1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Wifi stikce ili Wifi pci kartica?

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од sajd, 17 Јуни 2010.

1. sajd

sajd
    Intern

154
    1
    6 oктомври 2008
    Sovet za kupuvanje :) mi treba za personalen kompjuter, koj bi imal pogolema jacina?

2. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,748
    286
    18 Мај 2007
  3. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Karticata vo sekoj slucaj e podobra ,prvo e na vnatresen pci slot ,vtoro ima nadvoresna antena i treto ima podobar kvalitet i domet na signalot

4. Clash

Clash
    Intern

116
    10
    18 Јануари 2009
    Ако си заинтересиран за стикче продавам стикче 400 денари пишува нанего домет до 300 метри ама реално е мислам 100 ако си заинтересиран пиши

5. nCounTr

nCounTr
    Intern

474
    41
    5 Мај 2009
    Само ПЦИ, гледај да е со Atheros чипсет бидејќи тие картици можат да извадат и 50mW енергија од нив место стандардните кои вадат максимум 32mW.

Колку за споредба јас користам LevelОne која ми вади 70mW, а на лаптоп користам Intel 3945abg која вади 32mW, а Access Point нормално вади 100mW со преоптоварување може да се стигне и до 200mW со добро ладење на акцес поинтот.

Па сега размисли, инаку на PCI можеш да ставиш и антенка која е многу поголема во dBi (5-18) во однос на вградените 2dBi на USB стиковите.

Имам тестирано 5 стикови, и 3 PCMCI картици кои се покажаа како послаби од вградената во лаптоп и PCI картицата во десктопот.

Твое е сега да си одлучиш.

6. sajd

sajd
    Intern

154
    1
    6 oктомври 2008
    :) Благодарам на брзите и точни одговори :) Овие дена ке одам да си купам pci ќе барам со Atheros чипсет, добри совети слушнав :) фала уште еднаш

7. kirev

kirev
    Unstoppable

5,295
    3,704
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Картица без антена ти е тапа - најчесто е под маса и многу предмети ја блокираат. Антена ако ставаш, ќе имаш два дополнителни конектори кои што носат загуби. Башка квалитетни антени ТЕШКО да најдеш за џабе...

Затоа, мој совет, земи си стик и 1,8 метарски УСБ продолжен кабел. Штекни го стикот во кабелот и намести го во висина на рутерот т.е. каде што имаш најдобар прием. Макар и со селотејп. Дури можеш и кантени да правиш, со цедалки и сл. Функционираат!

Патем - во какви услови треба да работи? По куќа? Чудо едно ѕидовите колку го намалуваат сигналот. И тоа со зголемувањето на снагата ми изгледа тапа - само тој компјутеро што е фризиран ќе работи, сите други нема шанси. Наместо да трошиш пари на антени и слично, најди втор рутер што може да работи како repeater и да го зема сигналот од првиот рутер и да го реемитира (со цела снага). Така ќе го дуплираш дометот ЗА СИТЕ компјутери на новата локација и ќе добиеш константно квалитетен сигнал.

А тоа за 300 метра... Па на рамно, без дрва, па да го дигнеш рутерот на 3 метра за Френеловат зона да се запази...

Пиши подетаљно, па ќе збориме.

8. Clash

Clash
    Intern

116
    10
    18 Јануари 2009
    Да ти продадам другар Usb Wireless стикче и кабел од 5 метри заедно двете 600 денари ако си заинтересиран пиши на пп

9. sini6a

sini6a
    Intern

485
    30
    11 Мај 2009
    Што ќе му е кабелот?? :LOL: Да го уклучи во стигчето а :) што марка е стикчето и дали го продаваш само него?

10. kirev

kirev
    Unstoppable

5,295
    3,704
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    По спецификација, кабел најдолг смее да биде 3м. Значи овој од 5 метри човекот ти гарантира дека ќе ти работи и тоа значи дека без никаква загуба ќе може да го шеташ стикчето наоколу во радиус од 5 метри каде што ќе имаш најдобар прием. Црна магија, ама работи :)

11. sini6a

sini6a
    Intern

485
    30
    11 Мај 2009
    Хеахаеха ме изнасмеа, сигурни овие биле жичанобежични (од новите да не се) :LOL::LOL:

12. Cika

Cika
    V.I.P

2,407
    980
    8 Декември 2009
    Како бе максимум 3 метри? Ја ако сакам дома ќе си напраам од 30 метри усб кабел па никому нишо ( шо е лесна работа само исечи и залеми ги жиците ).

13. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,748
    286
    18 Мај 2007
    50 метри ???

РОФЛ ! :))) Не се зезај. Над 3-4 метри ќе почне да се губат податоците. Освен ако не е од оние прескапите кабли со посаглам жици каде што нивната должина е некаде поголема :)

14. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,492
    2,516
    14 Мај 2008
    Машко
    Добар дееен!

15. architect

architect
    Unstoppable

1,931
    2,301
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    Совет за добра Wifi PCI карта ... да не биде екстра скапа и да биде квалитетна (добар сигнал стабилна конекција етц) !!!

16. petar.bt

petar.bt
    Intern

731
    20
    12 Август 2007
    кај мене на 3 метри USB кабел не ми чита usb flash ниту пак wi-fi то. според мене PCI да си земеш.

17. Real

Real
    Баниран/a

127
    12
    18 Септември 2010
    Da najdolg kabel za USB e 3 metri. Ako sakas poise, ke ides u logink prodavaat usb pojacala, okolu 800 denari se mislam i so niv mozes do 9 metri da pustis kabel.

18. Speedy

Speedy
    Gaining Experience

592
    203
    21 Август 2010
    Машко
    а слободно можеш да си направиш и од UTP кабел, стига и до 15 метри во зависност од квалитетот/дебелина на жиците и изолацијата. ако не ти чини вака земи си 3-4 усб кабли со по 5 метри должина и измеѓу секој кабел стави по еден USB Hub. Ова со хабовите не сум го пробал, но би требало да работи.. anyone ? :)

edit: постои и USB wifi адаптер со антена но незнам дали воопшто се продаваат овде?

19. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Грешиш,помеѓу хабовите треба да има некој уред ,т.е засилувач кој што би го засилувал сигналот ни кабловите. Вака нема ништо да се постигне. Пр.јас имам USB стикче и кабелот ми е долг 3 м, и при спуштање на торенти не се осеќа никаква загуба на bandwith. Според @Aleks , кој што кажа тогаш,кабелот не би требало да е подолг од 3-5 метра,поради можно гугење или ослабување на приемот од стикчето до компјутерот.

20. Speedy

Speedy
    Gaining Experience

592
    203
    21 Август 2010
    Машко
    Само кажав една теорија, не реков дека е функционална во пракса нели ? :D

21. pilch@rd

[email protected]
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Да, :D јас само да те надополнам и исправам.:)

22. architect

architect
    Unstoppable

1,931
    2,301
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    anyone ???:))

23. ARMac

ARMac
    Орган

6,124
    7,027
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    1 person likes this.
  24. bruno_duke

bruno_duke
    Intern

26
    0
    8 ноември 2010
    Za pc definitivno PCI adater, usb samo za lap top, gledaj prema namena. PCI karticka ne mozes da stais na lap top sekako, a za performansi da ne se zbori. Da sum na tvoe mesto ke si zemev bilo kakov adapter na PCI slot i ke si napravev sam antena, taka sto so 15 evra maksimum bi imal signal do duri 90 dB :)

25. IT13

IT13
    Intern

16
    0
    22 Септември 2008
    Ти препорачувам ТП линк да си купиш TL-WN551 atheros 5005/6 chipset e , е околу 800ден

Слични теми
  1. Delicon

USB WiFi

Delicon, 11 Јуни 2008, Во форумот: Wi-Fi
    Одговори:
    13
    Прегледи:
    2,473
  2. HijackHacker
    Одговори:
    52
    Прегледи: