1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,663
  2,222
  14 Декември 2010
  Машко
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,090
  11,991
  2 Август 2012
  Машко
  Агонијата на Windows 10 не престанува.
  Индиецон нека си оди и нека наместат некој што се меша со луѓе.

  btw
  Го користев од јануари до пред една недела. Генерално беше океј (после твиковите)
  Се вратив на Седмица од имиџ. И не субјективно, не од "така осеќам" туку со докази - Седмицата е дупло побрза во се од Десетката.
  Бот завршен (комплетно) за 22 секунди vs 35 на Десетка.
  Бич плиз..
   
  Krkac, olikomerc, Costigan_Jr и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,005
  8,023
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не верувам дека тоа е баг. Тоа ќе да е дрскоста на Мајкрософт што ја злоупотребуваат информатичката неписменост на најголемиот дел од нивните клиенти, третирајќи ги како глувци за тест и форсирајќи ги да користат нивни (или од нивните бизнис партнери) инфериорни апликации дупејќи ги на различни начини да не можат да ја остварат сопствената воља.
   
 4. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,508
  2,255
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Мислиш Boot?
  Мојата Десетка бутира за 10-ина секунди. (840 Про)
   
 5. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  134
  78
  25 Февруари 2017
  Машко
  Баг или не? windows-10-file-association-issue.gif
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,005
  8,023
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Хахахаха, бастед!!
   
 7. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,663
  2,222
  14 Декември 2010
  Машко
  Кај мене кога го правам ова за .mkv и бирам MPC-HC го мести самиот од Movies & TV на Windows Media Player... lol.

  Конкретно ова со формативе ќе да е баг, ама инаку за дрскоста (сетираш default апликација и 3 пати ти ја нуди таа на M$) и третирањето како глувци за тест со RTM build-ови што личат на бета си сосема во право, најмногу ми боде очи што повеќе што не можат да направат конзистентен UI, еден dark mode веќе 2+ години не го имплементираа како што треба, fluent некаде го има некаде не, и таму каде што го има е багосан и нецелосен, уште имаат елементи од Metro од Win 8...

  Изгледа некој во M$ погрешно го разбрал "X as a service" концептот, повеќе личи на една константна бета верзија на некој оперативен кој никогаш нема да дојде до RTM него ли константно надоградуван и подобруван продукт.
   
  TexasUS, FLEGMA и на Astro им се допаѓа ова.
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,090
  11,991
  2 Август 2012
  Машко
  Не спорам но јас го опишувам целиот boot процес запишан во Event Viewer.
  Кај мене Десктопот се појавува на 10-та секунда, на 16-та се до-појавуваат сите икони во tray но Event Viewer велит 20 до 22.
  Имаче за информација Седмица а која ја спомнувам е инсталација од 2014 година која, нели, има доживеано милион апдејти и обнова на секакви драјвери. Фората е што користам Акронис па кога ќе зезам нешто враќам имиџ наместо да се патам со System Restore.

  Пред извесно време инсталирав чиста Седмица + апдејти + антивирус (заради активација на софтвер кој во моментот ми беше пиратски) па таквата Седмица беше like a breeze.

  Овие педе*чињава од Мајкрософт сакаат да ја убијат неоправдано пред време.
   
  Krkac, Astro и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 9. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,890
  3,904
  5 Јули 2013
  Попушти...
  Случајно од ко се пофалив јас дека се вратив на 7-ка се врати и ти. :p
  Нормално дека е од имиџ.
  Сигурно на 10-ката цело време се чувствуваше како гејмер, а не како гик. Неубо чувство.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,090
  11,991
  2 Август 2012
  Машко
  Десетката ми беше ни риба ни девојка. Многу работи недовршени.
  Багов со асоцијациите не е новина. Си знае таа од време на време повторно да ти ги намести Мајкрософт бљувотините.

  Тврдам дека свесно и намерно го прават тоа. Просечен и не толку напреден корисник (90% од нив) на крај ќе се откаже и маркет шерот на Бинг и "Едџето" ќе бидат нереално големи за да можат да уловат повеќе огласувачи.

  Јас сум поборник на тоа да оперативниот систем биде bare minimum па ако не се "одбираш" ете ти мутаво store, инсталирај и крши глава.
  Дали сум сакал да провери за нови драјвери на интернет. Неќам и скини се с к*рца!
   
  На Costigan_Jr, Daniel86, Krkac и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,090
  11,991
  2 Август 2012
  Машко
  На borcep и Oktar им се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,178
  8,778
  23 oктомври 2012
  Машко
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,090
  11,991
  2 Август 2012
  Машко
  Ова ти се случи на легален?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,178
  8,778
  23 oктомври 2012
  Машко
  Мхм.
   
 15. marv

  marv
  On your way to fame

  1,646
  926
  5 oктомври 2007
  Машко
  Демек средиле.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,508
  2,255
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Пак ќе повторам по не знам кој пат.
  Ако нејќеш да си експериментално глувче инсталираш Enterprise, по можност LTSB 2016 или новата LTSC 2019.

  Баш ме интересира дали тука некој со Enterprise имал досега некаков проблем?
  Читам хејтање само од Pro корисници, или сум слеп?
   
  На Boco1987 и incontempt им се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,178
  8,778
  23 oктомври 2012
  Машко
  Кај Про е пријавено само. Ова лтсц го има на сајтот официјален за симнување?
   
 18. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  219
  200
  24 Февруари 2016
  Машко
  Имав постирано линк некоја страна назад за ltsc верзијата и не, нема вакви проблеми на таа верзија.
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  95
  64
  25 Март 2017
  Машко
  Јас досега со Enterprise сум немал никаков проблем.
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  615
  524
  28 Јануари 2014
  Машко
  LTSC не беше тргната заедно со 1809? А исто, постои активатор за неа?
   
 21. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,508
  2,255
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Microsoft Toolkit
   
 22. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,508
  2,255
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
 23. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,129
  4,494
  21 Јануари 2009
  Таман сакав да пишам... еве го, мамата.
  Апгрејднат ми е од win7 на win10 коа беше легално.

  upload_2018-11-9_18-9-10.png
   
 24. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  613
  361
  20 Декември 2015
  Машко
  Дали го користиш меилот со кој што си апгрејднал?

  Digital Licence мора да ти се даде на тој меил. Провери, а ако не бива директ пријави на tech support ќе проверат кај нив и клуч ќе ти дадат.

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 25. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,129
  4,494
  21 Јануари 2009
  Не го користам. Искрено не се ни сеќавам, ова беше пред 3 години. Што-како, поима неам.
  Рекле во наредните 24 саати ќе се среди, така да до утре вечер ќе го оставам, не чепкам ништо.
  Ако не, Microsoft Toolkit.

  Се среди со ова
  Mary Jo Foley over at ZDNet points out that you can head to Settings > Update & Security > Activation > Troubleshoot to fix it immediately.
   
  Последна промена: 9 ноември 2018

Сподели

Вчитување...