• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Vremeto e relativno

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Normalno deka ova site go znaeme od licno iskustvo, koga sme so nekoj sto go sakame ili pravime nesto sto ni e ubavo vremeto prosto kako da "leti" i ednostavno cuvstvuvame deka mnogu brgu pominalo, dodeka za razlika koga sme bolni,tazni nesrecni ni izgleda deka vremeto tolku bavno pominuva sto ni se cini cela vecnost.Sepak i vo dvata od ovie slucai sto gi navedov kako primer, skazalkite na casovnikot si "rabotat" so isto tempo, no i naseto cuvstvo za izminuvanje na vremeto e isto taka dosta "realno".Dali ste razmisluvale nekogas zosto e toa taka i sto e toa sto uslovuva vremeto da go dozivuvame razlicno vo zavisnost od naseto raspolozenie? I kako voopsto e toa mozno?
(malku razmisluvanje za razonoda) Pozdrav :naopaku:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Алберт Ајнштајн има научно докажано дека времето е релативна работа. А сказалките на часовникот не работат со исто темпо. Пред неколку недели беше тестирана теоријата на Ајнштајн. Земаа научниците 2 атомски часовници, едниот часовник остана на земјата, а другиот часовник беше ставен во авион кој леташе со брзина над звукот. Кога слета авионот ги споредија атомските часовници и тие покажуваа различно време.
Иначе кога сме со некој кого сакаме, кога ни е убаво - едноставно уживаме во тоа и се препуштаме на убавите чуства, а кога сме тажни - размислуваме до кога така кога ќе се промени тоа и слично.
Алберт Ајнштајн имаше направено една споредба за релативноста. Замислете го времето кога сте со убава девојка како поминува брзо, а замислете раката да ја имате ставено на жешка рингла - времето ќе застане.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Dobro da, tocno e toa deka skazalkite ne se dvizat isto на земјата i vo avion koj leta so brzina nad zvukot, sme citale i toa deka astronautite se pomladi...No vo nasiov slucaj koga se raboti za eden ist casovnik ( da go zememe za primer casovnikot vo tvojata soba Taurus ) ne e mozno samo toj casovnik da se zabrza koga ti ke uzivas vo pregratkite na sakanata ( i kako toj bi go znael toa ):p ili pak koga se cuvstuvas loso ednostavno da zabavi malku so rabotata:). Moeto mislenje e deka sepak celata "finta" so relativnosta za vremeto e povrzana so rabotata na nasiot nerven sistem i so nacinot nakoj toj ni ovozmozuva da gi "gledame" rabotite, mozebi i gresam...
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Луѓето баш и не се дизајнирани да го мерат времето прецизно. И тоа нема врска со теоријата на Ајнштајн. Тотално две различни работи се тоа
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Да да, све е до главата. Ако размислуваме позитивно, оптимистички на работите тие и така ќе се одвиваат.
Осет за време можеме да изгубиме само кога ни е убаво, кога се забавуваме - тогаш само забележуваме дека времето поминало летнало.
Кога се чуствуваме лошо нон стоп гледаме во часовникот, можеби чекајќи тоа што побрзо да се промени да исчезне лошото чуство, а тогаш секоја минута се тегни теееееееееегни.
Значи све е до мозокот, тој ни ја диригира перцепцијата.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Времето не е *исто* за сите.

Замислете човек кој ги извршува дневните работи како и другите луѓе, со таа разлика што тој размислува 10 пати побрзо од другите, и се движи 10 пати побрзо од другите и слично.
Какво би било времето од 1 час од негова перспеткива? Како наши 10 часа?
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Добро ова може да биде многу опширно се е зависно од навиките, рутините од секојдневниот живот и секако психологијата на индивидуата како и статусот во кој се наоѓа (статус во стил женет, вработен, богат, сиромашен...и т.н. многу фактори како и да е). Начин на живот ;)

И да, времето е релативно, можда кога ни е интересно нешто времето лети, демек кога ни е убаво "побрзо старееме" (како да е тоа цената) :p
 
M

Mr.Alien

Гостин
Има нешто и во начинот на организирањето на времето. Што мислите за тоа?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,120
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно