1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Wifi stikce ili Wifi pci kartica?

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од sajd, 17 Јуни 2010.

 1. sajd

  sajd
  Intern

  154
  1
  6 oктомври 2008
  Sovet za kupuvanje :) mi treba za personalen kompjuter, koj bi imal pogolema jacina?
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
 3. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Karticata vo sekoj slucaj e podobra ,prvo e na vnatresen pci slot ,vtoro ima nadvoresna antena i treto ima podobar kvalitet i domet na signalot
   
 4. Clash

  Clash
  Intern

  116
  10
  18 Јануари 2009
  Ако си заинтересиран за стикче продавам стикче 400 денари пишува нанего домет до 300 метри ама реално е мислам 100 ако си заинтересиран пиши
   
 5. nCounTr

  nCounTr
  Intern

  474
  41
  5 Мај 2009
  Само ПЦИ, гледај да е со Atheros чипсет бидејќи тие картици можат да извадат и 50mW енергија од нив место стандардните кои вадат максимум 32mW.

  Колку за споредба јас користам LevelОne која ми вади 70mW, а на лаптоп користам Intel 3945abg која вади 32mW, а Access Point нормално вади 100mW со преоптоварување може да се стигне и до 200mW со добро ладење на акцес поинтот.

  Па сега размисли, инаку на PCI можеш да ставиш и антенка која е многу поголема во dBi (5-18) во однос на вградените 2dBi на USB стиковите.

  Имам тестирано 5 стикови, и 3 PCMCI картици кои се покажаа како послаби од вградената во лаптоп и PCI картицата во десктопот.

  Твое е сега да си одлучиш.
   
 6. sajd

  sajd
  Intern

  154
  1
  6 oктомври 2008
  :) Благодарам на брзите и точни одговори :) Овие дена ке одам да си купам pci ќе барам со Atheros чипсет, добри совети слушнав :) фала уште еднаш
   
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Картица без антена ти е тапа - најчесто е под маса и многу предмети ја блокираат. Антена ако ставаш, ќе имаш два дополнителни конектори кои што носат загуби. Башка квалитетни антени ТЕШКО да најдеш за џабе...

  Затоа, мој совет, земи си стик и 1,8 метарски УСБ продолжен кабел. Штекни го стикот во кабелот и намести го во висина на рутерот т.е. каде што имаш најдобар прием. Макар и со селотејп. Дури можеш и кантени да правиш, со цедалки и сл. Функционираат!

  Патем - во какви услови треба да работи? По куќа? Чудо едно ѕидовите колку го намалуваат сигналот. И тоа со зголемувањето на снагата ми изгледа тапа - само тој компјутеро што е фризиран ќе работи, сите други нема шанси. Наместо да трошиш пари на антени и слично, најди втор рутер што може да работи како repeater и да го зема сигналот од првиот рутер и да го реемитира (со цела снага). Така ќе го дуплираш дометот ЗА СИТЕ компјутери на новата локација и ќе добиеш константно квалитетен сигнал.

  А тоа за 300 метра... Па на рамно, без дрва, па да го дигнеш рутерот на 3 метра за Френеловат зона да се запази...

  Пиши подетаљно, па ќе збориме.
   
 8. Clash

  Clash
  Intern

  116
  10
  18 Јануари 2009
  Да ти продадам другар Usb Wireless стикче и кабел од 5 метри заедно двете 600 денари ако си заинтересиран пиши на пп
   
 9. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Што ќе му е кабелот?? :LOL: Да го уклучи во стигчето а :) што марка е стикчето и дали го продаваш само него?
   
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  По спецификација, кабел најдолг смее да биде 3м. Значи овој од 5 метри човекот ти гарантира дека ќе ти работи и тоа значи дека без никаква загуба ќе може да го шеташ стикчето наоколу во радиус од 5 метри каде што ќе имаш најдобар прием. Црна магија, ама работи :)
   
 11. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Хеахаеха ме изнасмеа, сигурни овие биле жичанобежични (од новите да не се) :LOL::LOL:
   
 12. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,407
  980
  8 Декември 2009
  Како бе максимум 3 метри? Ја ако сакам дома ќе си напраам од 30 метри усб кабел па никому нишо ( шо е лесна работа само исечи и залеми ги жиците ).
   
 13. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  50 метри ???

  РОФЛ ! :))) Не се зезај. Над 3-4 метри ќе почне да се губат податоците. Освен ако не е од оние прескапите кабли со посаглам жици каде што нивната должина е некаде поголема :)
   
 14. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Добар дееен!
   
 15. architect

  architect
  Unstoppable

  1,931
  2,301
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Совет за добра Wifi PCI карта ... да не биде екстра скапа и да биде квалитетна (добар сигнал стабилна конекција етц) !!!
   
 16. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  кај мене на 3 метри USB кабел не ми чита usb flash ниту пак wi-fi то. според мене PCI да си земеш.
   
 17. Real

  Real
  Баниран/a

  127
  12
  18 Септември 2010
  Da najdolg kabel za USB e 3 metri. Ako sakas poise, ke ides u logink prodavaat usb pojacala, okolu 800 denari se mislam i so niv mozes do 9 metri da pustis kabel.
   
 18. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  592
  203
  21 Август 2010
  Машко
  а слободно можеш да си направиш и од UTP кабел, стига и до 15 метри во зависност од квалитетот/дебелина на жиците и изолацијата. ако не ти чини вака земи си 3-4 усб кабли со по 5 метри должина и измеѓу секој кабел стави по еден USB Hub. Ова со хабовите не сум го пробал, но би требало да работи.. anyone ? :)

  edit: постои и USB wifi адаптер со антена но незнам дали воопшто се продаваат овде?
   
 19. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Грешиш,помеѓу хабовите треба да има некој уред ,т.е засилувач кој што би го засилувал сигналот ни кабловите. Вака нема ништо да се постигне. Пр.јас имам USB стикче и кабелот ми е долг 3 м, и при спуштање на торенти не се осеќа никаква загуба на bandwith. Според @Aleks , кој што кажа тогаш,кабелот не би требало да е подолг од 3-5 метра,поради можно гугење или ослабување на приемот од стикчето до компјутерот.
   
 20. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  592
  203
  21 Август 2010
  Машко
  Само кажав една теорија, не реков дека е функционална во пракса нели ? :D
   
 21. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Да, :D јас само да те надополнам и исправам.:)
   
 22. architect

  architect
  Unstoppable

  1,931
  2,301
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  anyone ???:))
   
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,124
  7,027
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  1 person likes this.
 24. bruno_duke

  bruno_duke
  Intern

  26
  0
  8 ноември 2010
  Za pc definitivno PCI adater, usb samo za lap top, gledaj prema namena. PCI karticka ne mozes da stais na lap top sekako, a za performansi da ne se zbori. Da sum na tvoe mesto ke si zemev bilo kakov adapter na PCI slot i ke si napravev sam antena, taka sto so 15 evra maksimum bi imal signal do duri 90 dB :)
   
 25. IT13

  IT13
  Intern

  16
  0
  22 Септември 2008
  Ти препорачувам ТП линк да си купиш TL-WN551 atheros 5005/6 chipset e , е околу 800ден
   
Слични теми
 1. Delicon

  USB WiFi

  Delicon, 11 Јуни 2008, Во форумот: Wi-Fi
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  2,473
 2. HijackHacker
  Одговори:
  52
  Прегледи:
  6,247
 3. mariomako

  Wifi LAN

  mariomako, 14 Март 2011, Во форумот: Wi-Fi
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  2,138
 4. тотето
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  974
 5. malimali

  Usb wifi

  malimali, 18 Август 2013, Во форумот: Wi-Fi
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  730
Вчитување...

Сподели

Вчитување...