• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Win32:TratBHO [Trj] Trojan Horse

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
692
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
neznam dali e virus ili worm ali mi se pojavuva alert od avast i mi pisuva Win32:TratBHO [Trj] Trojan Horse ali toj virus se cisti i posle si se kreira sam so drugi bukvi!na primer pisuva asda.dll infected i taka mi se pojavuva poveke pati vo denot i koga ke mu stisnam delete posle nekolku casa mi se kreira novo so drugi bukvi pak virus i sum primetil sekogas virusot e vo c:windows/system32!ve molam pomognete mi dali ima program da go iscistam nekako!blagodaram odnapred!
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
734
22
најдиси некој подобар антивирус
или потрудисе рачно да си го избришеш вирусот
ако го има во процеси исклучи го
провери дали има аutoarun.inu фаилови во сите драјвој (C,D...)
ако има избриши ги
исклучи го од RUN pa msconfig во startup таму ако го има
накрајот избриши го од system32
во аutoarun.inu фаилот доколку има некој програм кој што се стартова провери што внатре пишува кој фаил се страртова па и него избриши го
незнам како на друг начин да ти помогнам
 

mkdev

Intern
1 декември 2007
112
7
RegRun Security Suite Platinum v5.6 probaj so ovaa programa , za procesi koi se zakaceni na tvoite iexplorer int .
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1.026
634
Влези под Safe Mode и земи си некое добро антивирусче и ќе го исчистиш. :)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Ja go imav istiot problem pa se snajdov! Otvori Run>msconfig pa odi na posledniot tab t.e. Startup i otstikliraj go file-to so ti e so cudnu bukvi ili slicno, pa restartiraj. Posle pali avastot pa fullscan. Ako ti najde nekoj virus vo memorijata, naprai bootup scan!
Pozz
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
692
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
Ja go imav istiot problem pa se snajdov! Otvori Run>msconfig pa odi na posledniot tab t.e. Startup i otstikliraj go file-to so ti e so cudnu bukvi ili slicno, pa restartiraj. Posle pali avastot pa fullscan. Ako ti najde nekoj virus vo memorijata, naprai bootup scan!
Pozz

fala brat sea ke go napraam toa ke vidam sto ke bide!Pozdrav
 
M

Mr.Alien

Гостин
Со msconfig не е решен проблемот до крај. Можеби сум досаден со повторувањето, но сватете дека ЕСЕНЦИЈАЛНО е регистрите да се исчистат од сите измени на постоечките и новокреираните стрингови од вирусот. Само со msconfig или со бришење на фајловите кои може да се најдат во WINDOWS фолдерот или други места не се решава проблемот!
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Mr.Alien, vidi... Jas go imav virusot i mozam da garantiram deka taka moze da se izbrise. Toa sto go kazuvas ti e tocno, no vo ovoj slucaj toa ne vazi za ovoj virus. Ovoj virus e ne ti cepka nisto drugo osven so se stava preku msconfig kako aktiven proces koj se krie i koga ke go izbrises, za nekoe vreme pak ke se generira.
Pozdrav!
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Пробај да го избришеш рачно од компјутерот побарај на Гугл информации за тој вирус и пробај да го избришеш така.После бребарај го компјутерот со Hijackthis мислам дека се викаше програмчето бесплатно е
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Hijackthis се вика, и многу е мало, но корисно....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.178
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно