1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Website Statistics

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Стрелец, 7 Август 2007.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Стрелец

  Стрелец
  Intern

  4
  0
  6 Август 2007
  Користите ли програми за статистики? Какви (добри и лоши) искуства имате со нив? Што е се’ опфатено со тие статистики?
   
 2. vojkan

  vojkan
  Intern

  404
  4
  19 Јуни 2007
  Koristam awstats. Opfateno e slednovo:

  Yearly/monthly/weekly/daily/hourly statistics): (istorija na posetenost)
  - Unique visitors
  - Number of visits
  - Pages
  - Hits
  - Bandwidth

  Countries (od koi drzhavi doagjaat)
  - Full list
  - Last visit

  Robots/Spiders visitors (Google, Yahoo, MSN...)
  - Full list
  - Last visit

  Visits duration (kolku vreme se zadrzhale)

  File type (php, jpg, gif, png, asp...)

  Operating Systems (verzii)

  Browsers (verzii)

  Origin (od kade doagjaat posetitelite)
  - Refering search engines (preku koj search engine)
  - Refering sites (preku koja web strana)

  Search
  - Search Keyphrases (koi frazi gi koristele za da dojdat do web stranata)
  - Search Keywords (koi zborovi gi koristele za da dojdat do web stranata

  Screen size (rezolucija na monitorot na posetitelite)

  Miscellaneous (kolku posetiteli ja stavile web stranata vo bookmark)
  - HTTP Status codes
  - Pages not found
   
 3. D

  D
  Администратор

  3,247
  1,703
  31 Март 2007
  awstats i Ulcin... proprateno so info od nadvoreshni sajtovi kako statcounter.com...
   
 4. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  64
  1 Март 2007
  Awstats e eден од основните кој обично доаѓа заедно со cpanel (и е сосема во ред)

  Имам користено разни (кои биле бесплатни), во минатото CQCounter, SiteMeter и Google Analytics.

  Моментално користам StatCounter и мислам дека е супер. Бесплатен е доколку имате до 250 000 посети месечно (што е разбирливо)

  Да не копирам/пастирам тука, на следниот линк ќе најдете што се' нуди бројачот: http://www.statcounter.com/features/
   
 5. somun

  somun
  Intern

  55
  0
  19 Јули 2007
  zosto mislam deka google analytics ne dava tocno
   
 6. jpetrov

  jpetrov
  Intern

  136
  0
  19 Мај 2007
  Google Analytics & AWStats.
   
 7. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  64
  1 Март 2007
  Moжеби зошто имаа проблеми пред неколку дена и имаше застој во системот :) За повеќе информации на нивниот блог: http://analytics.blogspot.com :)
   
 8. Master4e

  Master4e
  Intern

  242
  9
  11 Мај 2007
Слични теми
 1. Mason
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,407
 2. Andrijeski
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,762
 3. sdarko
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  729
 4. nullx
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,743
 5. DeluXe-MkD
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  508
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...