Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Wardriving во Скопје

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Му текнало ли на некој да прави Вордрајвинг во Скопје или некој друг наш град. Ако има каде можам да најдам такви податоци (мапа...)? :tainstven:
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Идејата на Игор е супер. да се попишат сите отворени мрежи во СК како демонстрација на негрижата. Баш би било супер да биде Гугл Мапс мешап кај што ќе имаш локација и податоци за мрежата, ип броеви сигнал и слично. Па самите сопственици ако се видат на мапата да реагираат/санираат ситуација.
 

SCH

Intern
17 април 2007
37
1

Wardriving-от се користи за откривање на безжични мрежи и нивна област на покривање. Овај термин многу често го користат хакерите кои бараат мрежи со слаба заштита, со цел да добијат добијат пристап до интернет, се разбира, нелегално. Најчесто се изведува со автомобил и лаптоп опремен со безжична картица.

@igorkrst
За кај нас не ми се верува дека ова го има некој работено и објавено на интернет, бидејќи едно време и јас барав, ама не најдов нисто.

Не ми се верува дека ќе најдеш таква мапа за Македонија, ама има доста такви мапи за западните држави кои постојано се надоградуваат. Ови мапи можеш лесно да ги најдеш на Google.
 

SCH

Intern
17 април 2007
37
1
Идејата на Игор е супер. да се попишат сите отворени мрежи во СК како демонстрација на негрижата. Баш би било супер да биде Гугл Мапс мешап кај што ќе имаш локација и податоци за мрежата, ип броеви сигнал и слично. Па самите сопственици ако се видат на мапата да реагираат/санираат ситуација.

Сигурен сум дека има многу отворени мрежи низ Скопје, само ова со Google мислам дека повеќе ќе служи за лоши цели, отколку за добри.

Онај што знае да постави безжична мрежа, ја заштитува уште во самата инсталација. Останатите и на врата да им закачиш дека мрежата им е небезбедна, пак не ќе знаат што да направат.:devil2:
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Тука си во право..бидејќи живеам на малце повисоко..имам искенирано над 20 мрежи..од кои 5 се целосно отворено, а од останатите само 10% се со заштита wpa, wpa-psk...а другите се сите со wep заштита..
 

n3tG0d

Intern
9 април 2007
121
4
interesno e toa... koa go zemav laptopot toa pravev ;p i najdov nekolku takvi mrezi. pokraj toa on net e nezastitena, i da ne najdes nekoja druga on net e na raspolaganje ;p
 

n3tG0d

Intern
9 април 2007
121
4
btw zaboraviv da spomenam , ima naprava kako privezok za klucevi koj meri jacina na wifi signal, taka da ako nemas kola ne ti treba celo vreme da go palis i gasis laptopot da vidis dali ima mreza ili ne ;p interesna napravi i ne e skapa 20 dolari , moze i poeftino da e.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
јас познавам неколку луѓе кои имаат такви вифи локатори. значи не е баш филм дека има луѓе кои скенираат мрежи и во СКП
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Па мене лично не ми треба интернет, меѓутоа може на некој друг да му треба и со задоволство би му кажал каде да најде. Тој што незнае да постави безжична нека не пробува, само го гуши етерот. Кога ќе му летне лимитот многу брзо ќе се потруди да прочита малку како да го ограничи опсегот, како да стави подобра заштита...
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
@Niki
Шета со лаптоп, зема информации и преку gprs поставува.
Имаш таква подршка и во netstumbler.

И не шета еден човек, ти на пример кога ќе најдеш нова мрежа, ги аплоадираш податоците, некој друг, и зрно по зрно плажа :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.285
Мислења
977.825
Членови
35.577
Најнов член
OLIVER STANKOVSKI
На врв Дно