Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

vrednosen bon od 200 evra za sekoj student

Статус
Затворена за нови мислења.
M

Mr.Alien

Гостин
@Vavo
Провери при подигнувањето на ваучерите, можеби нешто ќе можеш да средиш. Или во фирмата каде мислиш да земеш....не знам, но не те кошта ништо да прашаш и провериш.
Инаку, навистина безвезе ситуација - два ваучери во иста куќа а да не може да се спои.
Купуј брат и шиткај...што друго во тој случај?
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
neznam zaso taka gledate........nemaat site po 12414 kompjuteri doma, vaucerite se nameneti za luge koi nemozat da si go ovozmozat toa. ja do 2 godina nemav kompjuter a sum zapisan na kompjuterski nauki. ova da bese realizirano pred 4 godini i da se davase na studenti od prva godina ke mi dojdese kako premija.....bidete blagodarni sto vi se davaat besplatni kompjuteri.

епа така е, ама и не е баш така. владата планирала дека овој потег ќе ги кошта 2.000.000 евриња, и толку и ќе ги кошта. ако мислат дека некој нема да го искористи ваучерот (заради условите што ги поставиле) од причина што дома има 10 компјутери, се излажале. секој ќе го исцеди до 10 денари ваучерот. епа ако веќе ги даваат парите, нека ги дадат со алал. зошто да неможе да се земат делови? прво можеби мојот монитор е 15", стар 8 години со избледени бои, без контраст. и што сега, треба да продолжам да се ќоравам само заради тоа што веќе го имам? или можеби мојата конфигурација одамна плаче за надоградба, а неможам да си дозволам нова па дури ни со ваучерот. дефинитивно не е во ред. требаше да го ограничат законот на компјутерска опрема (во која нема да спаѓа плеј стејшн).
 
M

Mr.Alien

Гостин
Веќе реков....извесно е дека има некој дил со фирмиве. Камо среќа да грешам, ама...:ha: .
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ова е макетиншнки потег на владата. Прво беше за апсолвенти наметето, па сега го преиначија и се однесува за студенти во завршна година. Океј... Рокот е до 15ти декември да се искористат. Сега сме крај на октомври, а ваучери сеуште нема земено никој! Огромната наезда на купувачи ќе резултира со немање делови по компјутерските фирми и нормално најбитното - трошење на резервите кои им останале на фирмите а не можат да ги продадат.
Од 10 000 студенти отприлика колку што ги израчуна владата, 10% ако земат ваучери и компјутери ќе биде премија - не за владата, туку за студентите. А власта на наредни избори ќе каже дека им дала по 200 евра на студентите т.е. исполнета точка од програмата на хартија но не и во пракса
 

MushRoom

Intern
2 октомври 2007
41
1
Програмата за доделување на вредносните бонови - ваучери ќе започне на 01.11.2007 и ќе се спроведува до крајот на 2007 година, заклучно со 26.12.2007, со тоа што студентите ќе имаат можност за искористување на ваучерите во продажните места најдоцна до 15 декември 2007. - преземено од http://www.vlada.mk/vaucheri.htm
Значи уште не е започнато делењето на ваучери, затоа нема никој подигнато.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Точно, на први ќе се тепаме на студентски ? да си ги земеме, FIFO :)
Жално е ако имаш застарена конфигурација, да мора да купиш цела нова..скоро никој не практикува..освен ако е 5 год плус стара опрема.

Инаку владата има web апликација :) што ќе и овозвожи увид, кој ваучер на кој студент е дадена и во која фирма и каква конфигурација е купено.

Размислувам да купам еден laptop.. нешто за office / internet / movies и едно куќиште со другиот ваучер, па ќе го додадам на мрежата дома и ќе го правам file/backup/antivirus server и пристап преку VNC :) баш сакам да го пробам ова последново... колкав framerate се добива? ..ај нова тема ќе да е тоа
 

saso_ku1

Intern
15 октомври 2007
1
0
Vauceri na Elektrotehnicki fakultet

Ima vece nekoja mucka so vaucerite eve na elektrotehnicki fakultet nema vauceri za site studenti koi zapisale posledna godina tuku ke se pravat nekoi listi na podobri studenti i samo tija ke mozat da zemat znaci pak nesto somnitelno
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.536
1.407
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Вредносен ваучер од 200 евра за секој студент (или само за неколку).
Денеска почнала поделбата на ваучерите и хаос.
- Охрид - студенти ги немало на список дека биле запишани во последна година (а инаку во индекс уредно заведена година), дел од ваучерите разделени, а потоа прекинале за да се сределе списоците наредните денови, најавен недостиг на ваучери;
- Скопје - правен факултет - неофицијално факултетот подигнал само 100 ваучери, а биле околу 500 студенти. Не е почната поделбата. Се прави петиција, се информираат медиумите и слично;
- ФОН - ваучери имало за сите студенти, закажан бил термин за подигнување.

Несреден закон, несредени правила, несредено све.
Ако бидат изиграни студентите од владата тоа ЌЕ БИДЕ ЗА СРАМОТА.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
додајте го и фармацевтски факултет на листата. и таму фалеле околу 10% од ваучерите.

бедни лигуши, не се способни 10000 картончиња да ги поделат како што треба. ние сме ти биле за во европска унија....:mafija:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
stulov - vauceri ke se delat samo na studentite sto se 4 god a se imaat upisano 2004.

ke gi spalam

А тие пред 2004та?


Инаку, ваучерите се во ред, прашав во локална компјутерска фирма каде што веќе сретнав апсолвенти што ги познавам како пазаруваат.
Го прашав типот што работи дали може само делови да се земат за 200 евра, ми рече "нема проблем, и да не може, ќе пишам фактура дека си зел конфигурација" :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Нормално. Ќе изигра со двојна фактура и се ќе биде во ред.
Сепак, фер гест од дечкото, излегува во пресрет на потребите.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
За земање делови место конфигурација, во ниедна фирма нема проблемд а ви прават. Како што можат копјутерскиве фирми да фаќаат кривини никој не може.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.720
221
www.foxmediahouse.com
За земање делови место конфигурација, во ниедна фирма нема проблемд а ви прават. Како што можат копјутерскиве фирми да фаќаат кривини никој не може.

Kolega za kompjuterski delovi ja kako sto znam ne smeat da davaat kompjuterski delovi tuku samo celi konfiguracii. Mislam deka vekje gi znaete koja e minimalna konfiguracija:LOL:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Не знам зошто се буните дека нема ваучери за сите. Криви си се факултетите. Владата му побара број на студенти запишани во редовен однос, во последна година и тие му го дадоа бројот на студентите кои се запишаја до крајниот рок на запишување. Тој број е 9500 и од владата дадоа уште 500 за секој случај. Тие што си каснеја со запишување не се избројани и најверојатно нема да земат ваучер.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
:ua: :ua: :ua: Изгледа цела оваа работа со ваучерите уште од старт не беше добро организирана. Досега се туркаа кој да земе ваучер а сега се продаваат на црно за 100-120 евра. Ако имате некое мислење околу ова пишете тука:
http://it.com.mk/forum/showthread.php?p=18229#post18229
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.117
Мислења
974.860
Членови
35.421
Најнов член
100jan
На врв Дно