• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

WiMAX стартува кон крајот на јануари

Статус
Затворена за нови мислења.

efto

Gaining Experience
19 април 2007
328
275
До крајот на месецот се очекува WiMAX операторите во Македонија да започнат комерцијално да ја нудат услугата. WiMAX е технологија што овозможува брз интернет и фиксна телефонија, а начинот на пренесување на сигналот е сличен како и кај мобилната телефонија - преку базни станици.

Повеќе: Вест
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Конкретно мислиш тогаш во Македонија ке започне да се нуди оваа услуга?
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
328
275
Да, веста се однесува на Македонија, затоа и постирав во форумот за ИТ вести од Македонија :). Во секој случај, да нема забуна ке дополнам.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Малку сум скептичен во врска со ова, но потајно се надевам дека нема да биде така како што мислам и дека ова сепак ќе донесе поефтинување на интернетот кај нас.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Малку сум скептичен во врска со ова, но потајно се надевам дека нема да биде така како што мислам и дека ова сепак ќе донесе поефтинување на интернетот кај нас.

Од твоја уста во божји уши, ако поевтини интернетот ќе биде супер а веројатно и ќе се зголеми брзината.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Секако дека е добро да има повеќе конкуренција во понудата и на интернет услуги и во фиксната телефонија. Поголемата понуда значи зголемување на квалитетот на услугите кои компаниите ќе го нудат и намалување на цените на услугите за крајните потрошувачи.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
123
Супер е тоа само цените да не се како во Neotel
Не ме чудат цените, сепак се работи за (кај нас) нова технологија која дава поголема слобода од останатите интернет провајдери а Неотел се први кој го нудат тоа.Со тек на време се ќе си дојде на место и дали ќе одбереш WiMax, Adsl, Wadsl и сл. ќе зависи само од твоите потреби.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Ne be luge greska ste. Tie ceni so gi ima prikazano na linkot se biznis paketi, taka da nemajte gajle. Cenite za domasni upotrebi se sekogas mnogu pomali!
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Ne be luge greska ste. Tie ceni so gi ima prikazano na linkot se biznis paketi, taka da nemajte gajle. Cenite za domasni upotrebi se sekogas mnogu pomali!

Дај боже да е така и јас видов дека се бизнис пакети, само не ми е јасно што бизнис е тоа со 15GB сообраќај, кога ADSL-от го има за истата цена со 100GB
 
M

Mr.Alien

Гостин
А што се однесува до датумот, тоа е краен рок до кој мораат да започнат да ги реализираат проектите, во спротивно им се одземаат концесиите.
Лично, сметам дека ќе имаат интересни понуди и конкурентни цени, со кои ќе се разниша монополот на Телекоњ, кој од своја страна ќе мора да реагира со соодветно намалување на цените.
Напуканост од Телеком да, но и традиционалната неповерливост кон нешто ново....ќе биде занимливо. Ако се биде како треба, веднаш ќе го откажам фиксниот телефон кај МТ.
 

CybeR

Intern
9 јануари 2008
15
1
Убаво сето тоа, само се прашувам колку ќе биде таа врска стабилна, ако е како WiFi ништо не праиме, а ако е како WADSL, добро е.. ова од лично искуство ;)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Се е убаво али највише ме интересира цената.Кај нас обично тоа поле е многу скржаво.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@CybeR

Немај гајле, ништо слично на WiFi :)).
Концептот е таков да ниту конфигурација на теренот не го попречува сигналот, а базните станици за препраќање на сигналот се на неспоредливо поголемо растојание.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
@CybeR

Немај гајле, ништо слично на WiFi :)).
Концептот е таков да ниту конфигурација на теренот не го попречува сигналот, а базните станици за препраќање на сигналот се на неспоредливо поголемо растојание.

Супер по ова логички следува дека и оваа услуга нема да биде толку скапа и ќе биде исплатлива.Супер ако стварно е исплатливо зошто не би го пробал?:bravo::bravo:
 
M

Mr.Alien

Гостин
WiMax се употребува и за оние места каде конфигурацијата на теренот не дозволува "тегнење" на кабли....согласно со претходниот пост. Значи, како што рече filipvselena, нема причина да не биде испробан. Лично, и јас со нетрпение чекам да видам што ќе произлезе и какви ќе бидат условите, цените....
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
А оваа понуда од самиот почеток ќе важи за цела територија на Република Македонија или во почетокот само за главниот град Скопје?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Зини да ти кажам!!!!:wtff:

Шала, стварно не знам. Но, не ми е логично да се ограничи само на територијата на Скопје, со оглед на можностите на технологијата. Можеби првите станици и првата мрежа ќе бидат поставени во Скопје (впрочем, и логично - НЕОТЕЛ е од Скопје), но не верувам дека ќе мине многу време додека се распространи на цела територија. Особено што имаат намера да му конкурираат на Телекоњот како фиксен телефонски оператор.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Па обично секогаш било така прво Скопје па после рест од мацедониа,се надевам дека е за цела мк
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Офицјалната страна за Wimax e www.nexcom.com.mk
а ме интересира дали некој знае како одат цените?На страната никаде не ја пронајдов таа информација
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Да видов денес имаше реклами низ градов, што значи започна.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно