• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 10 генерална дискусија

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,669
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
S = "simplicity, security and speed" според MS, замислата е да биде конкурент на Chrome OS.

Нешто слично на Win RT од пред неколку години само што оваа не е мобилна верзија наменета за ARM платформи, работи на x86 исто како и обичен Win 10 него е ограничен - осакатен ете заради едноставност/безбедност/брзина итн.
Не ми се верува да се покаже којзнае како, најверојатно главно ќе се искористи во голем број на компјутери за училишта и сл.
Училиштава на крајот станаа депонија за сместување све што не го бива.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,774
2,446
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Следниот апдејт ќе биде Fall Creators Update, има повеќе новости како Story Remix, подобрувања за Store, Cortana и сл. но најголемата е најверојатно новиот дизајн ака Microsoft Fluent Design System (ваљда официјалното име на Project Neon):


Личи на комбинација на flat/material со елементи од Aero, вака на прв поглед ми фаќа око, ќе видиме како ќе изгледа во финалните верзии на апдејтот, со тоа што оваа верзија на дизајнот можеби нема да биде целосно завршена сега и постепено ќе додаваат делови низ повеќе апдејти.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,907
15,220
Знаете што? Microsoft и индиецот се зезнаа ептен жестоко со последната верзија односно со верзијата S
На оваа „револуционерна“ верзија не е можно да се инсталираат програми кои не се на Windows Store

Е сега, фората со Windows Store е во тоа што М$ во правилата за „учество“ во шугавото сторе бара да се користат искључиво библиотеки од Microsoft
Ова за Chrome односно за Google бара комплетно препишување на кодот.

Google Chrome might never come to Windows 10 S
“Windows Store apps that browse the web must use HTML and JavaScript engines provided by the Windows Platform.”

Значи, дибеци значи. Еве не знам. Кај им беше паметот. Оној од земјата на малечата невеста треба да се погуби.
Веќе гледам @Astro кај што ми дава лајк на постов :)
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Целта им беше да го исфрлат хром и све останато кое е ресурс хог и не е дел од мајкрософт.
Намената на таа верзија е да се користи на лаптопи и таблети во образовниот систем каде што е потребна мобилност и долготрајна батерија. Во една од презентациите беше спомнато времетраење од дури 12 часа.
Тие што сакаат да користат програми кои не се дел од windows store може бесплатно да преминат на windows pro верзијата на која може да го инсталираат хром кој ефикасно ќе им ја исцица батеријата за помалку од еден час.
 
Последна промена:

Ate97

Gaining Experience
29 април 2017
59
160
Скопје
Целта им беше да го исфрлат хром и све останато кое е ресурс хог и не е дел од мајкрософт.
Намената на таа верзија е да се користи на лаптопи и таблети во образовниот систем каде што е потребна мобилност и долготрајна батерија. Во една од презентациите беше спомнато времетраење од дури 12 часа.
Тие што сакаат да користат програми кои не се дел од windows store може бесплатно да преминат на windows pro верзијата на која може да го инсталираат хром кој ефикасно ќе им ја исцица батеријата за помалку од еден час.
А воедно на тие 12 часа добиваш помалце функционалност од телефон.
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
А воедно на тие 12 часа добиваш помалце функционалност од телефон.
Незнам која функционалност ја очекуваш од мобилен уред? Намената на оваа верзија не е за десктоп. И пак ќе повторам секој може бесплатно да си помине на win pro. Значи имате избор, не гледам што е проблемот тука?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,669
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Знаете што? Microsoft и индиецот се зезнаа ептен жестоко со последната верзија односно со верзијата S
На оваа „револуционерна“ верзија не е можно да се инсталираат програми кои не се на Windows Store

Е сега, фората со Windows Store е во тоа што М$ во правилата за „учество“ во шугавото сторе бара да се користат искључиво библиотеки од Microsoft
Ова за Chrome односно за Google бара комплетно препишување на кодот.

Google Chrome might never come to Windows 10 S
“Windows Store apps that browse the web must use HTML and JavaScript engines provided by the Windows Platform.”

Значи, дибеци значи. Еве не знам. Кај им беше паметот. Оној од земјата на малечата невеста треба да се погуби.
Веќе гледам @Astro кај што ми дава лајк на постов :)

Така е. Треба да се погуби. Јас дефинитивно се враќам на 7-ка кај mission critical компјутерите. Докурца све што правам да оди во Mirko$oft мамицата нивна. 1000 процеси у позадина што кодошат. Абе секој момент кога ќе станам од компјутер го користат за крадење. Ама јас ги поебав, го исклучив гаснењето на мониторот, и ставив на десктоп процес монитори и они мислат јас не гледам што се случува. Оно и процесор беснее и мрежа беснее и ССД беснее.
Аааа, ќе ви ебам коренот и семето.
Не сме ние Apple зомбија.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,669
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Што би правел во Task Scheduler? Да ги кинам? Сум пробал, ама паѓа и explorer.exe а некогаш се рестартира и Windows
 

Luki Junior

Gaining Experience
28 декември 2015
151
266
Што би правел во Task Scheduler? Да ги кинам? Сум пробал, ама паѓа и explorer.exe а некогаш се рестартира и Windows
Не ги кинеш сите. На некои им го менуваш trigger-от, на други времето, а трети ги кинеш. :)

Треба суптилно и со нежна рака. Исто како Мајкрософт што прави...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,669
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ма за Мајкрософт само јако, грубо и с'с песАк! Да ги жуљи што повеќе.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,907
15,220
Барем да можеше лесно да се прави sysprep на инсталацијата Еднаш ќе подесиш па потоа да не губиш време
Неверојатна гњаважа е да му скинеш шпиунирање на овој OS

И знак прашање е дали си успеал на крајот.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,669
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Момаци, дајте инфо за Windows 7 ISO со инкорпорирани storage драјвери за Skylake/Kaby Lake
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,083
971
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Јас би ви помогнал за Windows 7 со ова ISO кое ги има сите упдејтови + тргнато многу глупости и + додадени многу важни програмчиња и драјвери така да проверете го , а што е до мене јас кога го користам исово по потреба немам никаква мака со него.

Повелете линк да не речете ви давам вируси
Windows 7 Component Store Cleanup - Rebase
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,669
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Xanidrar

Intern
21 јуни 2014
8
3
У принцип ја си користам 7ца.. некако не ми се идеше на 8ца.. а глеам мн ја пцуете 10ката.... прашањето ми е, за гејминг..онака, лабав, WOW, DOTO, SC2 .. DX11, 8gb ram, gfx и кој OS .. да си останам со 7ца, гледам погоре линк или да апдејтувам на 10ка ? tnx !
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,669
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
У принцип ја си користам 7ца.. некако не ми се идеше на 8ца.. а глеам мн ја пцуете 10ката.... прашањето ми е, за гејминг..онака, лабав, WOW, DOTO, SC2 .. DX11, 8gb ram, gfx и кој OS .. да си останам со 7ца, гледам погоре линк или да апдејтувам на 10ка ? tnx !
Немаш потреба да апдејтуваш ради нешто специјално.
Windows 10 е онака трн во здрава нога. Мнооогу сумјиви работи се случуваат во позадина, а реално и лошо изгледа. За работа многу е подобра 7-ката, има подобри бои, контраст и слично.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,854
2,782
Струмица
Почнаа да менуваат дизајн Прозорциве. Отварам калкулаторот и што да видам... :suprised:

win10-calc.png

... а фино изгледа. :cool:
 

Cape

Gaining Experience
23 март 2011
124
67
10кава доколку се прескокне внесување сериски при чиста инсталација гледам не е како другите оперативни туку си функционира најнормално. Прашањето е до кога ке функционира така неактивирана ?
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
10кава доколку се прескокне внесување сериски при чиста инсталација гледам не е како другите оперативни туку си функционира најнормално. Прашањето е до кога ке функционира така неактивирана ?
Засекогаш.
 

Cape

Gaining Experience
23 март 2011
124
67
Дали тоа значи дека е бесплатна и за користење во фирма т.е без лиценца, инсталирана со скип на серискиот број?
 

bokiscout

Practice makes perfect
17 март 2011
1,720
1,998
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Дали тоа значи дека е бесплатна и за користење во фирма т.е без лиценца, инсталирана со скип на серискиот број?
Бесплатно е додека не те посети инспекторот.
 

Xanidrar

Intern
21 јуни 2014
8
3
И сеа, Verdict ? бива да скокнам од 7ца на 10ка и дали ќе ми влијае на гејмингот(читај Дото и све Близард) ..? си стокмив 8гб рам, претпоставувам тоа е доволно за сите срања што би ги добил у позадина.. :D не за друго, доека е гага да ја стаам..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,127
Мислења
878,388
Членови
30,742
Најнов член
Foolish Mastermind
На врв Дно