1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,627
  6,978
  21 Јануари 2009
  Па тие ќе да се.
  Тие од АСУС која дата имаат?
  Овие се јануари ставени. Спореди.
   
 2. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  173
  109
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Овие на страната пишува се од 2018 (очигледно постари), но само сакав да прашам дали тој што го наведов е компатибилен со сите матични плочи, бидејќи одсекогаш сум ги инсталирал тие што се прикачени од производителот.
   
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,627
  6,978
  21 Јануари 2009
  Би требало, пробај.
  2020 сме, ваљда нема да се деси некој покољ у ОС-от и сигурно би ти рекло оп стоп пред да ги инсталираш.
   
  На Weeaboo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,710
  13,076
  2 Август 2012
  Машко
  И да не е ќе ја прекине инсталацијата.
  Јас ти го препорачувам драјверот што е објавен на страната од Асус.
  Понови драјвери често не носат подобрувања. Напротив.
   
  На marv и Weeaboo им се допаѓа ова.
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  И поновите се некомпатибилни со постар хардвер. Нарочно ИРСТ-ов макс 2,3 мејџор верзии, и после поздрав со постар хардвер. Пред некој ден заборавајќи на тоа едно 10 пати праев инстал/унинстал на еден лаптоп со И7 4та генерација, додека ми текна да се спуштам на верзии од тоа време отприлика , т.е. да си спуштам тоа што си стоеше на Асус страната плус една.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,710
  13,076
  2 Август 2012
  Машко
  На времето цела тема посветив на ова

  Intel RST и Intel OROM усогласување на верзии
   
  Alucard, marv, Weeaboo и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  399
  345
  7 Јули 2013
  Машко
 8. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  173
  109
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Од вчера достапни се MSDN ISO за Windows 10 May 2020 Update или познат како 20H1. Конечната верзија е 19041.264. Со него доаѓа WDDM 2.7, при што воведува нова функција наречена "Hardware accelerated GPU scheduling" при што овозможува дискретната графичка картица и интегрираната дирекно да управуваат со видео меморијата. Ветувани се подобри перформанси и намален инпут лаг, какви ќе бидат резултатите допрва ќе се дознае кога NVIDIA и AMD ќе пуштат драјвери со официјална подршка за оваа функција.
   
  farkizz, FLEGMA, -={K-O-R-U-N}=- и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,219
  1 Септември 2011
  Машко
  Од каде може да се симне ?
   
 10. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,630
  1,240
  2 Јануари 2012

  View: https://www.youtube.com/watch?v=bC6tngl0PTI
   
 11. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  173
  109
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Ти пратив ПП.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,627
  6,978
  21 Јануари 2009
  Треба да имаш MSDN subscription, а тоа се купува. Или пиратски.
  За сите останати би требало да биде достапен до крајот на месецов.
   
  farkizz, -={K-O-R-U-N}=-, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  158
  137
  21 oктомври 2014
  Машко
  Ме интересира дали препорачувате инсталирање windows updates на пиратски windows?
  Јас имам windows 7 и ниту еден апдејт немам инсталирано, никогаш, исто и на XP кога имав не инсталирав.
   
 14. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Секогаш.
   
  На DaVoRkNe и Torlakian им се допаѓа ова.
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,627
  6,978
  21 Јануари 2009
  Пиратски или непиратски, не е важно.
  Ако долго време си терал без апдејти, продолжи да тераш.
  Апдејтите секогаш постои шанса нешто да ти зезнат, најчесто е некоја ситна глупост, а поретко знае и поголема глупост да се деси.
  Од апдејтите добиваш новости и безбедности закрпи кои може ќе ти требаат а може и да не ти затребаат.
  Изборот е твој.

  За мене најдобра варијанта последниве 2 години е Windows 10, ама да не кликам check for updates туку кога ќе му текне на него, тогаш да си апдејтира.
   
  Последна промена: 22 Мај 2020
 16. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Секогаш и јас. :)
   
  На Torlakian му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,219
  1 Септември 2011
  Машко
  Стигна 20H1 - Version 2004

  Annotation 2020-05-28 130721.jpg
   
  На SonicMK и mnikolce им се допаѓа ова.
 18. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,381
  1,009
  1 Јуни 2016
 19. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Официјално, го имаш преку нормален update.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  173
  109
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Официјално од вчера. WDDM 2.7 драјвери на day-one никој...

  Едит: снајпд...
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,381
  1,009
  1 Јуни 2016
  Благодарам, веќе најдов торент од моите омилени дечки. Update Build 18363.535
  Eдит: Го имало и од Microsoft.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  173
  109
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Не ти треба торент. Последната верзија 19041.264 можеш да е превземеш од TechBench (Google, прв резултат).
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 23. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,381
  1,009
  1 Јуни 2016
  Нема везе, симнав ISO од мајкрософт веќе. Ќе инсталирам вечер.
  --- Споени мислења, 29 Мај 2020 ---
  Инсталирана десетката од Microsoft, сега за сега се е добро. Најнова верзија.
  Купен исто клуч од ebay за Win 10 Pro, за 120 денари. Се надевам нема да го блокираат :D
   
  На DaVoRkNe и -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 24. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,684
  1,772
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Нема зошто да го блокираат, легален си е клучот.
   
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,774
  9,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Од каде знаеш дека е легален? Можеби веќе е активиран. :)
   

Сподели

Вчитување...