• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

W2 Интернет конекција на Linux?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
Вака имам интернет од W2 како можам да ја креирам конекција на Linux ??:zbunet3:
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
да да, кабелски интернет без модем, сега се под cabletel штета.

ps и мојот нет е од W2 :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Preku shto e konektiran modemot so pcto? USB ili mrezen kabel?


I koja distribucija na linux ja imash instalirano?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ne malku tuku antichka verzija (pretpostavuvam ubuntu)... Dokolku si zemash IP adresa preku DHCP serverot na provajderot samo pishi sudo dhclient eth0 vo terminal ...

Dokolku si imash dodeleni IP adresi, dodaj gi vo network settings...

I da ... Simni si ja najnovata verzija da te vide Gospod.
 

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Мојот комшија користи w2, му ја подесив конекцијата со alt+f2 -> gnome-terminal -> sudo pppoeconf
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,762
Мислења
850,108
Членови
29,465
Најнов член
Sim93
На врв Дно