• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,489
3,541
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Денеска се будам палам PC и одма при start-up 2 false positives, Samsung Magician и Adobe Application Updater. Ги одобрив рачно ама ако продолжи да замара вака без никаков осет го гасам.
 

Атачменти

  • Уау
Реакции: Avid

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,333
8,350
Скопје
Денеска се будам палам PC и одма при start-up 2 false positives, Samsung Magician и Adobe Application Updater. Ги одобрив рачно ама ако продолжи да замара вака без никаков осет го гасам.
Кривицата е во Adobе и во Samsung. Шо имаат они да чепкаат во твојот протектед фолдер!?
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,489
3,541
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Кривицата е во Adobе и во Samsung. Шо имаат они да чепкаат во твојот протектед фолдер!?
Си прават некои системски работи, од кај ја да знам :). Рансомвер сигурно не се.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,138
13,743
па тие фолдери би требало да бидат заштитени од било какви промени од страна на трети програми.
Со таа заштита е оневозможено извршување на извршни датотеки во User Space односно во C:/Users и во root на C:/

Тука смеат да се извршуваат само дигитално потпишани датотеки и тоа само од Trusted Certificate Authority (Microsoft, Symantec, CA Cert, Comodo...)

Досегашните воркараунди го правеа тоа со рачно внесување во Local Security Policy и во Global Policy Editor (што беше пеин ин д ес)


Тестирај го со EICAR датотека. Гуглај. Ова е лажен вирус. Би требало да биде спречен ако го извршиш од Десктоп или Documents.

На крај краева, Криптолокерите најчесто се добиваат од атачмент. Со уклучен UAC и ова, шансите се многу мали.

Држи го уклучено. За другото знаеш. Од време на време MBAM и користење на мозок.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,489
3,541
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Со таа заштита е оневозможено извршување на извршни датотеки во User Space односно во C:/Users и во root на C:/

Тука смеат да се извршуваат само дигитално потпишани датотеки и тоа само од Trusted Certificate Authority (Microsoft, Symantec, CA Cert, Comodo...)

Досегашните воркараунди го правеа тоа со рачно внесување во Local Security Policy и во Global Policy Editor (што беше пеин ин д ес)


Тестирај го со EICAR датотека. Гуглај. Ова е лажен вирус. Би требало да биде спречен ако го извршиш од Десктоп или Documents.

На крај краева, Криптолокерите најчесто се добиваат од атачмент. Со уклучен UAC и ова, шансите се многу мали.

Држи го уклучено. За другото знаеш. Од време на време MBAM и користење на мозок.
Да, знам за EICAR, Дефендерот го фаќа одма сите 3 верзии и при симнување и при извршување (ако претходно бил изгасен за да се симне фајлот). Ransomware Protection-от не може баш да се тестира со ова ама сега веќе јасно ми е како функционира.
 

kikaco...

Intern
5 декември 2013
16
36
Дечки можда не е за овде али од кај да симнам чиста верзија win 7 64 а да не е од замунда, 1337x, пајратбеј и слично?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,138
13,743
Дечки можда не е за овде али од кај да симнам чиста верзија win 7 64 а да не е од замунда, 1337x, пајратбеј и слично?
Симни го алатчево и со него можеш да симнеш оригинално ISO

 

kikaco...

Intern
5 декември 2013
16
36
Симни го алатчево и со него можеш да симнеш оригинално ISO

Проверена е оваа верзија од тебе лично или знајш некој да ја користи? Моментално шо ја симнав верзијава моја од пиратот не знам какви твикови имат правено али ми лагира страшно...
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,138
13,743
Проверена е оваа верзија од тебе лично или знајш некој да ја користи? Моментално шо ја симнав верзијава моја од пиратот не знам какви твикови имат правено али ми лагира страшно...
Нема лага нема превара..

Секое симнато ISO си има дигитален отпечаток во форма на SHA256 и CRC вредности кои се јавно достапни (гуглај Windows 7 SP1 Media Refresh original MD5, SHA, CRC values)
Ќе ти треба и алатче кое ќе ти ги покаже овие вредности (мали програмчиња се, и за ова гуглај)

Ќе споредиш и толку. Овие 99,9% се оригинални ISO-а.
Оној 0,1 процент ги оставам некој да има муљано нешто ама како што реков лесно се проверува. Една обична Notepad празна датотека да вметнеш во тие ISO-a веднаш ќе се сменат тие вредности.


Она што кружи по торент сајтови како верзии на Windows со се и сешто не заслужува да се коментира.
 

kikaco...

Intern
5 декември 2013
16
36
Нема лага нема превара..

Секое симнато ISO си има дигитален отпечаток во форма на SHA256 и CRC вредности кои се јавно достапни (гуглај Windows 7 SP1 Media Refresh original MD5, SHA, CRC values)
Ќе ти треба и алатче кое ќе ти ги покаже овие вредности (мали програмчиња се, и за ова гуглај)

Ќе споредиш и толку. Овие 99,9% се оригинални ISO-а.
Оној 0,1 процент ги оставам некој да има муљано нешто ама како што реков лесно се проверува. Една обична Notepad празна датотека да вметнеш во тие ISO-a веднаш ќе се сменат тие вредности.


Она што кружи по торент сајтови како верзии на Windows со се и сешто не заслужува да се коментира.
За активација нешто чаре? Читнав негде имало на g2a клучеви али ништо накнадно не проверив.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
357
360
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7

nickata18

Intern
9 декември 2020
8
0
Поздрав, сакам да го преинсталирам десктопот од виндовс 8 на 10, но се појави проблем дека дискот е на MBT за инсталација потребно е да биде на GPT . Најдов неколку начини да се конвертира дискот без губење на податоците .Еден начин е преку command prompt каде се брише дискот и се конвертира во гпт па се инсталира новиот систем. Прашањето ми е дали може да се конвертира само Ц партицијата или потребно е конверзија на цел диск, а несакам да ми се изгубат податоците на д партицијата.
Друг начин преку easyuse partition master каде се конвертира цел диск без губење на податоци. Ако може некој да сподели искуство кој начин е најдобар
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,584
1,170
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Поздрав, сакам да го преинсталирам десктопот од виндовс 8 на 10, но се појави проблем дека дискот е на MBT за инсталација потребно е да биде на GPT . Најдов неколку начини да се конвертира дискот без губење на податоците .Еден начин е преку command prompt каде се брише дискот и се конвертира во гпт па се инсталира новиот систем. Прашањето ми е дали може да се конвертира само Ц партицијата или потребно е конверзија на цел диск, а несакам да ми се изгубат податоците на д партицијата.
Друг начин преку easyuse partition master каде се конвертира цел диск без губење на податоци. Ако може некој да сподели искуство кој начин е најдобар
Зошто не го направиш бутабилниот медиум да е MBR место да го менуваш дискот?
Инаку не, мора цел диск.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,584
1,170
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Дај бе кажете како ги прајте Taskbar-ите скрос Transparent ..
 

nickata18

Intern
9 декември 2020
8
0
Направив бутабилно усб од виндоус 10 со руфус, а во опции одберив мбр парртиција со таргет систем биос. Да не треба да се направи некоја промена во биосит на компјутер от?
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,900
5,285
Мелмак
Па нормално дека ако биосот ти е GPT сетиран (значи тие супер фаст бут и останати опции) нема да можеш MBR партиција.

Ама ако ти е на дифолт биосот мислам дека е се тоа дисејблувано за да работат и MBR и GPT. Јас лично последно на десктопот приметив дека MBR ми била партицијата за бут па ја конвертирав, ама сеедно и MBR си работеше супер година дена пред тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
829,377
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно