Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ВС ГАМЕ СТОРЕ точка ЦОМ

toshex

the fool
18 септември 2013
6.403
7.988
Мелмак
Ми излезе страницава на фејсбук во македонска група за гејминг.
Продаваат дигитални Плеј Стејшн игрици во некои случаи за многу поевтино од (како што им се на нив наведени) регуларните цени.

Ме интригира како е све ова изведено и регулирано, и дали има ризик да има проблеми со игрите кои луѓе би ги купиле на сајтов.


1718201318118.png
1718201333180.png

1718201351892.png

Јас немам Плеј Стејшн така шо не би ни можел да тестирам, ама ми текна дека ко што дискутираме за други продавници (гјирафа и слично) може и за ова да излезе добра дискусија.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.628
3.158
Неготино
Прашав колега од работа, ми кажа дека зимале игра, ја врзуваат на неколку акаунти и ти даваат акаунт да се логираш и да ја играш играта.
Фала, pass.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.403
7.988
Мелмак
Прашав колега од работа, ми кажа дека зимале игра, ја врзуваат на неколку акаунти и ти даваат акаунт да се логираш и да ја играш играта.
Фала, pass.
Лмао.

А ако идеш ставиш у кошничка и после на чекаут едина опција за плаќање е при достава.
 

Jedah

Unstoppable
6 ноември 2007
1.229
2.054
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
Хехе на сајтов нема ни основен FAQ. Не знае човек што купува, битно системот за наплата функционира.

На времето имаше разработен систем на креирање акаунт и купување дигитална игра на истиот.
Тој акаунт со една игра во него се делеше на тројца купувачи:
 • Носител - Ја регистрира својата конзола на купениот акаунт и потоа може да ја игра играта од својот личен примарен акаунт и таму да си збира трофеи
 • Гостин - Игра исклучиво од купениот акаунт, не може да збира трофеи на својот личен примарен акаунт.
 • Дух - Прв го добива акаунтот ја симнува играта и кога ќе се осигура дека е се ОК, оди во offline мод и така offline ја игра додека не ја претера.
Носител беше најскап, Гостин поевтин а Дух багатела - или согласно привилегиите кои ги добиваш :)

И така акаунтите се препродаваа од еден на друг. Дух не можеше да го препродава, Гостин и Носител можеа и после второ трето сопствеништво некој ќе сменеше password па после тоа се пријавуваше кај креаторот на тој акаунт па се креираа црни листи за несовесни членови и све тоа беше калакурници.
Се сеќавам на времето на PS4 имав 14 различни акаунти од 14 различни игри :p
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.403
7.988
Мелмак
Хехе на сајтов нема ни основен FAQ. Не знае човек што купува, битно системот за наплата функционира.

На времето имаше разработен систем на креирање акаунт и купување дигитална игра на истиот.
Тој акаунт со една игра во него се делеше на тројца купувачи:
 • Носител - Ја регистрира својата конзола на купениот акаунт и потоа може да ја игра играта од својот личен примарен акаунт и таму да си збира трофеи
 • Гостин - Игра исклучиво од купениот акаунт, не може да збира трофеи на својот личен примарен акаунт.
 • Дух - Прв го добива акаунтот ја симнува играта и кога ќе се осигура дека е се ОК, оди во offline мод и така offline ја игра додека не ја претера.
Носител беше најскап, Гостин поевтин а Дух багатела - или согласно привилегиите кои ги добиваш :)

И така акаунтите се препродаваа од еден на друг. Дух не можеше да го препродава, Гостин и Носител можеа и после второ трето сопствеништво некој ќе сменеше password па после тоа се пријавуваше кај креаторот на тој акаунт па се креираа црни листи за несовесни членови и све тоа беше калакурници.
Се сеќавам на времето на PS4 имав 14 различни акаунти од 14 различни игри :p
Заради ова сум на форумот. Ептен детално и интересно, не сум имал плејстејшни ко шо кажав а и сеа иам макс ПС2 ништо поново и не ги знам работиве.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.008
1.344
Скопје
Заради ова сум на форумот. Ептен детално и интересно, не сум имал плејстејшни ко шо кажав а и сеа иам макс ПС2 ништо поново и не ги знам работиве.
Тоа е едната варијанта. Другата варијанта е дека продаваат тотално хакнати акаунти кој ја поседуваат играта. Јас со мојот trophy hunting и колекционерски дух никогаш не би погледнал вакво нешто.

Едит:
1718367472670.png

0 logic, како и многу други моменти на сајтов.
 

acikaaa

On your way to fame
22 октомври 2018
735
727
Скопје
Јас купив игра од една српска страна спејс нет, ми дадоа корисничко име, лозинка и ОТП, играта ја инсталирав преку тој акаунт али вика после инсталација да се одлогирам и да играм на мојот, од истата страна купив и еден месец пс плус екстра и на истиот начин морав да го користам. А на кој принцип фунлционираат стварно не знам. А и на инстаграм почнаа дс ми искачаат такви страни.

Едит:
@toshex гледам истиве и на инстаграм ги следам али немам купено од таму
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.300
Мислења
978.071
Членови
35.585
Најнов член
Megi
На врв Дно