолдери/музики/текст документи и да ги сместам во една група, па потоа неколку други фолдери/музики/текст документи во друга група и така натака. Освен што чепкав и по View, барав и многу по нет ама се ми дава резултати за подредување според шема која е однапред дефинирана во 10-кава, како на пример, според латиничен азбучен ред, дата на креирање, големина и сл. Патем еве на што мислам:
Погледнете го атачментот 97958
Тагирање е тоа што ти треба. Арно ама, како и многу други работи во виндоус и ова е недоработено.
Поддржани се само неколку типови на фајлови кои може да се тагираат. Мислам дека постои начин или програм со кој се овозможува и за други типови, но не знам дали може за сите типови и за фолдерите.

Тагот може да биде што било. Откако ќе ги тагираш, после тоа можеш да ги групираш според тагот и ќе го добиеш тоа што го бараш.

Групирањето може да биде по многу различни веќе вградени мета податоци, види во Choose columns... во менито за групирање, што сѐ е достапно.

Вакви малку понапредни работи, најдобро е да се прават со саглам фајл менаџер.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
298
201
Мислам дека во Choose columns немаше опција за ептен кастм подредување ама според други параметри имаше, но како и да е пак ќе прочепкам. Значи сепак тој дел не им е доработен? Јас пак добив впечаток дека толку опции даваат како можност. Фајл менаџер не е баш мое поле на експертиза, тоа сигурно вие подлабоко упатените знаете како. Како и да е фала за одговорот!:)(y)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,174
Мислам дека во Choose columns немаше опција за ептен кастм подредување ама според други параметри имаше, но како и да е пак ќе прочепкам. Значи сепак тој дел не им е доработен? Јас пак добив впечаток дека толку опции даваат како можност. Фајл менаџер не е баш мое поле на експертиза, тоа сигурно вие подлабоко упатените знаете како. Како и да е фала за одговорот!:)(y)
Опција за кастом подредување нема, има само ставки според кои може да се сортира или групира. Штосот е да најдеш ставка во која ќе можеш лесно да ставиш свои вредности и потоа да подредуваш според нив. Таква ставка е Tag, впрочем за тоа и е наменета.

Проблемот е што оваа ставка е достапна само за офис документи, јпг слики и можеби уште некој тип на фајлови. ПДФ, аудио фајлови, видео фајлови и останати не се фабрички поддржани, но може да се активираат, прогуглај како.

Баш заради ова велам дека не е доработен.

Потоа, се одбираат од едно минијатурно прозорче што не може да се зголеми, во кои е има неколку стотини ставки, а нема ниту поле за пребарување, ниту основен опис за самата ставка. Ниту па ставките се групирани според сродноста, туку сѐ е на куп и оди снајди се најди што ти треба. На една листа се EXIF полиња, MP3, video, audio, системски тагови, мрежни тагови, полиња од фајл систем, офис параметри, контакти, календар и што сѐ не.

А фајл менаџер под итно да си инсталираш. Брзината на работа и продуктивноста ќе ти се зголеми за неколку десетици пати во однос на виндоус експлорерот или како и да се вика сега.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK
Moи предлози:
- Total Commander
- Directory Opus

Не сум имал потреба да се занимавам со спомнатото тагирање, ама ќе претпоставам дека ако д-опус не го може тогаш никој не го може. :)
Инаку тотал командер е програм во стил на стариот нортон командер, или за тие што не го познаваат - концепт на фајл менаџер со два прозори. Има еден куп функционалности требаат за менаџирање фајлови (или што би можеле да затребаат), а додатно на тоа има и плагин систем за уште повеќе додатни функционалности. Брз, мал мемориски футпринт, без бесмислици или блоат... Во секојдневна работа го фаворизирам токму него.

Д-опус е... Фајл менаџер со куп ингегрирани функционалности и... Ма најдобро прочитајте ривју:
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
298
201
Опција за кастом подредување нема, има само ставки според кои може да се сортира или групира. Штосот е да најдеш ставка во која ќе можеш лесно да ставиш свои вредности и потоа да подредуваш според нив. Таква ставка е Tag, впрочем за тоа и е наменета.

Проблемот е што оваа ставка е достапна само за офис документи, јпг слики и можеби уште некој тип на фајлови. ПДФ, аудио фајлови, видео фајлови и останати не се фабрички поддржани, но може да се активираат, прогуглај како.

Баш заради ова велам дека не е доработен.

Потоа, се одбираат од едно минијатурно прозорче што не може да се зголеми, во кои е има неколку стотини ставки, а нема ниту поле за пребарување, ниту основен опис за самата ставка. Ниту па ставките се групирани според сродноста, туку сѐ е на куп и оди снајди се најди што ти треба. На една листа се EXIF полиња, MP3, video, audio, системски тагови, мрежни тагови, полиња од фајл систем, офис параметри, контакти, календар и што сѐ не.

А фајл менаџер под итно да си инсталираш. Брзината на работа и продуктивноста ќе ти се зголеми за неколку десетици пати во однос на виндоус експлорерот или како и да се вика сега.
Баш и јас тоа го забележав со ставките. Абе нека ги има, тоа не е проблем. Туку тоа што нема подредувања и објаснувања за секое од нив баш е разочарувачки.

Кога веќе напомена за форматите јас баш се надевав за ворд, пауер поинт, ПДФ, слики и обични фолдери во фолдери. Ама пошо за ова постојат недоречености тогаш ништо, пошо се надевав да речеме ако ваквото подредување постоеше веројатно ќе го читаше ако го префрлев на друг пц преку усб.

А шо предлагаш од фајл менаџер?
Мислењето е автоматски споено:

@moongose @Lokvan заборавив да ве прашам двајцата. Дали овие предлог-програми ако ги инсталитам на еден пц и работам со нив и ги префрлам фолдерите на друг пц ќе се чита нивната групираност, или и на тој друг пц треба да се инсталираат програмите?
 
Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,174
Баш и јас тоа го забележав со ставките. Абе нека ги има, тоа не е проблем. Туку тоа што нема подредувања и објаснувања за секое од нив баш е разочарувачки.

Кога веќе напомена за форматите јас баш се надевав за ворд, пауер поинт, ПДФ, слики и обични фолдери во фолдери. Ама пошо за ова постојат недоречености тогаш ништо, пошо се надевав да речеме ако ваквото подредување постоеше веројатно ќе го читаше ако го префрлев на друг пц преку усб.

А шо предлагаш од фајл менаџер?
Мислењето е автоматски споено:

@moongose @Lokvan заборавив да ве прашам двајцата. Дали овие предлог-програми ако ги инсталитам на еден пц и работам со нив и ги префрлам фолдерите на друг пц ќе се чита нивната групираност, или и на тој друг пц треба да се инсталираат програмите?
За офис фајлови, јпг слики и останати формати што овозможуваат тагирање, тагот останува во фајлот и каде и да го префрлиш ќе може да се чита.

За останатите типови се користат различни начини за чување на таговите, дали во нтфс, дали во некоја база. Овие тагови со префрлање на фајловите на друг компјутер или праќање преку интернет се губат, освен ако со некоја процедура поддржана од самиот програмот не се префрлат и тие самите.

Тагирањето со пошироки можности од оние на виндоусот може да се користи само во рамките на програмот што го овозможува тоа.

Што се однесува до фајл менаџер, зависи кој начин на работа повеќе ти лежи - со глувче или тастатура.
За работа со глувче и изглед налик на оној на вградениот во виндоус, ти го препорачувам XYPlorer. Има бесплатна верзија, која што веќе не се развива и е со намалени можности во однос на целосната, но е потполно функционална.
Нешто слично е и Dopus, но е прескап за тоа што го нуди.

За работа преку тастатура (не дека не може и со глувче) Total Commander. Иако како директна функционалност нема тагирање, тоа многу лесно може да се оствари преку коментари. Таговите (коментарите) остануваат зачувани, односно се префрлаат заедно со фајлот на усб или на друг компјутер, доколку се префрлаат преку самиот програм.

Има уште стотина други, но овие два се на врвот.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
298
201
За офис фајлови, јпг слики и останати формати што овозможуваат тагирање, тагот останува во фајлот и каде и да го префрлиш ќе може да се чита.

За останатите типови се користат различни начини за чување на таговите, дали во нтфс, дали во некоја база. Овие тагови со префрлање на фајловите на друг компјутер или праќање преку интернет се губат, освен ако со некоја процедура поддржана од самиот програмот не се префрлат и тие самите.

Тагирањето со пошироки можности од оние на виндоусот може да се користи само во рамките на програмот што го овозможува тоа.

Што се однесува до фајл менаџер, зависи кој начин на работа повеќе ти лежи - со глувче или тастатура.
За работа со глувче и изглед налик на оној на вградениот во виндоус, ти го препорачувам XYPlorer. Има бесплатна верзија, која што веќе не се развива и е со намалени можности во однос на целосната, но е потполно функционална.
Нешто слично е и Dopus, но е прескап за тоа што го нуди.

За работа преку тастатура (не дека не може и со глувче) Total Commander. Иако како директна функционалност нема тагирање, тоа многу лесно може да се оствари преку коментари. Таговите (коментарите) остануваат зачувани, односно се префрлаат заедно со фајлот на усб или на друг компјутер, доколку се префрлаат преку самиот програм.

Има уште стотина други, но овие два се на врвот.
Фала ти многу за појаснувањето. Навистина го ценам тоа.;)(y) Хмм... и јас гледав на нет од моделите кои ми ги предочивте со локван ама еве и овие што ги гледам се триални верзии - малку обесхрабрувачки.:( Инаку преферирам со маус да работам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,095
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно