1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Вреди од Мк да се купи? или Aliexpress

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Garfield', 3 Мај 2019.

Тагови:
 1. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  251
  51
  18 Јануари 2019
  Машко
  Здраво на сите другари.
  Ме интерисира да ли е поарно да се купи z3x box од македонија или од aliexpress?
  Мислам дека цената е поефтина од aliexpress?
  [​IMG]
  Што ќе предложите другари,вие имате повеќе искуство во оваа дали е добро или не од Aliexpress?
  Благодарам однапред :)
   
  Последна промена: 3 Мај 2019
 2. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  595
  336
  5 ноември 2013
  Машко
  @Pulse прашај го него, мислам дека имаше нешто вакво за продавање
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  804
  712
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Договори се со Pulse, има куп кабли како додатоци. Проверено работи неговото кутивче.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,242
  1,290
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  251
  51
  18 Јануари 2019
  Машко
  Да нов е 11к во македонија,на пола цена може да биде 6k,незнам сега за сега другите повеќе знаат од мене и имаа т искуство.
  Може да напишат која проценка е за да знам и јас,сум интерисиран.
   
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,242
  1,290
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  како дојде до цена од 6к кога на боксовите обично нема никакви оштетувања, ги добиваш сите апдејти како и со нов, работи исто како нов :D не збориме за автомобил, графичка, плоча и сл каде со тек на време може да се појават недостацоци.
  Чекам други мислења... :)
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  395
  415
  1 Јануари 2016
  Машко
  8K-8.5К мислам дека е најреално ...
   
  На HardCorec и Pulse им се допаѓа ова.
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,219
  4,667
  4 ноември 2013
  Машко
  Се сложувам.
   
  На Pulse и Speedster им се допаѓа ова.
 9. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  251
  51
  18 Јануари 2019
  Машко
  Па ја поделив цената на пола,11к е
  2x5500=11k-проценка 6k-7k според мене.
  Во ebay е 9к,во алиекспрес нов со 4 кабли 5,445мкд,нема разлкла и во мк нов е 11к,
   
 10. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,473
  3,831
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Или работе или не. Какви недостатоци други ? Ако мислеш на вентилаторите тие се потрошен материјал како каблите твои тоа што се на микроусб или усб каблите :)
  Све е потрошен материјал.
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  395
  415
  1 Јануари 2016
  Машко
  Абе не си ризичувај со AliExpress или Ebay .

  Дека тука кога ке ти опнат царина . Ке ти излезе ѓавол ипол .

  Вака си го има тука од @Pulse . Пре у пп преговарај за цена и можеш да видиш да пробаш и ни глава да те боли ни за царина ни за дали ке стигне или не ...
   
  На Zippo и Garfield' им се допаѓа ова.
 12. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  251
  51
  18 Јануари 2019
  Машко
  Па нели има free shipping??
  Каква царина?,досега неми терало со царина да платам.
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  395
  415
  1 Јануари 2016
  Машко
  Па царина за роба со поголема вредност од дозволена .
  До сега сигурно си земал по ситни ( поефтини работи ) не си земал нешто што би коштало приближно 100 еур .
   
 14. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,219
  4,667
  4 ноември 2013
  Машко
  Каква врска има Free Shipping со царина?
  Изгледа не ти е јасно како функционира таа работа.
   
  На Oktar, mrkela2009, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
 15. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  251
  51
  18 Јануари 2019
  Машко
  Несум го знаел оваа,и колку е царина на 100 еуро??
   
 16. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  865
  1,427
  12 Септември 2013
  Машко
  Гарфилд, ти полнолетен ли си?
   
  На D3N1EL, goranzoran, tupacan и уште 10 други им се допаѓа ова.
 17. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  724
  1,065
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Најефтино за царина 5% и ддв 18% ке поминеш со плус 1500 денари. Плус царински услуги, а ако е преку ДХЛ уште илјадарче две, т.е најефтино со царина би поминал околу 7-7500 денари, со можност до 10000 :D:D
   
 18. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,219
  4,667
  4 ноември 2013
  Машко
  Јас за нарачка од 5500 платив царина околу 2100 денари... ама оправдано, поскапен бил лепакот (што го користат цариниците).
   
  stevo15, Speedster и на smole им се допаѓа ова.
 19. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  251
  51
  18 Јануари 2019
  Машко
  Pance е во тоа имам прашање,сега прашав дека треба да се купува активација за z3х бокскот една година важи,а јас мислев до живот ќе работи без да купуваш или да платиш.
   

Сподели

Вчитување...