• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

VW претстави нов систем за паркирање без возач

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
parking.jpg


Веруваме дека ваков систем би бил прекрасен за велигденско-мајските празнувања заради нивото на алкохол кој еден дел од возачите ќе ди го дозволат.

Со Park Assist Vision ни возачот нити било кој треба да биде присутен во возилото. Системот се активира со префрлување на DSG менувачот во режим P на работа, а автомобилот паркирањето го завршува сам. Еднаш паркиран, автомобилот ќе ја активира кочницата за паркирање ќе го изгаси моторот и ќе ги заклучи вратите.

Токму заради фактот дека возачот не е потребен, системот овозможува паркирање на автомобилот на тесни места каде после паркирањето патниците не би можеле да излезат од возилото или оние инаетчиите би излегле преку вратата на багажникот.

Park Assist Vision користи две камери сместени во страничните ретровизори, дополнителни две камери напред и назад, ултразвучни сензори, електромеханички серво управувач и компјутер опремен со процесор со 2GHz работен такт, кој брзо ги анализира видео сигналите и праќа наредби на управувачот и преносот.

Системот кој е моментално во фаза на тестирање во Volkswagen и за кој не се знае датумот на комерцијално сериско имплементирање, за поголемата публика ќе биде претставен на саемот во Хановер на 25 мај. Во меѓувреме, погледнете го видеото за Park Assist во акција.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=6QrpbzK9sf0[/ame]

Извор: Koli.com.mk
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Ова Park Assist изгледа навистина корисна работа. :bravo:
Само се си мислам дека со напредокот на технологијава стануваме се поголеми мрзи. :spienje:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Дај и го на жена пак ќе најде начин да ја изгребе :))
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Овие од VW за некоја година ќе биднат подобри о ид Мерцедес.
Секоја чест, ги бива луѓето:D
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
:plachko2:Не подобри од Мерцедес .. плис :p иначе имаат голем пазар во последно време Фау Ве ..
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Abe ako e pijasn covekot dzabe mu e i park assist i neznam sto,nema da pogodi kopceto sto treba i ke iscuka drugite koli:LOL::LOL::LOL:
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
zenata ke misli oti toa e nekakvo daljinsko pa ke stiska na komandi(levo desno i drugi)i ke ja raschuka,a uste ako e pijana bolje da ne zboram.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.297
Мислења
892.123
Членови
31.475
Огласи
17
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно