• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Win32/Jeefo.A virus

Статус
Затворена за нови мислења.

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Virus li e crv li e neznam no go ima nasekade vo kompjuterov i preku glava mi e od nego :lut2:...
nod32 nonstop go registrira na programite sto gi imam.. i toa samo na exe fajlovite. Koga ke napravam clean toj gi brise i posle ne mozam da gi startuvam tie programi :lut2:
Eve pocna i da mi gi snemuva slikite od ikonite na programite... a pred malku ne mi gi ni pustase nekoi programi.. na primer winampot go pustam a ne mi dava nisto, a koga proveriv vo processes od task manager bese registriran deka raboti momentalno.

Ima li pomos ili da si ja sledam mojata Personal Message :LOL:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Кога веќе си дошол до ова дереџе, тоа е можеби најпаметното што можеш да го направиш. Нормално е кога антивирусната програма не може да го очисти .exe фајлот истиот да го упокои (избрише), ако таков избор си и навел во нејзиното "однесување".
Чим веќе си погубил толку многу програми како што викаш, тогаш бриши, и памет за друг пат.
Инаку, jeffo е жива сафра. Лесно се чисти, но прави го тоа од Safe Mode, или стави го хардот на друг компјутер и оттаму чисти, рибај, гланцај. Потоа, врати го на твојата машина и доврши чистка, избриши ги стринговите кои ги формира во регистрите, поправи ги измените кои ги прави во постоечките од Windows....и тоа е тоа!
СУм чистел неколкупати машини со овоаа напаст, и можам да кажам дека успеав да средам работа, со минимални губитоци во .exe фајлови. Само, тоа било констатирано на време. Колку време ти си му љубезен домаќин:)?
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Кога веќе си дошол до ова дереџе, тоа е можеби најпаметното што можеш да го направиш. Нормално е кога антивирусната програма не може да го очисти .exe фајлот истиот да го упокои (избрише), ако таков избор си и навел во нејзиното "однесување".
Чим веќе си погубил толку многу програми како што викаш, тогаш бриши, и памет за друг пат.
Инаку, jeffo е жива сафра. Лесно се чисти, но прави го тоа од Safe Mode, или стави го хардот на друг компјутер и оттаму чисти, рибај, гланцај. Потоа, врати го на твојата машина и доврши чистка, избриши ги стринговите кои ги формира во регистрите, поправи ги измените кои ги прави во постоечките од Windows....и тоа е тоа!
СУм чистел неколкупати машини со овоаа напаст, и можам да кажам дека успеав да средам работа, со минимални губитоци во .exe фајлови. Само, тоа било констатирано на време. Колку време ти си му љубезен домаќин:)?

pa veke 2-3 dena me jade :plachko2:
no veke e docna izgleda.. okolu polovina programi mi unisti... ja gi sreduvam so reinstal ili repair no dzabe e.. po nekoj saat pak na istoto ke se prikaci :lut2:

za placenje e rabotava.. pred tvoi oci da ti go unistuvaat kompjuterot :plachko2:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е па не плачи. Иди, изми ги очите, дрмни една вотка (само една во овој стадиум!), извади тоа хардот и носи кај некој ортак. Таму, дрмни уште две вотки додека вадите се што ти треба за спасување.
Кога ќе дојдеш дома, додека ги дрмаш четвртата и петтата вотка (со лимон и сосема малку вермут!) правиш формат (јбг) и правиш преинсталација.
Ај, кој ќе плаче сега? Мамицу му вирусну негову......го сотре!

П.С. Кога ќе завршиш со преинсталација, мавни уште една вотка!
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Е па не плачи. Иди, изми ги очите, дрмни една вотка (само една во овој стадиум!), извади тоа хардот и носи кај некој ортак. Таму, дрмни уште две вотки додека вадите се што ти треба за спасување.
Кога ќе дојдеш дома, додека ги дрмаш четвртата и петтата вотка (со лимон и сосема малку вермут!) правиш формат (јбг) и правиш преинсталација.
Ај, кој ќе плаче сега? Мамицу му вирусну негову......го сотре!

П.С. Кога ќе завршиш со преинсталација, мавни уште една вотка!


Аман бе... дрво ќе се напраам додека го средам така :LOL:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Е па не плачи. Иди, изми ги очите, дрмни една вотка (само една во овој стадиум!), извади тоа хардот и носи кај некој ортак. Таму, дрмни уште две вотки додека вадите се што ти треба за спасување.
Кога ќе дојдеш дома, додека ги дрмаш четвртата и петтата вотка (со лимон и сосема малку вермут!) правиш формат (јбг) и правиш преинсталација.
Ај, кој ќе плаче сега? Мамицу му вирусну негову......го сотре!

П.С. Кога ќе завршиш со преинсталација, мавни уште една вотка!
Za da ne si mnogu nezgoden posle seto ova, pospi nekoj saat, i koga kje se razbudish em naspan em nema ni da se sekjavash deka si imal virusi vo kompjuterot.. Se kje ti e na mesto :D
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Za da ne si mnogu nezgoden posle seto ova, pospi nekoj saat, i koga kje se razbudish em naspan em nema ni da se sekjavash deka si imal virusi vo kompjuterot.. Se kje ti e na mesto :D

:LOL: Арно викаш... абе ја ќе го форматирам не е проблем, но ме мрзи после да инсталирам... :))
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е па братче, тоа е цената што ќе треба да ја платиш кога чекаш некоја магија да се деси и да ти ги реши проблемите. Во такви ситуации, кога гледаш дека "ти одат" .exe фајлови се реагира веднаш.
Сега, кога пола работи не ти работат, кога гарант и регистрите ти се хаварија....само ова е логично да направиш...освен ако не си мазохиста да седнеш да оправаш работи - регистри, чистење, преинсталации на софтвери. Тогаш ќе ти требаат два SMIRNOFF-a или FINLANDIA-и додека средиш се.
Изборот е твој. Ако ти треба помош (и за преинсталација, и за вотка) кажи.:alkos:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Е па братче, тоа е цената што ќе треба да ја платиш кога чекаш некоја магија да се деси и да ти ги реши проблемите. Во такви ситуации, кога гледаш дека "ти одат" .exe фајлови се реагира веднаш.
Сега, кога пола работи не ти работат, кога гарант и регистрите ти се хаварија....само ова е логично да направиш...освен ако не си мазохиста да седнеш да оправаш работи - регистри, чистење, преинсталации на софтвери. Тогаш ќе ти требаат два SMIRNOFF-a или FINLANDIA-и додека средиш се.
Изборот е твој. Ако ти треба помош (и за преинсталација, и за вотка) кажи.:alkos:

Хехе... ок , фала на сите, знаев уште на почетокот дека само формат е лекот, но ќе почекам уште малку. Баце за преинсталација доцна е.. многу работи се зезнати. А за вотката дојди ќе пиеме :LOL:

:bye1:
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Хехе... ок , фала на сите, знаев уште на почетокот дека само формат е лекот, но ќе почекам уште малку. Баце за преинсталација доцна е.. многу работи се зезнати. А за вотката дојди ќе пиеме :LOL:

:bye1:

hehe...samo proverisi prvo dali samo vo particijata kaj sto ti e operativniot imas i vo drugite particii zarazeni fajlovi dzabe ti e format....prvo cistenje :D
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
hehe...samo proverisi prvo dali samo vo particijata kaj sto ti e operativniot imas i vo drugite particii zarazeni fajlovi dzabe ti e format....prvo cistenje :D

Па што знам, до сега само на .exe фајловите ми се јавуваше, а такви работи чувам само во партицијата на OS. Се надевам нема и во другата партиција. Но ќе го скенирам со NOD па ќе форматирам после.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Aj nekoi rabti ne mi se jasni... Mr.Alien, mu vikas da go zeme hard diskot i da go prikluci na nekoj drugar, a nema li so toa i virusot da go nosi so sebe, a i so toa bi bilo isto vo vrska so toa dali go cisti na svojot ili na nekoj drug kompjuter (ne deka neso se praam pameten, nego samo ne sum expert pa ako mozes da mi objasnis:) ).

A inace, zatoa sto znam deka doaga do vakvi raboti, sekogas si gi staam "pobitnite" raboti vo D, i odkako ke si fatam neso so ne znam so mu e kareto odma mu praam format.A inace kompjuterot prosecno go formatiram okolu ednas vo 3 do 5 meseci ....
 
M

Mr.Alien

Гостин
Види, ниту D: ниту било која друга партиција не е сто посто безбедна. Вируси од типот на Virut трагаат по .exe фајлови низ целиот хард диск.
Инаку, со тоа што го става својот хард диск на друг компјутер (го става како Slave), нема опасност дека ќе го зарази другиот хард, освен ако копира заразени фајлови или пак покренува .exe фајлови од заразениот диск.
Со самото скенирање, не може да го зарази другиот диск.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Види, ниту D: ниту било која друга партиција не е сто посто безбедна. Вируси од типот на Virut трагаат по .exe фајлови низ целиот хард диск.
Инаку, со тоа што го става својот хард диск на друг компјутер (го става како Slave), нема опасност дека ќе го зарази другиот хард, освен ако копира заразени фајлови или пак покренува .exe фајлови од заразениот диск.
Со самото скенирање, не може да го зарази другиот диск.

brat vaka...zatoa kazav cistenje....ke si go sredis Dto makar i nisto da ne ti raboti...t.e nikoj program...posle toa windowsot ke pazis da ne ti padne so toa sistemot otkako ke go iscistis od virusot celiot sistem na nego skoro nisto nema da raboti...togas e spemen za format...i znaes deka psole reinstal ke bide se ok...nema da imas virusi
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
hmmmmz.. dodeka gubish tolku vreme na skeniranje na d: i na kraj povtorno da ne si siguren dali kje e se vo red, podobro prefrli gi nekoj povazhni raboti od d: na stik, formatiraj gi ili kompletno izbrishi gi site particii pa instaliraj windows. So toa rabotata e sredena..
Samo pred da gi vratish potrebnite raboti od stikot na diskot, obavezno skeniraj gi..
Em najbrzo, em najsigurno.. :)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Во D: имам музика, некоја игра и инсталации за програми.
Да пробам да го исчистам со NOD иако не верувам дека има нешто таму заразено па да форматирам.
Само има еден проблем.. вирусов ми го уништи нодот :lut2:
не ми работи exe на NOD32 :(
DISASTER !!!

Постои некое програмче кое ќе помогне привремено да го скенирам D: оти стварно ме нервира одново да инсталирам антивирус? :lut2:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Едно време Norton даваше опција за правење на бутабилно ЦД со вметнување на најнови дефиниции и скенирање. Сега, дали уште постои тоа како опција, и дали функционира под Win XP (барем кога е со NTFS), не знам.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Ќе го реинсталирам NOD32, прочитав на интернет дека може да заврши рабтота ако се скенира во safe mode.
Чудно. На почетокот мислев дека е обично црвче а мршава ми го нападнал svchost.exe :lut2: и после се отиде у ....
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Го скенирав со ова:Според она што го пишува на програмава, вели дека го scan and remove win32/jeefo.A
И C: и D: и покажа дека нема... за верување е или можно е да не е точен извештајов? :ermm:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Спреми вотка? :p

Ако нешто сочувуваш од D:, ти советувам уште еднаш да го искенираш хардот на некоја друга машина. Ова затоа што те разбрав дека сакаш D: да ја оставиш....точно?
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Спреми вотка? :p

Ако нешто сочувуваш од D:, ти советувам уште еднаш да го искенираш хардот на некоја друга машина. Ова затоа што те разбрав дека сакаш D: да ја оставиш....точно?

Спремна е вотката, иди ајде :LOL:
Инаку точно е.. сакам D: да ја оставам. Нема да го вадам хардот.. .туку само ќе ја скенирам D: со уште некој антивирус.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.130
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно