W2003-ADSL + NAT

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
W2003 server so 2 mrezni karti: IN i OUT e povrzan na internet so ADSL modem na mrezna karta OUT.

Sakam da pustam internet na LAN preku IN so NAT bidejki sakam moj rang na IP, a ne so Internet Connection Sharing opcija bidejki togas avtomatski se dodeluvaat IP od rangot 192.168.0.1 pa natamu.

IP setiranjata se zakaceni.

Kako da proraboti IN so mojot rang?
 

Атачменти

  • IP.zip
    20.2 KB · Прегледи: 10

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
W2003 server so 2 mrezni karti: IN i OUT e povrzan na internet so ADSL modem na mrezna karta OUT.

Sakam da pustam internet na LAN preku IN so NAT bidejki sakam moj rang na IP, a ne so Internet Connection Sharing opcija bidejki togas avtomatski se dodeluvaat IP od rangot 192.168.0.1 pa natamu.

IP setiranjata se zakaceni.

Kako da proraboti IN so mojot rang?
OK.
Neznam dali ti e setiran NAT, no eve link vidi i probaj. ako ne uspees pisi povece, kakov ruter koristis? ako si na adsl d-link pretpostavuvam? Koj model? kolku klienti opsluzuvas?

http://www.windowsnetworking.com/articles_tutorials/NAT_Windows_2003_Setup_Configuration.html
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Koristam TP-Link External ADSL2+Router model: TD-8840.

NAT imam staveno nego ne raboti bidejki neznam koi parametri treba da gi ima OUT-mreznata, dali da gi ostavam auto ili da stavam nekoi staticni, mada se raboti za ADSL kade sto nemam rezervirani ip adresi nego se ide auto enabled IP varijanta.

Isto problem mi e nikade nemam gateway na nitu edna LAN karticka, posto ADSL konekcijata e "auto", a na ipconfig/all ne pokazuva i gateway, pa i toj dali e staticen ili se menuva i toa neznam.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
nemozam da ja otvoram slikata
sto si ja zakacil ali windows 2003 ima posebna opcija za konfiguracija za NAT
Administrative Tools-Routing and Remote Access
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
preku rras se setira, i kako sto kaza ti tebe ti e setirana. koga se pocnuva setiranjeto ja odbiras OUT mreznata karta niz koja ce se odviva NAT-ot i posle imas opcii da setiras sprema poterbite.Ako imas mmc dodadi go rras i setiraj go po potreba.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Малку читав во врска со ова и најдов дека за NAT потребно е да се има статична адреса на OUT , а јас немам бидејќи АДСЛ работи со DHCP и доделува рандом адреса од неговиот ранг.

Инаку со статична адреса порано сум го правел и работеше сосема добро.

Е сега кај АДСЛ конекција на сервер со 2 мрежни карти има 3 мрежнi конекции:
1. 1-та мрежна карта = OUT
2. 2-та мрежна карта = IN
3.И самата ADSL dial-up конекција = ADSL

Кога се конектира АДСЛ конекцијата која е конфигурирана "auto ip" тогаш по конектирањето таа добива од DHCP серверот од провајдерот IP, која не статична и интернетот на тој сервер/ПС работи.

Значи до овој момент не е потребно никакво сетирање на OUT и IN мрежните карти.

IN картата ја конфигурирам со статични IP од локален ранг на локалниот внатрешен LAN.

Е сега финтата е како да се исконфигурира OUT картата. Дали да се остави "auto ip" ( во овој случај добива некој IP појма немам од каде, дали од ADSL провајдерот или самиот АДСЛ модем и доделува некоја негова...поверојатно ова второво бидејќи модемот е рутер и има DHCP) или да и ставам некоја статична?

И уште една работа, за оваков тип сценарио изгледа дека потребно е да се користи Dynamic DNS решение, бидејќи АДСЛ провајдерот постојано доделува различни IP. Има еден сајт http://www.dyndns.com/services/dns/dyndns/ каде вршат некои вакви услуги, каде може да пратат различни IP а за ист хост/клиент, али уште не ми е јасно баш што и како, треба повеќе да проанализирам :)

Како да го најдам GAteway-от кој е , дали се менува, дали воопшто и ми треба итн....многу дилеми... „*%‘*(„!&%‘)(&^*&$^##

Поздрав :)
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
mozes da probas so dyndns bi trebalo da funkcionira, i funkcionira za drugi raboti bez problem. jas go koristam za remote na ruteri i kameri i si raboti bez problem.
A sto ti e zamislata so NAT sto sakas da postignes?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,045
Мислења
870,723
Членови
30,377
Најнов член
Alfonso
На врв Дно