• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Време објавува "САД не се подготвени за организиран кибернетски напад"

  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,014
www.iwmnetwork.com
Дефинитивно се накрвив на ИТ текстовите во македонските медиуми. Во денешниот број, Време објавува:

САД не се подготвени за организиран кибернетски напад САД воопшто не се подготвени да се соочат со напад во кибернетскиот простор, предупредуваат светските медиуми. Се смета дека една таква акција ќе има катастрофални последици за Америка, која е најранлива токму на интернетскиот простор. По соочувањата што избувнаа меѓу Русија и Грузија, а кои се проширија и на кибернетскиот простор, стана јасно дека во модерниот свет многу војни ќе се водат и на тој фронт. Грузијците едноставно немаа ниту средства ниту доволно знаење за да се одбранат од напад од таков вид. Координираните хакерски напади предизвикале рушење на голем број грузиски сервиси, така што паднале страниците на претседателот на Грузија, на Владата и на многу други институции. Како што известуваат експертите од компанијата „Тјулип системс“, која е одговорна за повеќе американски веб-одредници, САД воопшто не се подготвени да издржат и да се извлечат без тешки последици од еден таков напад. - САД зависат од интернетот повеќе од која било држава во светот, па поради тоа се и најранливи. Преку интернет во САД се одвиваат навистина голем број бизниси и се врши размена на информации, а сето тоа може да биде уништено за само неколку моменти - изјавил Том Бурлинг, извршен директор на „Тјулип системс“. Нападите на веб-страниците и на компјутерските мрежи не се некоја голема новост, присутни се откога постои и интернетот, но во последно време зачестуваат координираните напади, кои се претставени како нов феномен. - За еден делотворен кибернетски напад потребно е да се ангажираат сосема мал број стручњаци на ова поле. Со минимална инвестиција, можно е на одредена компанија, или, во овој случај и држава, да и се нанесе голема финансиска штета - изјавил Дон Џексон, прв човек на компанијата „Секјур воркс“, која се занимава со оваа проблематика. Поради постојната опасност, во Америка беше основан Државен центар за кибернетска сигурност чија цел е благовремено да ги оневозможи потенцијалните кибернетски напади во САД. Сепак, најголем број експерти се согласуваат дека тоа не е доволно за да се гарантира сигурноста на американскиот кибернетски простор.
Е сега... нешто не ми е јасно.
САД не се потготвени за сајбер војна?

Од лично искуство ги знам следниве работи кои ми одмагаат да го сфатам текстот и да верувам дека е во ред, а сигурен сум дека има и голем број на други активности за кои не знам:
- Уште од 2003-та САД има изготвено Национална стратегија за одбрана на сајбер просторот
- Федералното биро за истраги (ФБИ) има посебни оддели, таканаречени Cyber Squads во неколку поголеми градови на САД, а истите дејствуваат и во неколку амерички амбасади во Европа, а во Романија имаат и свои постојани оперативци
- ЦИА иам посебен оддел за сајбер разузнавање и шпионажа
- Националната агенција за сигурност (National Security Agency) електронски го шпиунира поголемиот дел од светов и ги има едни од најумните глави во светов, особено на полето на криптографија
- Од буџетот на САД секоја година се издвојуваат милијарди долари за спонзорирање на проекти за истражување на нови начини на војување, модернизација на војска и слично.

Земајќи ги во предвид овие факти, а и многу многу други... не ми е јасно, ако САД не е подготвена за сајбер војна, која земја е?
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Дефинитивно се накрвив на ИТ текстовите во македонските медиуми.
Во овој случај Време само пренесува информација од друг извор. Ова не е став на новинарите на Време, туку превземена вест од други извори.

Еве ја истата(слична) вест која ја објави Време:

http://www.ajc.com/news/content/news/stories/2008/08/15/russia_georgia_computers.html

http://www.statesman.com/money/content/shared/money/stories/2008/08/CYBERWAR15_COX_F9256.html

Значи тоа го кажале и констатирале Scott Borg(director of the U.S. Cyber Consequences Unit, an independent research group that advises the government) и Don Jackson(director of threat intelligence for SecureWorks, an information security company in Atlanta)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,014
www.iwmnetwork.com
Знам знам дека им е преведен текстот... ама самиот по себе не е валиден без разлика кој што тврди. Време ги кривам за неконцентрирање и пренасање на глупи информации, да разбирал новинарот малку повеќе ќе сфати дека текстот е без врска.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
да во право си

глупи новинари
а видат нешто интересно одма преведуваат без да ги потврдат фактите и да имаа малку искуство или знаење околу тоа

не да им се смее народот тука дека трескаат глупост:)
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Од каде заклучи дека најумните глави ги имаат ЦИА и ФБИ, можда најплатените:)).

А сигурно дека е најподложна на напади затоа што и многу зависи од интернетот.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
од таму што голем дел од подобрите хакери
да не ги набројувам сега работат за безбедност во толку тија фирми
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
од таму што голем дел од подобрите хакери
да не ги набројувам сега работат за безбедност во толку тија фирми
Малку ми е конфузен постов, али не би рекол дека најдобрите хакери се во САД а најмалку дека работат за владата на САД. Да биле толку добри британскиот хакер аматер (не знам дали си запознат со него Gary McKinnon) цела година од 2 месец 2001год до 3 месец 2002 се шетал по 90 сервери со доверливи податоци, кои припаѓале на U.S. Army, Navy, Air Force, Department of Defense и NASA. Каде биле тие the best of the best тогаш, ги посрамотил некој аматер, не можеш најдоброто никогаш да го имаш па и колку да си богат.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Од каде заклучи дека.....
од таму што ... нема ништо збунувачки тука
ти одговорив само

да сум чул за него иако не ми е толку познат
но едно не ти е јасно не е хакер аматер
доколку он е хакер аматер ај објасними како би бил про.

ај едно прашање за тебе си се шеткал така по серверите
го однеле во америка ке му судат
и после некое време каде ке работи
во некоја компанија американска за безбедност и сл.

така работат американците
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
This Judgement was delivered on July 30, 2008 with the Law Lords judging that Gary McKinnon could be extradited to the United States. He was given two weeks to appeal to the European Court of Human Rights before extradition, but the Court has halted the extradition for an additional two weeks to allow to time hear his appeal on August 28.
Вики

очигледно не си ни ти толку информиран за него
не сум ни јас но сега пред да го објавам постот малку погуглав
не најдов понови податоци од овие

но еве ти едно наградно прашање
ке отиде ке го осудат на затвор
и забрана до доближување на компјутери

и ке биде така година или 2 поради добро однесување ке биде условно пуштен и ке му биде понудена работа од фирмата која ја хакирал или ако некој друг ја претече :D

таква им е политиката на америка
и затоа реков имаат доста добар кадар

гледај ги Freedom Downtown i take downtown :)
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Ги замолувам MetalGear и Garfield да не забегуваат "off-topic", потсетете се кој е насловот на темата...

Благодарам...

Не постирајте непотребни постови после овој пост.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
тоа беше и прашање и одговор во исто време

да малку забегав но сепак може и тоа да се земе како обзир
каква политика води САД и од кај и е тој стручен кадар

иако тука би ги казнил прво од време
малку подобро да гледаат од кај црпат теми и информации
и не се објавува се

ова очигледно го објавиле колку да потполнат
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Пред некое време беше кракиран US Home land security. Нема шанси цела критична IT инфраструктура да ја обезбедиш потполно. Најголем проблем се луѓето односно корисниците(сите што се дел од ИТ системот во прашање). Значи секогаш можеш да пронајдеш и експлоатираш слабост. Путин најави огромни ИТ инвестиции, а и досега мислам дека ги подржува луѓето кој што ги нападнаа Украинските, грузиските ИТ структури. Кина директно ги подржува,помага кракерите и не штеди на пари(како и секогаш). Значи сепак американските аналисти имаат причини за загриженост и ИТ структурите се од исклучителна важност.

"A hacker broke into a Homeland Security Department
telephone system over the weekend and racked up about
$12,000 in calls to the Middle East and Asia.

The hacker made more than 400 calls on a Federal Emergency
Management Agency voicemail system in Emmitsburg, Md.,
on Saturday and Sunday, according to FEMA spokesman Tom
Olshanski."


http://www.businessweek.com/ap/financialnews/D92MMFOO0.htm
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Изјавата од САД е најверојатно чиста политика, малце страв за повеќе пари да се одделат во сајбер секторот, а од тука и некој да направи профит.

А постот во време е....само пост во време којшто нема да е последен, од овој тип.

И интересен факт, откако владата на грузија префли некои свои сервиси на гугл блог, нема проблеми со ддос, или какви и да се напади ? ;) Гугл е еден од гигантите во САД и ги нема сите "привилегии" со кои располага САД
- Уште од 2003-та САД има изготвено Национална стратегија за одбрана на сајбер просторот
- Федералното биро за истраги (ФБИ) има посебни оддели, таканаречени Cyber Squads во неколку поголеми градови на САД, а истите дејствуваат и во неколку амерички амбасади во Европа, а во Романија имаат и свои постојани оперативци
- ЦИА иам посебен оддел за сајбер разузнавање и шпионажа
- Националната агенција за сигурност (National Security Agency) електронски го шпиунира поголемиот дел од светов и ги има едни од најумните глави во светов, особено на полето на криптографија
- Од буџетот на САД секоја година се издвојуваат милијарди долари за спонзорирање на проекти за истражување на нови начини на војување, модернизација на војска и слично.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
И интересен факт, откако владата на грузија префли некои свои сервиси на гугл блог, нема проблеми со ддос, или какви и да се напади ? ;) Гугл е еден од гигантите во САД и ги нема сите "привилегии" со кои располага САД
Nе е само тоа, исто така Естонија,Полска и помагаат на Грузијa.Со експертиза а и со користење на нивните ИТ инфраструктири

"And Poland has lent space on its president's Web page for Georgia to post updates on its ongoing conflict with Russia, which launched a military campaign on Friday to eject Georgian troops from South Ossetia and Abkhazia, two renegade areas with strong ties to Russia.

The cooperation between the former Iron Curtain allies is aimed at blunting pro-Russian computer hackers, who have been blamed over the last few years for cyberattacks against Estonia, Lithuania and Georgia in incidents linked to political friction between those nations and Russia.


http://www.computerworld.com/action/article.do?command=viewArticleBasic&articleId=9112399
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Drustvo ..........da gi znaeja site moznostite i namerite na tajnite i odbrambenite sluzbi na bilo koja drzava(vo slucajov USA)......... nemase da bidat istite drzavna tajna...........taka da na vakvi bezcelni pisuvanja na bilo koj medium(stranski ili nas) se samo mlatenje prazna slama:D
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
Abe ne im zameravajte na novinarite nivna rabota e da napravat vesnikot da im se cita a dali ke bide toa tacno ili ne niv ic *** ne gi boli :/ koga mozea da napisat deka DDoS e nov virus izmislen od rusite i so toj virus gi napagjaat Gruziskite Internet Stranici togas sve mozat da napisat :) ( ne mi teknuva kade bese ova ama bese vo eden od nasite vesnici ) Amerika kako zemja mislam deka ima odbrana dovolno kolku sto i treba mozebi ne onolku kolku rusija koja spored mene e number one vo IT no sepak nemozeme da gi stavime amerikancite megu poslednite mesta :)
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Abe ne im zameravajte na novinarite nivna rabota e da napravat vesnikot da im se cita a dali ke bide toa tacno ili ne niv ic *** ne gi boli :/ koga mozea da napisat deka DDoS e nov virus izmislen od rusite i so toj virus gi napagjaat Gruziskite Internet Stranici togas sve mozat da napisat :) ( ne mi teknuva kade bese ova ama bese vo eden od nasite vesnici ) Amerika kako zemja mislam deka ima odbrana dovolno kolku sto i treba mozebi ne onolku kolku rusija koja spored mene e number one vo IT no sepak nemozeme da gi stavime amerikancite megu poslednite mesta :)
Русија number one во IT кога врбата ќе роди грозје
Родното место на компјутерите се Соединетите Американски Држави
Родното место на информатиката е Соединетите Американски Држави
Родното место на хакерите се Соединетите Американски Држави
Родното место на криптерите и кодери се Соединетите Американски Држави
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,014
www.iwmnetwork.com
Русија number one во IT кога врбата ќе роди грозје
Родното место на компјутерите се Соединетите Американски Држави
Родното место на информатиката е Соединетите Американски Држави
Родното место на хакерите се Соединетите Американски Држави
Родното место на криптерите и кодери се Соединетите Американски Држави
:ua:
 

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
Русија number one во IT кога врбата ќе роди грозје
Родното место на компјутерите се Соединетите Американски Држави
Родното место на информатиката е Соединетите Американски Држави
Родното место на хакерите се Соединетите Американски Држави
Родното место на криптерите и кодери се Соединетите Американски Држави
Ова беше најголемата глупост што ја имам слушнато на форум...:ua:
Дали воопшто знаеш што претставува сајбер-силата на Русија?!?!?!? Или само имаш исперен мозок од капиталистите па затоа не си ни ти свесен што говориш ?!?

Точно дека компјутерската технологија е родум од САД, но тоа не значи дека тие се и најдобри - и не можат и да бидат најдобри, бидејќи сајбер тероризмот е доста широк поим со доста оддели и под-оддели, и американците може да се најдобри во еден дел, а Русите во друг.
НЕ ВЕЛАМ дека тие се најдобри, само велам дека дел од тоа што го кажа ac1d е сосема точно, само во Русија има останато традиционални формули од СССР а тоа е за криење на техниките кои ги поседуваат, а кои ќе се откријат после неколку децении(некои можеби и воопшто нема да се откријат).

Никогаш не потценувај некоја држава во нејзиниот сајбер потенцијал!
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Ова беше најголемата глупост што ја имам слушнато на форум...:ua:
Дали воопшто знаеш што претставува сајбер-силата на Русија?!?!?!? Или само имаш исперен мозок од капиталистите па затоа не си ни ти свесен што говориш ?!?

Точно дека компјутерската технологија е родум од САД, но тоа не значи дека тие се и најдобри - и не можат и да бидат најдобри, бидејќи сајбер тероризмот е доста широк поим со доста оддели и под-оддели, и американците може да се најдобри во еден дел, а Русите во друг.
НЕ ВЕЛАМ дека тие се најдобри, само велам дека дел од тоа што го кажа ac1d е сосема точно, само во Русија има останато традиционални формули од СССР а тоа е за криење на техниките кои ги поседуваат, а кои ќе се откријат после неколку децении(некои можеби и воопшто нема да се откријат).

Никогаш не потценувај некоја држава во нејзиниот сајбер потенцијал!
Не викам дека не постојат солидни информатичари, хакери итн во Русија викам само дека не е воопште cyber сила и да ок малку претерав со мојот пост :) со величење на САД но поентата ми беше дека САД се најразиени во тој поглед. А после нив Кина која е истотака компјутерска веле сила
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,243
16,843
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
Spider man procitaj malce so pisuva tamu : "...ne onolku kolku rusija koja spored mene e number one vo IT..." toa e moe mislenje i mislam deka amerikancite ne im mozat niso na rusite vo toj pogled :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,214
Мислења
858,236
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно