1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  850
  415
  10 Април 2011
  ова и предходно го имаше, мануелно го гасев
   
 2. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  152
  69
  14 ноември 2014
  Машко
  Со последниов апдејт ми се зезна нешто со wifi-во, ми покажува No Internet Access долу во taskbar иако имам интернет и пробав менување на мрежа, исто, пробав со конектирање на ЛАН кабел исто, пробав во Device Manager гаснење на сите NIC и повторно палење, пак исто, пробав и со она Windows 10 Troubleshooter, пак исто.

  Проблемот ми е што моментално полагам сесија на Зоом и exam.net и кога ќе снемам конекција дури и кога ќе ми се врати повторно, сајтот не го регистрира, а неможеш да стискаш рефреш.. Исто и со други програми работи исто, ќе снема конекција и кога ќе се врати или смениш мрежа не регистрира, останува на тоа дека немаш интернет, иако имаш.
  Ептен ме нервира, некоја солуција, помош?

  п.с направив clean install на најновиот апдејт, не е директен апдејт.
   
 3. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,142
  1,502
  26 Март 2016
  Даскал
  Здраво дечки, да не знае некој каде може да се најдат бесплатни добри Win 10 ICON PACKAGERs и некоја file explorer тема. Значи наместо да даунлоадирам .jpg, .png сличиња од икончиња па да менувам иконче по иконче, сакам да најдам инсталер да кликнам еднаш и цел систем да ми го промени. Го најдов овој од Stardock, меѓутоа е со плаќање. Сакав малку стилска промена да направам со икончиња и со file explorer тема во Windows 10.

  Download/Purchase IconPackager : Software from Stardock
   
 4. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  176
  192
  24 Јануари 2010
  Машко
  Види тука има добри теми-икони
  https://skinpacks.com/category/icon/
  https://www.deviantart.com/cleodesk...for-Windows-10-May-2019-Update-1903-798609657
  https://www.techworm.net/2018/03/10-best-windows-themes-skins.html
  https://skinpacks.com/category/theme/
  https://themepack.me/
  https://7themes.su/load/windows_10_themes/32


  UXthemePatcher за темиња
  https://www.cleodesktop.com/2015/11/install-uxthemepatcher-for-windows-10.html?m=1

  Ipack Builder за иконите
  https://mrbladedesigns.com/ipack-builder/

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На PC_GAMER и Rikimaru им се допаѓа ова.
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  931
  634
  11 ноември 2015
  Машко
  Сакам да прашам нешто во врска со Raid 0, креирав Raid 0 од самиот оперативен, па ме интересира дали ако го форматирам компјутерот ќе ми остане раидот? Да нагласам дека форматирањето се однесува на друг хард диск. Или нај паметно е да го направам од самиот BIOS?
   
 6. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,989
  21 Јануари 2009
  Имам SSD и хард.
  На SSD инсталиран Windows со акаунт со пасворд.
  Ако го заборавам пасвордот, дали ако направам live linux или ако го префрлам хардот на друг компјутер, ќе ми го бара пасвордот за да пристапам до податоците од хардот?
   
 7. krema

  krema
  Professor

  11,067
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нема да ти бара пасворд за пристап.
   
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,567
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Освен ако не си направил енкрипција, што верувам не, онда немаш проблем се ќе си се чита. Дури и од ССД што ти е системско.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 9. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,989
  21 Јануари 2009
  What?
  Ова 100%?
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 10. krema

  krema
  Professor

  11,067
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,567
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ма какви 100%. 102.5 и нешто.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,725
  13,108
  2 Август 2012
  Машко
  Никогаш повеќе немој да правиш софтверски RAID.
  Ова не е добро од две причини:
  1. Најчесто настанува компликација после Windows update и многу тешко може да се рекреира RAID полето. Понекогаш не.
  2. Пресметувањето на полето е на терет на процесорот наместо на контролерот од плочата.

  Најдобро е да го правиш преку BIOS.
   
  На BorisSapphire и ivan88 им се допаѓа ова.
 13. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  931
  634
  11 ноември 2015
  Машко
  Може некој да ми помогне, имам 3 монитори, сакам на секој монитор посебно на таск барот да имам различни икони.
   
 14. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,142
  1,502
  26 Март 2016
  Даскал
 15. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  931
  634
  11 ноември 2015
  Машко

  Прикачени датотеки:

  • Task.jpg
   Task.jpg
   Големина:
   80.2 KB
   Прегледи:
   24
 16. architect

  architect
  Unstoppable

  1,975
  2,360
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Незнам дали некој сличен проблем како мојот, после некој од задните апдтејти ... не сака да ми печати документи со наставка .doc односно самиот ворд крашнува. Пробано е со 2007-2019 ворд со сите истото се случува, на повеќе компјутери.
   
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,567
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Мислам дека може само со 3rd party софтвер. На пример DisplayFusion.
   
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Може и во Windows:

  upload_2020-7-5_22-47-47.png
   

  Прикачени датотеки:

 19. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,389
  1,017
  1 Јуни 2016
  Пиша погоре дека го пробал тоа.
   
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Хмм, и јас имам таков сетап со 3 монитори и на сите имам различен таскбар. Кај мене работи.

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
  --- Споени мислења, 6 Јули 2020 ---
  Мислиш на различни pinned икони или различни прозорци?

  upload_2020-7-6_9-12-38.png
   
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,567
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ама ти имаш различен таскбар со тоа што ти е отворено таму, така ? Он бара шортккат икони да има различно на секој таскбар, што со виндоус е немогуче. Или ако некако си успеал де кажи како и еден скриншот.
   
 22. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  179
  122
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  FalconX, TaskbarX нешто таква работа помага?
   
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,567
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не сум ги пробал, не сум ни имал потреба. Нека проба @BorisSapphire него му треба таква кастмизација.
   
 24. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @BorisSapphire @marv
  Еве што гледам јас, моментално на третиот монитор имам нешто друго закачено ама и таму е исто, различни шорткати и различни прозори на различни монитори, само со Windows settings.

  За тоа ли станува збор?
   

  Прикачени датотеки:

 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,567
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не. Тоа е ОК, и кај мене е така. Јас го разбрав доле у таскбар сака различни шорткати, уствари ај поточно да кажеме пинувани икони.
   

Сподели

Вчитување...