1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Web Crawler

Дискусија во форумот 'Perl // Ruby // Python' започната од Xenor, 2 Јули 2011.

 1. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Ме интересира дали некој има правено некој web crawler, што програмски јазик препорачувате за употреба и пример некој да не има во python или php.
   
 2. SkyDriver

  SkyDriver
  Intern

  61
  10
  18 Јули 2009
  Јас имам правено некои експерименти поврзани со оваа тема во Python, незнам што точно те интересира за да би можел да прецизирам... Конкретно јас имам правено crawler за линкови и обид за SEO crawler/checker, се тоа во Python користејки ги urllib, urllib2, HTMLParser, re, robotparser и urlparse модулите (овие имиња се за 2.* верзијата, за 3.* сменети се)...
  Разгледај ја класата HTMLParser, содржи функции за обработка на HTML документи, за понатака... зависи што сакаш да правиш. :)
  HTMLParser ти доаѓа во стандардната библиотека на Python, имаш и други модули за обработка на HTML, али не сум имал искуство со други парсери.

  Исто така и Perl и Ruby ти се добри за кравлери, само тие имаат „мачна“ синтакса (Ruby ќе помине некако, ама Perl е ужас со синтаксата) ако претходно не си работел со нив.
   
 3. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Јас имав нешто склопено. Користејќи PHP + xPath. Се се состои во рекурзија на зачувување на линковите се додека сите не се исчешлаат.

  Не го чувам , ама знам дека бараше многу ЦПУ. Доколку му ставев sleep() , тогаш па идеше многу споро. А и цедеше интернет. Така да не е препорачливо за на локален сервер :)
   
 4. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  При правење на кролери, треба да обратиш внимание ОБАВЕЗНО да ставиш „пауза“ помеѓу request-и. Можеби за наши, македонски, сервери не е битно, меѓутоа ако кролаш нешто поозбилно, ако немаш пауза помеѓу рикуести, серверот може да детектира напад.

  Поради тоа, крокерот го стартам на повише сервери кои се врзуваат на иста база, и читаат и упишуваат у иста база.
   
 5. petelko23

  petelko23
  Intern

  31
  18
  5 Август 2011
  Од скоро почнав да правам кролери во пајтон со scrapy framework. Предходно користев www-mechanize во перл, и во споредба со ова сум екстремно задоволен од Scrapy.

  Користи XPath и може да направиш едноставен кролер за онлајн продавница во 50 реда код.

  Еве ви прост туторијал од каде што почнав јас:
  http://doc.scrapy.org/en/latest/intro/tutorial.html

  Имаат добра доументација, така да повеќето од одговорите што ги барате ќе ги најдете таму, ако не тогаш сигурно на stackoverflow.
   
Слични теми
 1. vladence
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  759
Вчитување...

Сподели

Вчитување...