• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

web kamera na ubuntu t.e aMSN

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Хм... прво провери на сајтот за твојата камера дали е подржана за на линукс ... мислам дека имаше едно програмче camview или така нешто за уклучување на камерата... Можеби автоматски ќе ја препознае.. но за секој случај провери си за драјвери на страната за камерата
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.041
1.753
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
@mac-ufs

де труди се повеќе информации да даваш во прашањава :)

на графчиња ли да бараме што камера имаш?

дај output од lsusb (ако е usb камерата) и кажи точно кој модел е камерата.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Slagam se so gdamjan, za sekoj problem kolku poveke detali ke se iznesat tolku poveke ke imame informacii za problemo so so ke se rese pobrzo ili barem ke se ima pretstava podetalno so se slucuva:bravo:
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Slagam se so gdamjan, za sekoj problem kolku poveke detali ke se iznesat tolku poveke ke imame informacii za problemo so so ke se rese pobrzo ili barem ke se ima pretstava podetalno so se slucuva:bravo:

najdov informacii za kamerata i ne podrzuva linux...inku kamerata mi e od media-tech mozete da najdete informacii kako PIXER...potocno za nea nema nisto
na stranata www.media-tech.com ima za nea...ali corba ne podrzuva linux...ako ima nekoe care kazete:D
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Pa som ne podrzuva ne znam so da ti kazam najarno nareden pat koa kupuvas hardver, ako vise koristes linux kako OS, da si vides na web stranata na distribucijata dali go podrzuva, care za tvojo problem e da instaliras Windows i da ja koristes.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
mac-ufs, побарај можеби има опен сорс драјвери за твојот модел на камера, и мојта (Филипф) камера не е подржана за Линукс но најдов опен сорс драјвери и супер си работеше на убунтуто
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.041
1.753
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.299
Членови
31.719
Огласи
222
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно