• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
473
447
Струга
Исто за тие што не користите Windows Updates (со други зборови кажано, имате исклучено сервиси и твиковано во Registry или Group Policy), со следнава команда може да си вратите 7-8 гига од системскиот диск кој резервира сторејџ за апдејти и такви ствари. Првично оваа промена беше донесена мислам со 1903 (May Update).

Код:
CMD: DISM /Online /Set-ReservedStorageState /State:Disabled
PowerShell: Set-WindowsReservedStorageState -State Disabled
Но да ви напоменам, доколку користите Windows Update, никако не ја куцајте оваа команда, може да ви скрши многу работи, јас не сносувам одговорност.

Што се однесува за WinSxS фолдерот, пробајте со следнава команда: DISM /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039
Колку време не ти е преинсталиран Windows-от?
Инсталацијата влече корени уште од седмица. Пројде и миграција од хард на ссд, така што појќе години се. Ама тоа не е причина за недомаќинско однесување со фајловите.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,144
13,754
Инсталацијата влече корени уште од седмица. Пројде и миграција од хард на ссд, така што појќе години се. Ама тоа не е причина за недомаќинско однесување со фајловите.
И кај мене е таква инсталацијата (стара)
Ме мрзеше да преинсталирам, па опнав „привремено“ апгрејд, па апгрејдот доживеа уште еден....знаеш веќе.

Друго чаре е да зачистиш низ Installer фолдерот. WinSxS има хардлинкани фајлови до System32 па не би препорачал рачно бришење.

Друг „шит“ фолдер кој расте е System Volume Information од System Restore. Ама јас него сум го онадил по кратка постапка - не го користам :)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039
И кај мене е таква инсталацијата (стара)
Ме мрзеше да преинсталирам, па опнав „привремено“ апгрејд, па апгрејдот доживеа уште еден....знаеш веќе.

Друго чаре е да зачистиш низ Installer фолдерот. WinSxS има хардлинкани фајлови до System32 па не би препорачал рачно бришење.

Друг „шит“ фолдер кој расте е System Volume Information од System Restore. Ама јас него сум го онадил по кратка постапка - не го користам :)
Инсталерот не е страшен, се трпи. Ристорот и мене ми исклучен, ама тој може да се ограничи колку место да користи, плус дозволува да се бришат старите „точки“. Иако на неколку компјутери што не се подигале ме спасил од преинсталирање виндоус.

Ако се решам некојпат да преинсталирам, ќе почнам со бришење на WinSxS, баш да видам што ќе се деси.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
434
566
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Ми кажаа денес дека Office 2007 не работел на 32bit Windows 10.
Има некој пробано ?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,987
4,220
SK
За 32-битната 10-ка не знам, ама знам дека на 64-битната работи 2007-мица офис (што значи дека веројатно работи и на 32-бит вин10).
 

CHukio

Gaining Experience
7 март 2013
132
56
Прилеп
churlinoski.mk
CHukio's setup  
Processor & Cooler
AMD Rayzen 5 2600x
Storage
Kingston A2000 500GB, Kingston A400 240GB
RAM
2 X Kingston HyperX FURY 8GB 2600MHz
Video card
AMD Radeon RX 550X 4G
Здраво,
Не знам дали е за тука но имам еден мал проблем.
Имам Windows 10 со клуч купен од Ebay. До сега сум нема никаква мака со системот. Меѓутоа сега не можам да правам update на Windows и не можам да инсталирам аплкации од Microsoft Store.
Ако имал некој ваква мака предходно како ја решил?
Дали можи да прави проблем клучот?

EDIT:
Сервисот за апдејти не можам да го стартовам. И покрај тоа што му правам старт прво ми го прикажува како Running. Наредно отварање сервисот е пак Disabled.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,585
1,171
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Мене ми изгледа windows-от дека е проблематичен ..
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
909
Неврленд
Исто за тие што не користите Windows Updates (со други зборови кажано, имате исклучено сервиси и твиковано во Registry или Group Policy), со следнава команда може да си вратите 7-8 гига од системскиот диск кој резервира сторејџ за апдејти и такви ствари. Првично оваа промена беше донесена мислам со 1903 (May Update).

Код:
CMD: DISM /Online /Set-ReservedStorageState /State:Disabled
PowerShell: Set-WindowsReservedStorageState -State Disabled
Но да ви напоменам, доколку користите Windows Update, никако не ја куцајте оваа команда, може да ви скрши многу работи, јас не сносувам одговорност.

Што се однесува за WinSxS фолдерот, пробајте со следнава команда: DISM /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase
Кај мене ми дава вака на првата команда:
C:\Windows\system32>DISM /Online /Set-ReservedStorageState /State:Disabled

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 10.0.18362.1

Image Version: 10.0.18362.175


Error: 87

The set-reservedstoragestate option is unknown.
For more information, refer to the help by running DISM.exe /?.

The DISM log file can be found at C:\Windows\Logs\DISM\dism.log

C:\Windows\system32>
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1,054
1,634
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
473
447
Струга
Кај мене ми дава вака на првата команда:
C:\Windows\system32>DISM /Online /Set-ReservedStorageState /State:Disabled

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 10.0.18362.1

Image Version: 10.0.18362.175


Error: 87

The set-reservedstoragestate option is unknown.
For more information, refer to the help by running DISM.exe /?.

The DISM log file can be found at C:\Windows\Logs\DISM\dism.log

C:\Windows\system32>
Ај куцај Get-WindowsReservedStorageState во PowerShell и кажи што ти дава.
Која верзија на Windows 10 си моментално?
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
909
Неврленд
Ај куцај Get-WindowsReservedStorageState во PowerShell и кажи што ти дава.
Која верзија на Windows 10 си моментално?
1903 , исклучени апдејти. Само прилично свежа ми е инсталацијата, нема месец дена. Па незнам дали ке добиеме некој GB.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
434
566
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Планирам на лаптоп-от имам 3 дискови, и 2 оперативни, 64 bit Windows 10 и 32 bit Windows 7 на различно ссд.
Како да го поднесам при вклучување да ме праша од кои drive сакам да бутира ?
Во биос имам опција да изберам primary drive.
Дали постои некое програмче или нечто слично за да не морам да одам на F12 при секое вклучување кога ке сакам да ја вклушам 7-цата ?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039
Дали постои некое програмче или нечто слично за да не морам да одам на F12 при секое вклучување кога ке сакам да ја вклушам 7-цата ?
Пробај да инсталираш некој Boot manager во десетката, само биди внимателен.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,343
8,368
Скопје
Планирам на лаптоп-от имам 3 дискови, и 2 оперативни, 64 bit Windows 10 и 32 bit Windows 7 на различно ссд.
Како да го поднесам при вклучување да ме праша од кои drive сакам да бутира ?
Во биос имам опција да изберам primary drive.
Дали постои некое програмче или нечто слично за да не морам да одам на F12 при секое вклучување кога ке сакам да ја вклушам 7-цата ?
Има шанси да поебеш нешто, зш да не стискаш едно копче на старт...
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,343
8,368
Скопје
Колку интересен, всушност, ветувачки наслов од статијава. Ве молам прочитајте ја до крај за да го видите епилогот :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,654
Мислења
829,817
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно