• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Warcraft III - ми рикнува графиката

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
334
Секогаш кога ќе отворам warcraft да играм и во текот на играта, мислам по некои 10 - 15 минути по стартот на играта целата графика станува скапана... Мислам ми се појавуваат разни линии, црвени, зелени , сини... и сликата станува неразбирлива, се појавуваат разни геометриски фигури во разни бои и слично. А инаку користам агп картица Tornado GeForce 5200 128MB и матична плоча Asus A7V600 - X и напојување од 350 вати. Све пробав да ја напраам графикава, дури и стаив кулер, ама ништо не помогна. Дајте народе помогнете ми со ова:plachko2:
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Abe smeni graficka da mozes i drugi igri da iskusis.Inace WarCraft e stvarno dobra igra,samo ja izbrisav ednas i veke nemozam da najdam instalaciono CD.:plachko2:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
а да quitнете да не играте веќе ? Така и вие ќе сте среќни и графичките ваши
 

Arhil

Intern
8 август 2007
102
1
а да quitнете да не играте веќе ? Така и вие ќе сте среќни и графичките ваши
Алекс одречи тоа што си рекол :p
Тоа никогаш, се додека сум жив ќе играм Warcraft III The Frozen Throne :bye1:
За проблемот пробај дали ти прави така и на другите игри, ако ти прави така тогаш е хардверски проблем, во спротивно направи reinstall на играта.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Тоа никогаш, се додека сум жив ќе играм Warcraft III The Frozen Throne :bye1:
ohohoooo tolku mnogu ja sakash aman.. :)
Epa bratche samo nov kompjuter mu e majkata :D Kupi si eden nov i gotova rabota.. :D Sho se zamarash so drajveri so graficki so ova ona... :D

Se shalam.. :)
Obidi se kako shto kazha @drown.. Mozhebi i ne e hardverski problem, no nekako vaka gledano do grafichkata kje da e :D
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
:LOL:Aleks,sto si tolku protiv Warcraft III?Da ne nemozese da ja pobedis ili premnogu te mlatea toa cudovistata(ili tvoite drugari)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не мора да е хардверски проблем. Тоа многу лесно ќе го провери со ставање на друга графичка.
И јас имам една мала игрица која на некои компјутери работи како саат, на некои (ова зборувам каде сум ја инсталирал) исто така пука графиката и се појавуваат триаголници кои менуваат форма, се издолжуваат, линии, артефакти.
Второ, ако и со другите игрици прави вака, тогаш може да е до графичката, а ни РАМ-от не е вон сомнежи. Ако е случајот само со оваа игра, проблемот е софтверски.
Е сега, не знам дали pd.dealer_mkd во меѓувреме менувал драјвери или инсталирал видео кодеци.
Во секој случај, и да е и да не е, може да се обиде со бришење на постоечките драјвери и чистење на регистрите од нивни остатоци, деинсталирање на кодеците (исто, регистритрите да се очистат и од нив), деинсталирање на графичката картичка и одново нејзина инсталација, инсталација на драјвери и без кодеци. Ако се е во ред, полека внесувај кодек по кодек (оние кои мислиш да ги користиш) и проверувај.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Abe moj sovet ti e da si smenis graficka i sega koga ke izleze StarCraft 2 da mozes da ja igras i nejze zasto takva igra ne se propusta.
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
За бришење на регистрите од графичката и се што останува по нивно деинсталирање - DCP

И прочитај го упатството пред да правиш било што.
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
@The Shadow

А што ако нема услови да купи нова, м? .) Башка и нема логика да купува AGP картица кога имаш двојно побрзи PCI Express графички. А ако купува PCI Express графичка, ќе треба и плоча да смени... процесор...рам....ехеее

Ако не па, pd.dealer_mkd да си купи нов писи? .)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
334
А што ако нема услови да купи нова, м? .) Башка и нема логика да купува AGP картица кога имаш двојно побрзи PCI Express графички. А ако купува PCI Express графичка, ќе треба и плоча да смени... процесор...рам....ехеее

Ако не па, pd.dealer_mkd да си купи нов писи? .)
е јас мислам да земам појака матична плоча со појако аудио и пци експрес за закон графичка картица, а со овој пц ќе го носам кај мене у село да имам и таму компјутер. А за играта мислам дека ми се направи, ваљда било софтверски проблем, а на други игри не цркнува така графиката. Ми се мрзнеше играта бидејќи графичката се прегреваше и сега и ставив кулер и играта леташе без мрзнење. А кога ми рикнуваше графиката играв тогаш на campaigh - от и ваљда има у него некој софтверски проблем со драјверите на графичката. Прво инсталирав оригиналните драјвери кои ми дојдоа заедно со картицата и после кога купив ентер број 25 или 30 и на нив најдов драјвери за НВИДИА графичка и ги инсталирав. И супер си одеше а дури сега сфатив дека драјверите биле проблемот за да ми рикнува графиката на campaigh - от на warcraft III. А инаку стално ја терам дота и графиката си е закон, а уште е позакон со digital vibrance - от:tenk: :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,909
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно