Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Wifi картички под Linux

mkhost

Intern
6 април 2007
14
0
mkhost.com
Здраво,
Доколку некој има искуство со подесување на WiFi картички под Линукс. Ми треба помош за подесување со SuSe 10.1 , Atheros WireLess card [ FujitsuSiemens AMILO Pro V3505 ]. Ми изгледа малце посложено од колку што можеби е :confused:

Благодарам.
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Интерна или екстерна?

Инаку Сусе мислам дека нема проблеми со конфигурација и препознавање на картиците, но сепак провери на нет дали имаш подршка за твојата картица а за кофиргурација има сигурно вграден wireless assistenet(чим има на Backtrack).
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Jas podesiv ASUS WL167g na Ubuntu 6.10 bez problem. Imase negde citav tutorijali. Momentalno ne sum doma. Da razbaram pa ako najdam ke ti kazam mozebi ke najdes nesto tamu ;)
 

mkhost

Intern
6 април 2007
14
0
mkhost.com
Интерна или екстерна?

Инаку Сусе мислам дека нема проблеми со конфигурација и препознавање на картиците, но сепак провери на нет дали имаш подршка за твојата картица а за кофиргурација има сигурно вграден wireless assistenet(чим има на Backtrack).

Здраво,
Интерна на лаптоп ( Atheros communications е производителот ). За жал поновите верзии на SuSe ( 10.1 па нагоре ) немаат поддршка за сите wireless картички. Најдов нешто со ndiswrapper но изгледа не се трудам доволно за да го солвирам проблемот на тој начин.
Мислам дека и на ubuntu несакаше да работи :p
Благодарам.
 

gemidjy

Intern
14 април 2007
50
0
Здраво до дечките од Mkhost, имам предлози за решавање на проблемот:

1. Ако ептен сакаш SuSE ти препорачувам да го проследиш ова упатство. Внимателно и со осет :) Пази да не чепниш кај шо не треба. Само читај што пишува:

http://linux.wordpress.com/2006/05/21/suse-101-and-atheros-based-wifi-cards/

2. Ако пак сакаш да пробаш со Ubuntu постои голема веројатност да со последната верзија на Ubuntu Feisty (сеуште не е официјално излезена, почекај до задутре) безжичната картичка е пронајдена и функционира. Ако не сака автоматски пак, еве неколку корисни врски:

http://madwifi.org/wiki/UserDocs/Distro/Ubuntu
http://www.madwifi.org/Wiki/UserDocs/FirstTimeHowTo
http://www.linuxquestions.org/linux/answers/Networking/NdisWrapper_The_Ultimate_Guide/

3. За скоро откако ќе излези Ubuntu Feisty сакам да ставиме упатство за решавање на проблематични безжични на wiki.lugola.net па да се надеваме дека дотогаш ќе средиш се како што треба.

Поздрав,
Александар (Лугола)
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
А дали некој се потрудил да инсталира драјвери за Линксисови картички -конкретно за оние што се поврзуваат преку USB порта...јас пробував ама слабо ми идеше и на back track 2, Ubuntu, SuSe 10... ама немав среќа ни со ndiswrapper...па има ли јунак кој веќе успеал ова да го направи, ако има, нека го сподели своето знаење со нас....:):):)
Поздрав...
 

mkhost

Intern
6 април 2007
14
0
mkhost.com
Здраво до дечките од Mkhost, имам предлози за решавање на проблемот:

1. Ако ептен сакаш SuSE ти препорачувам да го проследиш ова упатство. Внимателно и со осет :) Пази да не чепниш кај шо не треба. Само читај што пишува:

http://linux.wordpress.com/2006/05/21/suse-101-and-atheros-based-wifi-cards/

2. Ако пак сакаш да пробаш со Ubuntu постои голема веројатност да со последната верзија на Ubuntu Feisty (сеуште не е официјално излезена, почекај до задутре) безжичната картичка е пронајдена и функционира. Ако не сака автоматски пак, еве неколку корисни врски:

http://madwifi.org/wiki/UserDocs/Distro/Ubuntu
http://www.madwifi.org/Wiki/UserDocs/FirstTimeHowTo
http://www.linuxquestions.org/linux/answers/Networking/NdisWrapper_The_Ultimate_Guide/

3. За скоро откако ќе излези Ubuntu Feisty сакам да ставиме упатство за решавање на проблематични безжични на wiki.lugola.net па да се надеваме дека дотогаш ќе средиш се како што треба.

Поздрав,
Александар (Лугола)

Здраво Александар,
Благодарам многу за одговорот и советите.
http://linux.wordpress.com/2006/05/21/suse-101-and-atheros-based-wifi-cards/ Ова го реши проблемот. :D И порано пробував со madwifi меѓутоа не ги знаев овие постапки за инсталација.
Сигурно со оваа постапка ке работи и на ubuntu. Но навистина SuSe ми се повеќе допаѓа од ubuntu.
Се надевам овој пост ќе помогне на многумина кои ќе налетаат на истиот пребарувајќи за сличен проблем. :cool:
Благодарам уште еднаш.
Пријатен ден.
 

gemidjy

Intern
14 април 2007
50
0
Здраво Александар,
Благодарам многу за одговорот и советите.
http://linux.wordpress.com/2006/05/21/suse-101-and-atheros-based-wifi-cards/ Ова го реши проблемот. :D И порано пробував со madwifi меѓутоа не ги знаев овие постапки за инсталација.
Сигурно со оваа постапка ке работи и на ubuntu. Но навистина SuSe ми се повеќе допаѓа од ubuntu.
Се надевам овој пост ќе помогне на многумина кои ќе налетаат на истиот пребарувајќи за сличен проблем. :cool:
Благодарам уште еднаш.
Пријатен ден.

Во секое време ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.096
Мислења
974.493
Членови
35.403
Најнов член
tiktoksss
На врв Дно