• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

WADSL на два комјутера со кросовер кабел

alexard

Intern
25 ноември 2007
14
1
На Комп1 имам 2 мрежни во едната доаѓа кабел од антена а од другата излегува кабел кој води до мрежната од Комп2.
Имам WADSL од Он Нет и ми треба помош околу конфигурирање на Lan картиците за да имам интернет и на двата компјутера.

Благодарам.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
На компјутерот со две мрежни карти постави Internet Connection Sharing на мрежната што оди спрема другиот компјутер, а на другиот намести автоматски IP адреси.
 

alexard

Intern
25 ноември 2007
14
1
Пробав така ама не бива.
Ова функционираше дури не го форматирав вториот компјутер а пред тоа знам дека имаше внесувано бројки и за IP и гетавеи и днс и на двете мрежни од двата компјутера.
Ако може да ми ги напишеш бројчињата би било супер пошто знам дека за ОН.нет и DNS треба да се внесат.
Поздрав!
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Вака...

На главниот компјутер - тој што е директно поврзан со WADSL подесуваш:

ip address: 192.168.1.1
subnet mask: 255.255.255.0

На другиот компјутер:
ip address: 192.168.1.2
subnetmask: 255.255.255.0
default gateway: 192.168.1.1
и мислам дека требаше и Primary DNS: 192.168.1.1

Понатаму провери дали ти се во исти домејн - десен клик на MyComputer -> Properties-> Computer Name. И двата треба да бидат во MSHOME, или WORKGROUP на пример. Ако не се направи ги
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Cvrc, i taka nema da bidne. Kje dadesh Internet Connecriom Sharing na PPPoE konekcijata preku koja se povrzuvas. Ti sega pravish ICS na samata LAN karticka, koja vsusnost nema internet, a nejzinata IP adresa e potrebna samo ako treba da se podesuva nesto na Canopy-to. Vtorata rabota e sto Windows-ot sam si mesti IP adressa na vtorata karticka koja e 192.168.0.1 i ako probas sam da go napravis 192.168.1.1 , moze i da ne uspees sam da se snajdes. Pozdrav!
 

alexard

Intern
25 ноември 2007
14
1
Cvrc, i taka nema da bidne. Kje dadesh Internet Connecriom Sharing na PPPoE konekcijata preku koja se povrzuvas. Ti sega pravish ICS na samata LAN karticka, koja vsusnost nema internet, a nejzinata IP adresa e potrebna samo ako treba da se podesuva nesto na Canopy-to. Vtorata rabota e sto Windows-ot sam si mesti IP adressa na vtorata karticka koja e 192.168.0.1 i ako probas sam da go napravis 192.168.1.1 , moze i da ne uspees sam da se snajdes. Pozdrav!

Мене ми треба како да биде. Па затоа би ве замолил да ми кажете точно со бројки што каде и на која картица да внесам.
Благодарам!!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.962
Мислења
889.940
Членови
31.714
Огласи
207
Најнов член
FilipG
На врв Дно