1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,304
  955
  1 Јуни 2016
  Нема гајле тоа :D
  upload_2020-3-9_1-51-16.png
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 2. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  470
  386
  9 Јули 2018
  Машко
  Моментално сестрами е на Win7 и преполн и е лаптопот,се мислам дали да му ставам 10ка? ги има следните спецификации I3-3110M 2.4 Ghz,4GB Ram DDR3 ,200 GB HDD се работи за HP 250 G1 лаптоп,дали би му кочел 10ката или најубаво да му го оставам на 7ка? го користи само за филмови и фб
   
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,490
  6,757
  21 Јануари 2009
  Ја не би и ставил 10-ка без ссд.
   
  На goranzoran, Piedpiper, zirkach и уште 5 други им се допаѓа ова.
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,490
  1,809
  5 oктомври 2007
  Машко
  Пробано пред отприлика 1 година на ист ваков лаптоп. Да не и тураш 10. Тотално неупотреблив беше лаптопот.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  114
  16 Јуни 2017
  Машко
  А ако се стави Windows 7 и се надгради и со SSD ќе прави некаква разлика или пак подобро со HDD да остане?
   
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,490
  1,809
  5 oктомври 2007
  Машко
  ССД е нобрејнер во секоја комбинација. Но да бидеме реални и3-ка од таа генерација со само 4ГБ рам денес е утепувачка, и ќе треба доста рационално да се користи од гледна точка на истовремено активни програми.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 7. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  188
  150
  8 oктомври 2016
  Јас би додал уште 4gb рам и би инсталирал windows 10. Се разбира во најскоро време би додал и ssd.

  Sent from my Redmi
   
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  Инсталирај Win 10 Home x64 (под претпоставка дека има помалку процеси од Pro), за филмови и фб ќе нема проблем. Со x64 можеш потоа да додадеш Ram.
   
 9. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,900
  5 Декември 2009
  Машко
  Ми излезе пред некое време статија, но не можам да ја најдам... Од пред можеби месец дена, после апдејт Win10 бавно се бутира.
  Првпат после 6,7 години со константни апдејти ми се случува ова. Има некој инфо кој апдејт правеше проблем, да го избришам?
  Фала, поздрав.

  И да, не пишујте да ја мењам 10 ката... :D
   
 10. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  114
  16 Јуни 2017
  Машко


  Погледни на 2:38 минута, таму конкретно кажува за кои апдејти станува збор.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,490
  6,757
  21 Јануари 2009
  Еве и мој 3-4 хејт кон Windows 10.
  Why is the Photos app still a blurry mess, even at 100%? : Windows10
  Страхотно е ова со Photos app. Бев приморан да се свичнам од стариот Windows Photo Viewer затоа што некои скриншотови од телефонот не сакаше да ми ги покаже и ми даваше некој ретардиран "not enough space/memory" ерор нешо у тој стил и го ставам срањево Photos и што да видам, „магла у Истанбул“ сликине.
  Дечково што напишал све е тачно затоа што и јас ко ретардиран сеа експериментирав и го влечев пиксел по пиксел прозорот...
  Секако решението е да се користи 3rd party app ама...
   
 12. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  130
  79
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  ImageGlass, look no further.
   
  На PC_GAMER и WeiWuWei им се допаѓа ова.
 13. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  183
  89
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Малку нервира тоа што тиа за одење на друга слика лево десно не се лево и десно на средина, може ли да се стават некако? Не најдов такво нешто
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Irfanview за просто едноставно, функционално.
   
  На PC_GAMER, goceiva, FLEGMA и уште 3 други им се допаѓа ова.
 15. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,257
  2,491
  19 Јули 2013
  Тоа е намерно така направено, за да видат кој ја користи апликацијата :)

  Зошто побогу Photos апликацијата при толку многу прекрасни бесплатни прегледници за слики? Зошто?

  Значи апликација за слики, АВ плеер и фајл менаџер НЕ се користат од виндоусот, без оглед на верзијата. Тоа се најретардираните програми што постојат.
   
  На FLEGMA и Astraion им се допаѓа ова.
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,005
  2 Август 2012
  Машко
  Од моментот на појавување па до денес IrfanView all the way
   
  goceiva, Astro, StalkeR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,900
  5 Декември 2009
  Машко
  И јас исто како Флегма. Веќе 2,3 години терам. После долга пауза. :D

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 18. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,257
  2,491
  19 Јули 2013
  Мене па ирфан никако не ми легна, не дека е босански. Терам годиништа со XN View.
   
  На StevoB26 и goceiva им се допаѓа ова.
 19. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
 20. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Го пробав XN, браво. Може преку него да гледам ai, eps, pdf, psd, само не успеав да интегрирам и svg поддршка..
  Ќе го имам во арсенал. :)
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,257
  2,491
  19 Јули 2013
  Работи и за SVG.

  upload_2020-4-9_14-12-39.png

  А може и некако накнадно да го имам додадено, кој да памти. Истата инсталација ми е од како го користам со куп прилагодби, така да не се сеќавам дали поддршката е вградена или накнадно овозможена.
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,005
  2 Август 2012
  Машко
  Пробајте стара верзија на ACDSee да видите што е ракета.
  Верзија која беше потполно бесплатна пред да го направат најголем Bloatware на цел свет.
   
  На krema, mkd, ivan88 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,257
  2,491
  19 Јули 2013
  2.42 беше последната верзија што ја користев, веќе со тројката го упропастија. Но тие старите верзии немаат никакви шанси со прегледнициве што се спомнаа.

  Само не беше бесплатен ни тогаш. Едно време извадија некоја осакатена free верзија ако мислиш на неа.

  Сега е веќе нешто многу повеќе од прегледник за слики и е многу подобар од Лајтрум напр.
   
 24. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  187
  145
  12 Февруари 2015
  Машко
 25. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  834
  403
  10 Април 2011
  ја FastStone ја користам
   

Сподели

Вчитување...