• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Wi Max стартува

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Во Скопје и околните општини WiMax оператори ќе бидат: Неотел, Космофон и Истел. Избраните компании за WiMax оператори треба до 20 септември да ги уплатат еднократните надоместоци за користењето на радиофрекфенциите. Одобренијата од страна на Агенцијата за електронски комуникации ќе им бидат доделени три дена потоа.
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
ЕЈ а кога ќе излезат пакетите?
Темава имаше таков возбудлив наслов. Веќе го знаеме ова за операторите. Reng дали знаеш нешто подетално за датата кога ќе стартува ова? Што пакети ќе се нудат, итн?
И од каде ти е оваа информација, можеш да не посочиш кон линк од кој медиум ја имаш?
поздрав
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Искрено немаше тема отворено за Wi Max, па веста објавена пред некој ден во тотал ми се виде идеална за да се развие дискусија и да се добијат информации што ќе биде со истото, овде очекувам на форумов од прва рака информации.
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Сето тоа што го кажа е точно.
Битно е да видиме од кога ќе почнат да делат пакети.
Теоретски од 23 треба, ама колку се подготвени.
Некој да не знае, ја имаат мрежата наместено, базните станици,
ако не им е наместена ќе причекаме малце.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Не верувам дека никој незнае докаде се сигурно некој видел или слушнал нешто што се случува. Ако не се напише ништо значи и ништо не се случува сеуште.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Дали некој знае од каде зима интернет Неотел?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Цените сигурно ќе бидат пониски од конкурентите со цел да привлечат што повеќе корисници. Во следните 6 месеци имаат обврска да започнат со работа новите Wimax оператори во спротивно ќе треба казна да платат најверојатно. Очекувам да понудат пакет за 1000 ден. телефон + слика + интернет е сега дополнителни трошоци би зависеле од нивната политика. Ова е мое вака слободно очекување, па ќе видиме што ќе биде.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Очекувам да понудат пакет за 1000 ден. телефон + слика + интернет е сега дополнителни трошоци би зависеле од нивната политика.
Jaka konkurencija, spomni mu na nekoj penzioner ze 1000 denari telefon+internet
Konkurencija bi trebalo da bide najverovatno vaka.Za telefon 0 denari pretplata
besplatni megusebni razgovori vo mrezata a za internet koj saka moze 500 denari za neogranicen 1 mbit/s
P.S. Cabletel imaat za 500 denari neogranicen 384kbit/s
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Во пакетот треба да биде вклучена и телевизијата. Дали гледаш каква невозможна работа си пишал. Викаш 0 денари претплата и бесплатни меѓусебни разговори. Во ред е меѓусебните разговори да бидат бесплатни, но сепак треба да има претплата, а во претплатата ќе имаш телевизија, телефон и интернет. Денес плаќаш 1000 ден. за телефон, 1000 ден. за добар интернет и 350 за кабловска, што значи плаќаш 2350 минимум месечно. Нели би било убаво да го имаш ова се за 1000ден. неограничен интернет, неограничени локални разговори и неограничен број на програми.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Da tocno taka e za nas mladite koi gledame kabelska rabotime internet pa i telefon, megutoa zamisli si nekoj penzioner da mu reces dojde konkurencijata 1000 denari telefon+televizija+internet :)
Inace 370 kabelska + 1500 denari internet + 500 denari telefon (fiksen)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Мислам дека Neotel не зема интернет од телеком, па затоа мислам дека може да биде добра конкуренција, нормално ќе видиме понатаму.
Агенцијата за електронски комуникации додели 18 одобренија за користење на радиофреквенциите со опсег 3,4-3,6 ГХз за фиксниот безжичен пристап Вајмакс.
Одобренијата, вкупно 18 за шест региони во Македонија, ги добија Космофон АД Скопје, Истел ДООЕЛ Скопје, Неотел ДОО Скопје, Мател МК Скопје и РЖ Услуги. Овие компании беа избрани како најдобри понудувачи на тендерот. Очекувањата од нив се многу големи, а уште поголеми се нивните обврски, рече в.д. директорот на Агенцијата Лилјана Денковска пред доделувањето.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,894
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно