• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

WIFI Antenna

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
73
58
Купувам каква било антена за интернет да факјам на компјутер на голема далечина или каде би можел вакво нешто да најдам?
Директно да може да се вклучи во компјутер ако е тоа можно?
 
Последна промена:

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,049
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Џабе пари фрлени THE END.
Ова ти што го бараш кошта кешарица и не е лесно изводливо.
Поефтино и посигурно со утп кабел и знаеш дека нема да имаш никакви проблеми него со вифи и да тестираш да си играш, али ти си знаеш голем си.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
73
58
Џабе пари фрлени THE END.
Ова ти што го бараш кошта кешарица и не е лесно изводливо.
Поефтино и посигурно со утп кабел и знаеш дека нема да имаш никакви проблеми него со вифи и да тестираш да си играш, али ти си знаеш голем си.
100-200метри далечина ми треба да фаќа
Викаш не е изводливо? гледам има овие како УСБ што се стават во компјутер за интернет али не знам дали би фатиле до таму
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,049
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@Gymblonski за се има решение ама цената која ќе ти ја цитираат стручњаците тука кои работат со тоа ќе ти биде многу јасно дека не е така едноставно.
Има на форумот други кои ќе ти дадат објаснение
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
73
58
Не разбирам зошто би било толку тешко како што го правиш
Ми треба интернет на 100-200метри да фатам не на 1-2километри
Гледам по амазон има такви антени по 50-100еу али нема шипинг во македонија
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Доколку имаш чиста оптичка видливост проблемот ке го решиш со Ubiqiti уреди.
 • Ubiquiti NanoStation M2 = 5000
 • Ubiquiti NanoStation Loco M2 = 3500
Доколку од страната на Access Point-от има поддршка за 5GHz тогаш уште подобро.
 • Ubiquiti NanoStation M5 = 7000
 • Ubiquiti NanoStation Loco M5 = 5500

Овие уреди се наоѓаат и половни... ретко но, се наоѓаат и цената им се движи од 2000 за LocoМ2 уред и 3500 за Loco M5 уред.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
73
58
Доколку имаш чиста оптичка видливост проблемот ке го решиш со Ubiqiti уреди.
 • Ubiquiti NanoStation M2 = 5000
 • Ubiquiti NanoStation Loco M2 = 3500
Доколку од страната на Access Point-от има поддршка за 5GHz тогаш уште подобро.
 • Ubiquiti NanoStation M5 = 7000
 • Ubiquiti NanoStation Loco M5 = 5500

Овие уреди се наоѓаат и половни... ретко но, се наоѓаат и цената им се движи од 2000 за LocoМ2 уред и 3500 за Loco M5 уред.
Anhoch PC Market Online - Tenda Wireless AX PCI-E Adapter 3000Mbps E30 Bluetooth 5.0 w/2 Detachable Antennas
Anhoch PC Market Online - TP-Link Wireless AC Dual Band USB Adapter 1300Mbps Archer T3U Plus
Нешто вакво слично што би можело на поголема дачечина?
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
891
769
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
со овие можеш само да фаќаш вифи од горенаведените уреди.. неизводливо е од USB еден приклучок да биде тоа што го бараш ти.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Чекај не разбирам ова ти што го кажа иде во wifi рутерот или треба да е до него
а не до компјутерот?
Друже, накратко, тие стикови од Сетек, Анхоч итн, се наменети за домашна употреба а ова што го бараш ти е сосема друга работа.
Уредите кој ти ги посочив се наменети за надворешна/внатрешна употреба (профи уреди, таман за тоа што го бараш ти), разгледај малце на youtube, прочитај нешто за нив за да ти стане појасно.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
690
802
Скопје
Чекај не разбирам ова ти што го кажа иде во wifi рутерот или треба да е до него
а не до компјутерот?
Првиот уред со лан кабел се поврзува на рутерот кај што е интернетот, или директно во модем. Вториот се поврзува со лан кабел во рутер кај тебе, или директно во пц во лан порта.
Уредите се монтираат надвор, на кров/тераса и сл. Идеално е да нема препреки меѓу двата уреда. Може и да пројде сигнал преку некоја препрека, али зависи каква.
2.4Гхз може и да пројде преку некое разеленето дрво, 5Гхз малку потешко. Така да планирај унапред за пролет кога ќе дојде, ако немаш моментално проблеми со суви дрва, на пролет е друг муабет. Али па на крај краева пролет е за љубов, не за интернет.

Од муабетов твој, веројатно ќе ти треба да си викнеш некој да ти ги монтира/подеси ако идеш со варијантата што ти ја препорача @HardCorec . А може и да научиш.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас никаде не прочитав некој да го праша за каква намена му е линкот, дали е за стримање, за гејмање, за сурфање, дали му треба брзина или стабилност, какви стручњаци сте бре вие?

@Gymblonski кажи бе ти што ти е на ум, што планираш со ова? Дали на другата страна има уред и каков? Дали е рутер? Каде се наоѓа, на прозор или зад ѕидови? Дали има можност таму да се монтира нешто? Дали има оптичка видливост? Дали има вегетација измеѓу?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас никаде не прочитав некој да го праша за каква намена му е линкот, дали е за стримање, за гејмање, за сурфање, дали му треба брзина или стабилност, какви стручњаци сте бре вие?

@Gymblonski кажи бе ти што ти е на ум, што планираш со ова? Дали на другата страна има уред и каков? Дали е рутер? Каде се наоѓа, на прозор или зад ѕидови? Дали има можност таму да се монтира нешто? Дали има оптичка видливост? Дали има вегетација измеѓу?
Е што е важно или ќе добие топ сигнал со loco и нема да е важно што прави. или ќе има 1-2 црти со тие играчките од сетек и ништо нема да работи, ни стримање ни гејмање.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Е што е важно или ќе добие топ сигнал со loco и нема да е важно што прави. или ќе има 1-2 црти со тие играчките од сетек и ништо нема да работи, ни стримање ни гејмање.
Важно е, зошто претпоставката е мајка на заебанцијата. Ако веќе го советуваме да инвестира пари тогаш треба да биде тоа соодветно анализирано, донт ју тинк?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Важно е, зошто претпоставката е мајка на заебанцијата. Ако веќе го советуваме да инвестира пари тогаш треба да биде тоа соодветно анализирано, донт ју тинк?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Прочитај во мојот пост, имам наведено треба да има оптичка видливост, а тоа дали ке стрима, дали ке му е само за сурфање не е ни важно, ако има чиста оптичка видливост и ако се поврзи на 5GHz, гарантирано ке има над 50Mbps и загуба он некој 4-5ms... така да, не му менува ништо.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Јас никаде не прочитав некој да го праша за каква намена му е линкот, … какви стручњаци сте бре вие?
јас се уморив од распрашување. веќе скоро да не одговарам ако не е добар насловот или не е добро поставен проблемот - шо значи 95% од постовите.

а дури и коа сум распрашал, не сум добил одговор, а увелико се дискутира за решавање на недефинираниот проблем.

/оф-топик-рант
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
јас се уморив од распрашување. веќе скоро да не одговарам ако не е добар насловот или не е добро поставен проблемот - шо значи 95% од постовите.

а дури и коа сум распрашал, не сум добил одговор, а увелико се дискутира за решавање на недефинираниот проблем.

/оф-топик-рант
Па тоа е поентата. Уста не отворам ако не се објасни проблемот, посакуваната состојба и буџетот, пошто без тоа темиве се изгубено време и безвезно препукување.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
јас се уморив од распрашување. веќе скоро да не одговарам ако не е добар насловот или не е добро поставен проблемот - шо значи 95% од постовите.

а дури и коа сум распрашал, не сум добил одговор, а увелико се дискутира за решавање на недефинираниот проблем.

/оф-топик-рант
Да фаќал интернет на далечина од 100 - 200 метри, буџет од 50 до 100 евра.
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
282
имав слична желба едно време но бев повеке оптимист, јас сакав 300-500 метри да фака :ROFLMAO:
имам антена што е користена само 1 ден и после тоа исклучена, TP-LINK TL-ANT2415D, фаќаше 100+ метри со неа, но антената треба да ја наместиш надвор и со кабел да ја поврзеш до wifi на компјутер/рутер... види прочитај си на интернет за истава, ако мислиш дека ке ти врши работа, пиши ми ПП да видиме дали ке се најдеме за цена, со неа имам и позлатен адаптер купен за да пасува на обичен wifi antenna приклучок од рутер (излезот е RP-SMA ако не се лажам, фабричкиот беше некој голем конектор и без адаптеров немаше како да се поврзе на рутер)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
73
58
Јас никаде не прочитав некој да го праша за каква намена му е линкот, дали е за стримање, за гејмање, за сурфање, дали му треба брзина или стабилност, какви стручњаци сте бре вие?

@Gymblonski кажи бе ти што ти е на ум, што планираш со ова? Дали на другата страна има уред и каков? Дали е рутер? Каде се наоѓа, на прозор или зад ѕидови? Дали има можност таму да се монтира нешто? Дали има оптичка видливост? Дали има вегетација измеѓу?
Значи имав на ум и мислев да се стави антена од моја страна што ке го фаќа рутерот без додавање ништо на самиот рутер или приклучочи околу него али ако нема друга опција ке купам тоа наностејшн не е проблем мислев ако е од една страна само ке е полесно. Има вегетација и е подолу неколку куќи а сеа како што гледам излегува повише и од 150-200метри. Едноставно за сурфање само и гледање видеа такви глупости не гејминг или стрим. Нема буџет само да врши работа


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,347
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно