• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Wi-Fi на голема одалеченост?

Toshevski

Intern
7 мај 2012
4
0
Пребарував по гугл нешто ви фи антени и сл. и ми налетаа оние со голем домет, епа сега ми треба нешто што би можело да испраќа сигнал на растојание поголемо од 11км. Ако има некој подобро информиран, нека пише што треба и како ?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Motorola Canopy - доколку финансиите не се проблем ;)
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
634
820
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
Z590
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
700W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
ASUS RTX 3080 TUF
Case
Asus ROG GC35
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Ова Canopy се тие од on.net што ги користеа? Ако да, имам за продавање една...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Да, но такви модули како што се поставувале на корисниците нема да завршат работа, потребни се два BH-BH модули чија цена е малку солена :) Затоа реков доколку парите не се проблем.

Иначе до поголем wifi домет би можел да се постигне со екстерни дирекционални антени и антенски засилувачи (поефтино решение од канопито).
 

Toshevski

Intern
7 мај 2012
4
0
Значи имам 2 ПЦ-а на 12км одалеченост. На пример дали може со 2 антени или една антена за целата одалеченост??

И како функционираат тие Canopy и секако колку солени :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Значи имам 2 ПЦ-а на 12км одалеченост. На пример дали може со 2 антени или една антена за целата одалеченост??

И како функционираат тие Canopy и секако колку солени :D

Дали локациите имаат оптичка видливост ? Би можел да пробаш со две дирекционални антени (доколку имаат соодветна оптичка видливост) насочени една кон друга.

Канопијата се во рангот на 1к евра
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,357
10,299
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Алтернатива на Canopy може да биде ubiquity nano station loco. Поефтино е ама пак мора да имаат оптичка видливост. Со мали модификации може да достигне и до 15 км.
 

Toshevski

Intern
7 мај 2012
4
0
Значи само некаде 200м не се на оптичка видливост а останатите 11 и нешто километри се на оптичка видливост.

Дали нешто вакво може да помогне:
http://goo.gl/ynAAg - 30km+ range
http://goo.gl/zqIhU - 20km range
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,618
4,165
Решение за точно 1км Line of Sight, по можност со поголема пропустливост (1Gbps би било сјано) ?

900Mbps рутери/АПиња со јаки антени, Canopy-a ако мора, нешто од ubiquity или некој друг предлог?
 

micuki

Intern
29 август 2012
7
0
Едно прашање до вас тука пошто гледам се разбирате повеќе од овие работи, ако имам антена пример да има домет од 3 км и ако делам интернет со други луѓе дали некој би можел да ми направи проблем да ме пријави и да ми дојдат дома заради големиот опсег на радио бранови???
 

strizlo

Intern
29 август 2012
6
0
Едно прашање до вас тука пошто гледам се разбирате повеќе од овие работи, ако имам антена пример да има домет од 3 км и ако делам интернет со други луѓе дали некој би можел да ми направи проблем да ме пријави и да ми дојдат дома заради големиот опсег на радио бранови???

Е ова и мене ме интересира. Затоа што има еден тип во Карпош 4 негде во околината кај тие трите згради високите на кејот на Вардар, рока wireless за 500 денари на сите шо ке му платат... :) До сеа никој го нема пријавено (ваљда), знам дека долго време корне интернет.

А тоа дали е противзаконски или не поима немам...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Според македонската регулатива (а и воглавно), постојат ограничувања на максимална ефективна моќност која што може да се зрачи од еден предавател (вифи уред во овој случај).

Доколку таа ефективна моќност не ја надминува корисникот, без разлика на која далечина ќе се фаќа сигналот, легално е.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,581
3,328
До 100mW.
http://www.aec.mk/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=46&Itemid=&lang=mk

Инаку тоа со „делење“ интернет пристап за пари е нелегално, освен ако не му е регулирано преку невладина организација/здружение на граѓани па тие пари што ги зима да ги пријавува како членарина, а мрежата се користи за едукација, што е малце веројатно.
 

micuki

Intern
29 август 2012
7
0
А пример да имам наместено повеќе антени на одредено растојание се така во круг од 2 км, и една од друга да си земаат сигнал тогаш не би требало да има проблем заради зрачењето така?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,581
3,328
И сто ако сакаш нареди, доколку не зрачат повеќе од пропишаните закони нема да имаш проблем од никого.
 

micuki

Intern
29 август 2012
7
0
Брат прашањето ми беше следново: зборувам за круг од 2 км а 2 км се во случајов многу е кога би имал една антена за целиот овај круг од 2 км тогаш од АЕК би ми направиле проблем но ако имам наместено повеќе антени и кога би земале сигнал една од друга тие антени дали тогаш ќе имам проблем ако дојдат и ја мерат јачината на сигналот, или се би било нормално и нема да има никаков проблем???
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,581
3,328
Значи Алекс веќе ти одговори, дозволената моќност ти е по уред. Ти кажав и сто уреди да наместиш во радиус од 2 км, ако ниеден од нив не ја надминува вредноста од 100 mW на зрачење не треба да имаш проблеми.
 

micuki

Intern
29 август 2012
7
0
Е ова сакав да го слушнам пошто планирам така да направам... Е сега некој да ми предложи некоја антена која што има можност да прима и да праќа сигнал од една на друга?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
@micuki

Читни https://en.wikipedia.org/wiki/Equivalent_isotropically_radiated_power :)

Види како тие 100mW се распоредени (зрачење на предавател + губиток во пренос + засилување на антена = eirp од 100mW)

Иначе за да имаш стабилна конекција во тој радиус од 2км треба да имаш имплементирано некој пософистициран систем на делење на податоците со употреба на рбет а не како што велиш ти *една од друга да си земаат антените*, тоа така не функционира.

Доколку си сериозен за правење на ваков бизнис би ти препорачал да се консилтураш и изнајмиш некој човек што има искуство во оваа работа да ти го дизајнира и имплементира системот.

Се разбира дека многу поинтересен ќе си за УЈП наместо за АЕК кога ќе го почнеш *бизнис*-от :)

Поздрав
 

micuki

Intern
29 август 2012
7
0
Здраво друштво :) ме интересира дали можам без проблем да ги користам овие антени да си функционираат? Се плашам да не имам проблем заради јачината да не се премногу јаки па да имам проблем со инспекции :please:
http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_58&product_id=28345 ;http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_58&product_id=28150 ;http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_58&product_id=28153
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,669
2,589
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Здраво друштво :) ме интересира дали можам без проблем да ги користам овие антени да си функционираат? Се плашам да не имам проблем заради јачината да не се премногу јаки па да имам проблем со инспекции :please:
http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_58&product_id=28345 ;http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_58&product_id=28150 ;http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_58&product_id=28153
Антената неможе да биде јака или слаба, јачината зависи од предавателот т.е. уредот на којшто ќе ти биде поврзана антената.

Оваа последнава, 5GHz, 400mW т.е. 26dBm е пичкин дим, ако мислиш на „опасни“ зрачења.
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,669
2,589
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
На кои фреквенции ќе работиш и со кои снаги?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Антената неможе да биде јака или слаба, јачината зависи од предавателот т.е. уредот на којшто ќе ти биде поврзана антената.

Оваа последнава, 5GHz, 400mW т.е. 26dBm е пичкин дим, ако мислиш на „опасни“ зрачења.

Според регулацијата во МК, ограничен си на максимална радијална моќност т.е. моќноста што излегува од антената - вклучувајќи го и засилувањето на антената :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,126
Мислења
878,378
Членови
30,741
Најнов член
feviya9492
На врв Дно