1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Нели се врзува за матична плоча? Ако е активиран, нема да можеш да го користиш.
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,384
  1,016
  1 Јуни 2016
  Така знам и јас. Еве успешно го активирав одма штом стигна клучот.
   
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да де.

  Последните два што ги купив за колега на кој му билдав PC нејќеа да се активираат. Ми вратија пари, земав од друг селер и се активираше. Така да има и ако проѓе-проѓе ситуации.
   
 4. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Пазар е, што очекуваш. Не е до клучот секако.
   
 5. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,384
  1,016
  1 Јуни 2016
  Онда сум имал среќа. Супер. Ме интересира дали ќе работи да го пробам на друг ПЦ?
   
 6. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пробај па кажи.
   
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако е веќе активиран не пробувај, не дирај *омно да не смрди :)
   
  На krema и mihovkris им се допаѓа ова.
 8. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,384
  1,016
  1 Јуни 2016
  Тоа де, да не биде да заебам работа ко со Kaspersky клучот шо напраив. Чекам да ми ресетираат сеа, ако воопшто се нафатат.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bleys

  bleys
  Intern

  18
  26
  23 Август 2014
  Машко
  Annotation 2020-05-29 164153.png
  плеб
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 10. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  502
  418
  9 Јули 2018
  Машко
 11. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,384
  1,016
  1 Јуни 2016
  Добро или јас сум слеп, или повеќе ја нема опцијата What does the power button do? Сакав да го наместам коа ќе стиснам да оди на Sleep мме:
  upload_2020-5-29_16-49-32.png

  Eдит: го најдов тука, ама го имаше и во опциите на горниот скриншот:
  [​IMG]
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тоа е кај лаптопите, секција Power button and Lid
   
 13. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,384
  1,016
  1 Јуни 2016
  За Close Lid знам ама го имаше и на десктопот. Така наместив power button да ми биде на Sleep.
  Океј е нели го има одма коа ќе отвориш power options.
   
 14. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  upload_2020-5-30_11-13-6.png

  Со Госпо напред.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  614
  533
  27 oктомври 2016
  Вчера го апдејтирав, помина во ред, екстерниот диск ми седи до сам лаптоп работеше во ред. Денес го вклучувам на усб - диск нот аксесибле... Raw партициите... што му бидна... нов, недопрен, така седи на маса удари, ни вибрации ништо...
   
 16. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Чекај, чекај, јас имам 2 екстерни на десктопов што цело време стојат уклучени, полека, ме паничиш.
  Кога го апдејтираше лаптопот ти беше вклучен екстерниот или не?
  Имаш на друг компјутер да го пробаш дискот? Друга порта?
   
 17. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  502
  418
  9 Јули 2018
  Машко
  После апдејтирање на May 2020 Read/Write брзините на ССД драстично паднаа до што можи да е?
   
 18. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,785
  22 oктомври 2012
  Машко
  Пробај со TestDisk да гo средиш...
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  614
  533
  27 oктомври 2016
  дискот го проверив на уште два десктопа, едниот со Њин1909 - исто не го отвора, со Њин7Професионал - не го отвора, на мојот лаптоп на сите 3 усб порти... сега му пуштив chkdsk /r... чекам да помини, сеуште не е аксесибл... барам на гугл нема некои постови од овој тип заради апдејт 2004... ама има од порано... не ми е ни мене јасно, и незнам - не сум свесен дали дискот ми беше конектиран за време на апдејт доунлоад и инсталирање... (цело време го вклучувам и исклучувам) стварно не можам да се сетам дали бил онлине дури апдејтирав...
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  си му еба(ва)л мамата брату
   
  На DaVoRkNe и -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 21. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  614
  533
  27 oктомври 2016
  Chkdsk /r го среди D: податоците ќе ги копирам на друг хдд, па ќе видиме што е со овој WD hdd...

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  179
  122
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  До Indexing, имаја направено некоја промена што драстично подобрува перформанси на Windows 10, поготово кај механички дискови.

  Edit: одпосле сконтав што точно си пишал... кај мене на 860 останаја непроменети, ама чиста инсталација на 19041.264.
   
 23. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,153
  682
  8 Август 2017
  Машко
  Кога пробувам да го форматирам УСБ ми вика дека е заштитено за форматирање и запишување, пребарував на нет и пишува дека УСБто имало копче за заклучување како што имаат мемориските читачи на картички, но такво нешто нема, и се обидов со се и сешто и неуспеав да го форматирам? Знае некој кој умал сличен проблем како да успеам да го форматирам?
   
 24. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Канта или замарање со некој хардкор софтвер од некој хардкор руски сајт.

  Скапаниов апдејт ја вклучил скапанава заштитна опција која ми прави фриз на компјутерот од 1-2с откако ќе се вклучи мониторот по слип.
  [​IMG]
  Дали само ова го вклучил или го реинсталирал драјверот не знам...
   
  Последна промена: 30 Мај 2020
  На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  843
  760
  31 Мај 2011
  еј тоа бе, заборавив што ми го правеше freezeов, и мене ми се случува истото, сменив драјвер и изумив дека ова глупово го прави маусот да не реагира
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...