Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

WiFi Pineapple

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
1705012483064.png
ИТ другари
Дали некој користел WiFi Pineapple во Македонија?
Сум заинтересиран за тоа чудо,правил некаков евил портал на wpa2,дали вреди за тие пари?
Еве што има во него инсталирано,слика од google.
1705012677293.png
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.554
5.444
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Имам Pineapple, Rubber Ducky, LAN Turtle и O.MG.

LAN Turtle е закон (според мене).

Дали вредат за парите? Според мене ДА.

edit:
90% (ако не и 100%) од тоа што го нудат наведените уреди го имаш и на Kali
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Имам Pineapple, Rubber Ducky, LAN Turtle и O.MG.

LAN Turtle е закон (според мене).

Дали вредат за парите? Според мене ДА.

edit:
90% (ако не и 100%) од тоа што го нудат наведените уреди го имаш и на Kali
А од каде може да ги нарачуваш?
Од каде ги нарача другар?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.554
5.444
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.554
5.444
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Mark VII Basic
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Скупо, него зошто би го зел, за која намена?
Мене не ми е многу потребно,но ќе се најде некој ден, може највеќе да се искористи при згради, доколку живееш некаде на загради или интернат.
Разликата е тоа што нема да чекаш ворлдлиста да помине,туку едноставно клиентот си го внесува неговиот пасворд на вифи и ти го покажува одма на тебе.
Едит:
Може тоа да работи и на нашите рутери кои се со OpenWrt и usb adapter на рутерот.
 
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.554
5.444
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Мене не ми е многу потребно,но ќе се најде некој ден, може највеќе да се искористи при згради, доколку живееш некаде на загради или интернат.
Разликата е тоа што нема да чекаш ворлдлиста да помине,туку едноставно клиентот си го внесува неговиот пасворд на вифи и ти го покажува одма на тебе.
Едит:
Може тоа да работи и на нашите рутери кои се со OpenWrt и usb adapter на рутерот.
Како го кажа ова... мислиш така лесно ке го добиеш пасвордот? :)
Се лажеш.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Како го кажа ова... мислиш така лесно ке го добиеш пасвордот? :)
Се лажеш.
Да бидејќи автоматски го одбива на неговата заклучена мрежа и те врзува на исто име на мрежа која е направена со евил портал, телефонот одма се врзува на таа,и му бара најава доколку го направиш може и custom login page на македонски.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.554
5.444
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Да бидејќи автоматски го одбива на неговата заклучена мрежа и те врзува на исто име на мрежа која е направена со евил портал, телефонот одма се врзува на таа,и му бара најава доколку го направиш може и custom login page на македонски.
Пак ке ти кажам дека не е се онака како што си замислил, треба да го имаш уредот, да тестираш за да можеме да дебатираме на темава.

Мој совет:
Купи си ALFA, инсталирај mdk4 и aircrack-ng тестирај, учи.... да не навлегуваме многу во овие работи бидејќи ги кршиме правилата на форумов.

Што се однесува do MARK VII
WPA and WPA Enterprise Attacks
Capture WPA handshakes and imitate enterprise access points, capturing enterprise credentials

99.9% од денешниве рутери се на AC и AX стандард и WPA3.
 
Последна промена:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.064
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Пак ке ти кажам дека не е се онака како што си замислил, треба да го имаш уредот, да тестираш за да можеме да дебатираме на темава.

Мој совет:
Купи си ALFA, инсталирај mdk4 и aircrack-ng тестирај, учи.... да не навлегуваме многу во овие работи бидејќи ги кршиме правилата на форумов.

Што се однесува do MARK VII
WPA and WPA Enterprise Attacks
Capture WPA handshakes and imitate enterprise access points, capturing enterprise credentials

99.9% од денешниве рутери се на AC и AX стандард и WPA3.
Не се баш 99% - има луѓе со рутери уште од камено доба.
Алфата се најдобри ама и ова и Кали врши работа TP-Link TL-WN722N 150Mbps Wireless Lite N High Gain USB Adapter
За почеток може на ова да испроба и повежба ,(зошто баш овој - дека има добри драјвери за Линукс и функционира според мене беспрекорно ) е сеас дометот не е баш јак како Алфата или Пајнеплот ама у зграда - гајле нема...
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Не се баш 99% - има луѓе со рутери уште од камено доба.
Алфата се најдобри ама и ова и Кали врши работа TP-Link TL-WN722N 150Mbps Wireless Lite N High Gain USB Adapter
За почеток може на ова да испроба и повежба ,(зошто баш овој - дека има добри драјвери за Линукс и функционира според мене беспрекорно ) е сеас дометот не е баш јак како Алфата или Пајнеплот ама у зграда - гајле нема...
Kali Linux има проблеми со апдејт,имам тестирано со wifislax со адаптер ar9271 и адаптер мт6710, работи перфектно со wifislax и parrot security os
Едит:
Ние сме далеку од wpa3, повеќето рутери сите се wpa или wpa2
 
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.554
5.444
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.794
4.462
Имам Pineapple, Rubber Ducky, LAN Turtle и O.MG.

LAN Turtle е закон (според мене).

Дали вредат за парите? Според мене ДА.

edit:
90% (ако не и 100%) од тоа што го нудат наведените уреди го имаш и на Kali

Gde je Flipper Zero?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.554
5.444
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.469
16.647
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.554
5.444
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.554
5.444
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Бооо, хаќеришта на форумо, врија еј!
Па дури и со флипер зеро....
Браос, така треба!
:)

Испратено од телефоно
Се што имам користиме за демонстрирање, да се зголеми свеста кај луѓето (обично во фирми се демонстрира), пентест итн... далеку од тоа дека ке фатам да правам глупости и се ставам во ризик.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.418
1.521
Се што имам користиме за демонстрирање, да се зголеми свеста кај луѓето (обично во фирми се демонстрира), пентест итн... далеку од тоа дека ке фатам да правам глупости и се ставам во ризик.
Уше пубоо, white hat, ethical хаќер.


Испратено од телефоно
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.529
Мислења
964.355
Членови
34.902
Огласи
2.617
Најнов член
darko SNR
На врв Дно