Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем Врзување двоен прекинувач со „две светла“

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.012
5.211
Скопје
Дали може инструкција како да го врзам двојниов прекинувач со две LED светла?

Еве како изгледа:
1689713158123.png 1689713126412.png

На YouTube вака вика:
1689713245281.png

Ама прекинувачов има влез за жици на три од четирите страни, горе лево нема штраф за жица (се познава со зум на слика).

Сакам независно да ги палам, било која сама или двете заедно...

LED плафоњерките се онакви тенки, со некој конвертер на нив.
1689714065071.png

Што сум приметил коментатори од струкава ќе тагнам @Daniel86 @Oktar @SaleSk @gOJDO @marv
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
744
675
вака од слика би кажал кај што пишува 1 L да закачиш фаза а на долните 2 & 4 закачи жица што ќе оди до сијалиците
може да провериш со унимер која е заедничка точка ( континуитет )
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.746
10.182
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Најдов видео што мислам дека го отсликува она што го барам.


Шемата:
Погледнете го атачментот 128114
Ако добро разбрав што сакаш да постигнеш, ова е правилниот начин. Ама се нешто мислам дека за волку едноставна работа не би барал помош, што знам...може ја не разбирам нешто добро.
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
604
447
Дали може инструкција како да го врзам двојниов прекинувач со две LED светла?

Еве како изгледа:
Погледнете го атачментот 128108 Погледнете го атачментот 128107

На YouTube вака вика:
Погледнете го атачментот 128109

Ама прекинувачов има влез за жици на три од четирите страни, горе лево нема штраф за жица (се познава со зум на слика).

Сакам независно да ги палам, било која сама или двете заедно...

LED плафоњерките се онакви тенки, со некој конвертер на нив.
Погледнете го атачментот 128113

Што сум приметил коментатори од струкава ќе тагнам @Daniel86 @Oktar @SaleSk @gOJDO @marv
Ако вакви едноставни работи не ти се познати не би ти препорачал да чепкаш во струја.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4.674
5.429
Дали може инструкција како да го врзам двојниов прекинувач со две LED светла?

Еве како изгледа:
Погледнете го атачментот 128108 Погледнете го атачментот 128107

На YouTube вака вика:
Погледнете го атачментот 128109

Ама прекинувачов има влез за жици на три од четирите страни, горе лево нема штраф за жица (се познава со зум на слика).

Сакам независно да ги палам, било која сама или двете заедно...

LED плафоњерките се онакви тенки, со некој конвертер на нив.
Погледнете го атачментот 128113

Што сум приметил коментатори од струкава ќе тагнам @Daniel86 @Oktar @SaleSk @gOJDO @marv

Конекцијата е многу проста и едноставна. На прекинувачот ти доаѓа довод "L" (фаза) на контактот 1. Таа истата е премостена на самиот прекинувач, контакт 3, па затоа и немаш штрафче таму. За да бидеш 100% сигурен, можеш да измериш со инструмент.
Изводите ти се на 2 и 4. Тоа се фазите кои треба да се однесат до твоите LED светилки.
Се разбира до секоја од светилките треба да имаш "N", односно Neutral (нула).
Ако ова оди се преку дозна, и ако немаш основно познавање во електрика, најдобро е да се консултираш со електричар.
Ако сакаш да пуштиш инсталација посебно, ке ти нацртам како тоа би требало да изгледа, или па ако можеш да се снајдеш од претходните слики ке завршиш работа.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.012
5.211
Скопје
Ако вакви едноставни работи не ти се познати не би ти препорачал да чепкаш во струја.
Ќе спуштам осигурачи и ќе пробам, се надевам до вечер/утре ќе пишам тука :D:D

Конекцијата е многу проста и едноставна. На прекинувачот ти доаѓа довод "L" (фаза) на контактот 1. Таа истата е премостена на самиот прекинувач, контакт 3, па затоа и немаш штрафче таму. За да бидеш 100% сигурен, можеш да измериш со инструмент.
Изводите ти се на 2 и 4. Тоа се фазите кои треба да се однесат до твоите LED светилки.
Се разбира до секоја од светилките треба да имаш "N", односно Neutral (нула).
Ако ова оди се преку дозна, и ако немаш основно познавање во електрика, најдобро е да се консултираш со електричар.
Ако сакаш да пуштиш инсталација посебно, ке ти нацртам како тоа би требало да изгледа, или па ако можеш да се снајдеш од претходните слики ке завршиш работа.
Благодарам докторе!

Ако добро разбрав што сакаш да постигнеш, ова е правилниот начин. Ама се нешто мислам дека за волку едноставна работа не би барал помош, што знам...може ја не разбирам нешто добро.
Видов како оди откако пишав, ама нека стои.

Инаку да, нуб сум за вакви ствари. Сам менувам прекинувач, штекер и слични ситни работи, спуштам осигурачи секогаш и не сум имал проблем бар за тоа. За повеќе не се ни осмелувам. Благодарам за помошта.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.998
Мислења
972.970
Членови
35.345
Огласи
2.934
Најнов член
bojan.donev
На врв Дно