• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Web Hosting - problem

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Сакам да хостирам една веб страна на http://cp1.runhosting.com/index.html но немам некое искуство во ова па заглавив овде:


Ми бара фтп патека... како да знам која патека е таа?
Ако може некој нека објасни како иде оваа работа со хостингот.
Однапред благодарам.
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
citaj FTP path(optional) .... sto znaci nemora da vneses.... default ke ti bide /home/www/
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Па... сега треба да ги качиш фајловите:)
Најдобро преку FTP - сите наеднаш.
Ќе сис симниш некоја FTP програма како FileZila http://filezilla-project.org/download.php (бесплатна е)
Преку неа ќе си се логираш со твојот FTP user и password и ќе си ги upload-ираш сите фајлови.


Кажи што ќе направиш.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Го симнав FileZilla и во лозинка и пасворд си пишав тоа што треба, во хост го пишав ова:fiasco-computers.com а во порта не знам што да пишам... на сајтов за хостинг не ми даде такво нешто. И пробувам така се приклучам и ми го кажува ова:
Статус: Resolving IP-Address for fiasco-computers.com
Грешка: Невавалидно име хост или хостот не е пронајден
Грешка: Критична грешка
Грешка: Не успеав да се приклучам на серверот
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
А ова fiasco-computers.com го имаш стаено како addon домеин на хостингот?
Иначе тоа Filezilla го користев и јас, ама ми качуваше фајлови до пола. Па се префрлив на CuteFTP.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
ok.. gotovo sredeno e preku makhost.info
kako i da e.. fala na site sto se potrudija :bravo:

moze da se zatvori temava admini
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно