Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

vtor monitor dali moze

Статус
Затворена за нови мислења.

vrujan

Intern
3 мај 2007
20
0
znaci sakam da priklucam uste eden monitor t.e sakam dvata monitori da bidat aktivni istovremeno na eden kompjuter ,dali e mozno i sto treba da nadogradam na maticnata ploca ,kolku kosta toa i tn.blagodaram odnapred
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Може. Ти треба само графичка картичка што го поддржува тоа, ако немаш таква тогаш или уште една графичка картица или т.н. monitor switch box. За цена немам поим, можеш да прашаш во некој hardware store, преку е-маил, телефон или лично. Разгледај по македонскиве сајтови/фирми за продажба хардвер.

Во секој случај, ако некој имал искуство со ова во скоро време, нека напише подетално :)
 

vrujan

Intern
3 мај 2007
20
0
sepak blagodaram za pomosta,no toj switch box sto go spomnavte dali mo megu vreme mozat dvata monitori da rabotat
 

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Mislam deka preku switch box raboti samo eden monitor posto gi menvas. Prvo ednoit pa posle drugiot. A na graficka so dva priklucoci mozis da gi povrzis dvata monitori i dvata da rabotat vo isto vreme. Mislam deka site ponovi graficki imat po dva ako ne i poveke priklucoci za monitor. Pozz
 
M

Mr.Alien

Гостин
Секако дека може....

Сите графички картички од последниве неколку години наназад имаат по два приклучока за монитори (два VGA, два DVI или по еден од двата), аналогно на тоа и приказ на обата. Тука постојат повеќе опции - приказ на иста слика на двата монитори (clone), проширување на работната површина врз двата монитори (значи, можеш да работиш на двата - замисли само да "распослиш" фотошоп или Sound Forge преку обата:bravo: ), или избор на само еден монитор на кој би работел. Тој избор се врши во драјверите.
Switch box овозможува да приклучиш два-три (или повеќе) компјутери на само еден монитор, и со копчето (најчесто слично на она на шпорет) бираш од кој компјутер сакаш да гледаш приказ.
Splitter овозможува една слика да се прикаже на повеќе монитори истовремено, но само тоа и ништо друго. Има сплитери со засилувач на сигнал, кој препраќа слика на друг сплитер, со што се овозможува приказ на повеќе монитори истовремено (како во поголемите и пореномирани кладилници, ако си по тој спорт).
Се надевам дека бев од корист.:bravo:
 

vrujan

Intern
3 мај 2007
20
0
Znaci spliter ili graficka ce mozat da zavrsat rabota sepak fala mnogu ce probam i cce javam ok pozdrav
 

mitash

Intern
8 мај 2007
120
6
Гевгелија
mitash's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 1600 six-core
Motherboard
MSI Tomahawk B350
Storage
SanDisk 240GB SSD Plus
PSU
Cooler Master Real Power 550W
RAM
16GB DDR4 2400MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB
OS
Windows 10 x64
Nvidia 6200 pa nagore, ke ti zavrsi rabota. Znaci, od 40 do 110 eura. Jas imam 7300GT Agp Gddr2:tazhen: i go rabotam na dva monitori, plus na s-video televizor.Edinstveno, ke primetis blago pokacuvanje na temperaturata, pa zatoa preporacuvam(nemoralno) graficka so atkiven kuler.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.271
Мислења
977.683
Членови
35.572
Најнов член
mkd2020
На врв Дно