Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Вреди ли да се инвестира во SEO?

metahuman

Gaining Experience
23 септември 2019
85
52
Што мислите, дали вреди да се инвестира во SEO оптимизација на е-продавница за македонски пазар (WooCommerce)?
Под инвестирање подразбирам да се плати човек/фриленсер кој работи во таа област, што би ја опмизирал е-продавницата за локален пазар.

Ме интересира колку би чинело тоа, од прилика?
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
164
99
deejay.blog.hr
Што мислите, дали вреди да се инвестира во SEO оптимизација на е-продавница за македонски пазар (WooCommerce)?
Под инвестирање подразбирам да се плати човек/фриленсер кој работи во таа област, што би ја опмизирал е-продавницата за локален пазар.

Ме интересира колку би чинело тоа, од прилика?
Вреди, ако има доволен број на потенцијални купувачи и ако производите се квалитетни.

Прво, треба да се анализира моменталната состојба на онлајн продавницата.
Потоа, да се оптимизира веб страната во целина (вклучувајќи го и делот со производите).

Има и неколку чекори после ова, но нив би требало да ти ги каже тој што ќе ја врши оптимизацијата.

Цена?
Зависи од големината и состојбата на веб страната, дали е воопшто нешто оптимизирано, колку си сериозен за да ти успее проектот, колкав ти е буџетот...
 

FiC DoGG

Practice makes perfect
17 април 2007
976
1.013
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Organic search е релативмо мал дел од колачот, во денешно време се е сведено на реклами во голема мера. Со search ќе те најдат ако бараат таков производ, со реклами ти ќе им покажеш дека им треба нешто. Има причина зошто оние фб страни што препродаваат ствари од алиекспрес се најактивни со sponsored posts на фејсбук, инста итн.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.875
2.099
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Organic search е релативмо мал дел од колачот, во денешно време се е сведено на реклами во голема мера. Со search ќе те најдат ако бараат таков производ, со реклами ти ќе им покажеш дека им треба нешто. Има причина зошто оние фб страни што препродаваат ствари од алиекспрес се најактивни со sponsored posts на фејсбук, инста итн.
Ова за Македонија мислиш? Секаде organic search е најголемиот или меѓу најголемите извори на traffic.
 

AfterMaxify

Gaining Experience
18 септември 2012
197
155
Вреди доколку се работи за niche related website / niche related products на самиот вебсајт или доколку билдаш свој бренд. Се зависи од тоа што сакаш да постигнеш и дали целта ти е брза продажба или longterm позиција на пазарот. Истражи го конкретно твојот niche, колку пребарувања имаат главните keyword-и, дали имаш доволно волумен за воопшто да ранкираш во Македонија на тој одреден niche.

Пример: Продаваш гуми... Имаш безброј queries, letni gumi 225 40 18, zimni gumi 255 60 18, gumi michelin, gumi na popust... итн. Овие keyword-и се вредни и можат да исконвертираат многу луѓе бидејќи често луѓето сакаат да најдат сајт каде што ќе може да видат повеќе опции и да прават споредба квалитет, цена итн.

Втор пример: Ако продаваш туристички пакети летување/зимување. Истражуваш колку луѓето пребаруваат, како пребаруваат итн... Zimuvanje Bansko 2024, Letuvanje Spanija 2024...

Кога градиш бренд или niche website, автентичноста и препознатливоста ќе ти носат корисници на подолгорочен план, можеш да им собираш email/personal data и да ги користиш понатаму.

Е сега замисли да продаваш некои продукти безврска како на пример филтер за чешма, самолепливи закачалки или вертикална метална сталажа за во купатило што се издолжува и потпира на ѕидот... Овие се фрли вади продукти односно продукти кои многу ретко се пребарувани.. Најчесто се купуваат импулсивно, односно таргетирани се импулсивни луѓе кои би го виделе продуктот и би рекле еј ова е интересно, не е скапо ај ќе си го купам.. За нив поефективен е методот пушти интересна реклама, добиј купувачи.

Значи ако сакаш да дознаеш дали вреди да вложиш во SEO и градење на бренд/niche website кој долгорочно ќе биде препознаван и посетуван од луѓе, треба да направиш research, поставување прашање на форум е само начин да бараш одобрување или мислење од луѓе што не знаат ништо конкретно за твојот проект, како би можеле да ти помогнеме :)
 

metahuman

Gaining Experience
23 септември 2019
85
52
Се работи за сајт со преку 1000 производи (WooCommerce). Производите се поделени во 3-4 главни niches, со повеќе подкатегории за секој niche. Секој производ спаѓа во одреден бренд. Целта е longterm позиција на пазарот.

Бидејќи секој производ е дел од бренд и има своја намена и корисничка база, веројатно е потребно што подобро ранкирање за секој производ. Така да, product page-от треба да е добро оптимизиран (title, slug, description, short-description etc.). Тоа значи дека нема потреба од истражување колку пребарувања има keyword-от, колку волумен и сл., туку треба да се извади максимумот за секој производ, без разлика дали има 2 или 2500 пребарувања.

Нема никаква друга оптимизација направено на сајтот, освен Yoast SEO plugin со default сетинзи. Не е потребно off-site SEO и link building, туку само on-site.

Ако не ви е проблем, пишете ми од прилика колку би чинела оптимизацијата, некој price-range. Може и во приватна порака.
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
164
99
deejay.blog.hr
Секоја оптимизација започнува со анализа и keyword research.
Ако поинаку ти кажале / си прочитал некаде - погрешно си разбрал.

Без да ја видам веб страната (од приложеното инфо), цена за прва фаза на оптимизацијата:
--- минимум - 12,000 евра
--- максимум - 23,000 евра (па, и повеќе)

Цената зависи од точниот број на производи, вкупниот број на категории и подкатегории, достапните материјали за оптимизација, итн...

Во втората фаза на оптимизацијата (препорачана, на месечно ниво), би се имплементирале и други работи.

При SEO, треба да имаш трпение.
Ако ти се брза - сврти се кон реклами.

Види што ќе направите со соработникот.
Ако после одредено време не си задоволен од резултатите - контактирај ме'.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
289
230
Секоја оптимизација започнува со анализа и keyword research.
Ако поинаку ти кажале / си прочитал некаде - погрешно си разбрал.

Без да ја видам веб страната (од приложеното инфо), цена за прва фаза на оптимизацијата:
--- минимум - 12,000 евра
--- максимум - 23,000 евра (па, и повеќе)

Цената зависи од точниот број на производи, вкупниот број на категории и подкатегории, достапните материјали за оптимизација, итн...

Во втората фаза на оптимизацијата (препорачана, на месечно ниво), би се имплементирале и други работи.

При SEO, треба да имаш трпение.
Ако ти се брза - сврти се кон реклами.

Види што ќе направите со соработникот.
Ако после одредено време не си задоволен од резултатите - контактирај ме'.
Се работи за оптимизација на сајт, не за оптимизација на воено летало на НАСА
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
164
99
deejay.blog.hr
Се работи за оптимизација на сајт, не за оптимизација на воено летало на НАСА
Сериозен веб проект бара сериозен буџет.

Моето споделено инфо се однесува за некој кој сака да биде доминантен играч на локалниот (МК) пазар.

Многумина сметаат дека имаат веб страна, и дека "завршиле работа за сва времена".
Напротив, приказната допрва почнува... особено ако креаторот на веб страната "протрчал“ при процесот на изработка.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
289
230
Сериозен веб проект бара сериозен буџет.

Моето споделено инфо се однесува за некој кој сака да биде доминантен играч на локалниот (МК) пазар.

Многумина сметаат дека имаат веб страна, и дека "завршиле работа за сва времена".
Напротив, приказната допрва почнува... особено ако креаторот на веб страната "протрчал“ при процесот на изработка.
Се согласувам. Во оваа ситуација мислам дека членот не го бара тоа, затоа.
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
748
997
човекот праша едно прашање дали вреди, вие одма колку даваш. Иначе мислам дека вреди, да не би, немало големите играчи да трошат милиони да се на врвот во пребарувачите.
 
Последна промена:

draey

Gaining Experience
15 јануари 2010
223
254
Куманово
draey's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 3700X + beQuiet! Dark Rock 4
Motherboard
Asrock X570 STEEL LEGEND
Storage
M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + Samsung 860 EVO 500 GB + 1TB WD EZEX
PSU
650W RIOTORO ENIGMA G2
RAM
32GB G.SKILL Trident Z RGB NEO
Video card
GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G403
Audio
Phillips BTD7170
Monitor
Acer Nitro VG252Q IPS, 240hz, Full HD
OS
Windows 10 Pro
Ептен мал пазар сме за СЕО оптимизација, не дека нема да има корист туку средствата кои ќе ги вложи премногу време ќе му треба да ги врати(и дали воопшто). Фејсбук, Инстаграм реклами се доста добри кај нас и не се воопшто скапи.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.086
2.386
Секоја оптимизација започнува со анализа и keyword research.
Ако поинаку ти кажале / си прочитал некаде - погрешно си разбрал.

Без да ја видам веб страната (од приложеното инфо), цена за прва фаза на оптимизацијата:
--- минимум - 12,000 евра
--- максимум - 23,000 евра (па, и повеќе)

Цената зависи од точниот број на производи, вкупниот број на категории и подкатегории, достапните материјали за оптимизација, итн...

Во втората фаза на оптимизацијата (препорачана, на месечно ниво), би се имплементирале и други работи.

При SEO, треба да имаш трпение.
Ако ти се брза - сврти се кон реклами.

Види што ќе направите со соработникот.
Ако после одредено време не си задоволен од резултатите - контактирај ме'.
тој што има 12к евра за оптимизација нема да прашува на форум и ќе знае што точно му треба.

Ко да те прашам како да хостирам сајт, па наместо да ми понудиш некој од локалните/светските хостови, да кажеш, еј треба да видиш на бекбон да се врзеш и едно пола милион на сервери да ставиш и ќе имаш прилично добар хост...

воедно, 30к евра да ставиш на оптимизација во македонија? Па со тој буџет без никаква оптимизација цела македонија ќе знае кој си и што продаваш. премиерот ќе те истетовира на чело...
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
164
99
deejay.blog.hr
Човекот праша што го интересира (на соодветно место, IT форум).

Од моја страна, во неколку наврати му беше одговорено.

Беше наведено:
--- дали вреди SEO
--- на кој начин е препорачливо да се изведе
--- кои се алтернативите
--- која е цената

Оставете го човекот да одлучи кои информации му се битни, а кои не.
Нека одлучи дали ќе вложи во SEO, ако вложи - колку ќе вложи.

Чудно...
Многу познавачи и практиканти на оптимизација на веб страни, а никој јавно не му понуди колку сето тоа би чинело (според приложеното инфо).
Човекот два пати праша.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.875
2.099
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Се работи за оптимизација на сајт, не за оптимизација на воено летало на НАСА
Сајтов (на македонски) за кој што работам како фриленсер а го оптимизираат за органско пребарување преку Google има потрешено преку 10,000 долари за една година за оваа намена. Се работи за афилиејт сајт и е во први 3 за топ keywords во оваа индустрија. Колку им се исплати не знам...не е летало на НАСА :)
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
506
664
Човекот праша што го интересира (на соодветно место, IT форум).

Од моја страна, во неколку наврати му беше одговорено.

Беше наведено:
--- дали вреди SEO
--- на кој начин е препорачливо да се изведе
--- кои се алтернативите
--- која е цената

Оставете го човекот да одлучи кои информации му се битни, а кои не.
Нека одлучи дали ќе вложи во SEO, ако вложи - колку ќе вложи.

Чудно...
Многу познавачи и практиканти на оптимизација на веб страни, а никој јавно не му понуди колку сето тоа би чинело (според приложеното инфо).
Човекот два пати праша.
Баш ме интересира кој ти има платено во мк за оптимизација 25к. Онака, да разбијам монотонија. Професионалец, цар, доктор на науки, астронауту!
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
164
99
deejay.blog.hr
Баш ме интересира кој ти има платено во мк за оптимизација 25к. Онака, да разбијам монотонија. Професионалец, цар, доктор на науки, астронауту!
Дефокус.

Прашањата се:

1. Дали вреди SEO во МК?
2. Која е цената за оптимизација на онлајн продавницата (наведена погоре)?

Повели...
 

ElliteSpace

Intern
31 декември 2017
2
0
Дефокус.

Прашањата се:

1. Дали вреди SEO во МК?
2. Која е цената за оптимизација на онлајн продавницата (наведена погоре)?

Повели...
1. Вреди доколку продаваш нешто за кое некој би прашал кај може да го најдам? Како што пиша некој погоре: гуми за кола / патувања / дизајнерска облека и слично. Доколку продаваш нешто што може да се најде во било која кинеска продавница и нешто што кошта 100-500 денари не вреди ни да помислуваш на seo. Си купуваш реклами на инста/фб и завршена работа.
2. Онлајн продавница со одприлика 1к производи ,1/2к евра макс.
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
506
664
Дефокус.

Прашањата се:

1. Дали вреди SEO во МК?
2. Која е цената за оптимизација на онлајн продавницата (наведена погоре)?

Повели...

Продолжи кај мирко молим те.
Ова е ај ти форум. Јас ти поставив просто прашање да видиме дали си релевантен или тресиш зелени. Со селски финти, и кои се правите прашања, тука не.
Покажи портфолио па да правиме муабет. Се расфрлаш со сериозни цифри, како да си го направил веќе 1000 пати.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
289
230
Сајтов (на македонски) за кој што работам како фриленсер а го оптимизираат за органско пребарување преку Google има потрешено преку 10,000 долари за една година за оваа намена. Се работи за афилиејт сајт и е во први 3 за топ keywords во оваа индустрија. Колку им се исплати не знам...не е летало на НАСА :)
Супер, али има разлика од 10,000 долари во 1 година и 25к за прва фаза.
 

metahuman

Gaining Experience
23 септември 2019
85
52
2. Онлајн продавница со одприлика 1к производи ,1/2к евра макс.
Ова зависи кој колку си го вреднува трудот и колку мисли дека вреди потрошеното време за оптимизирање на еден product page.

Можеби наведените цени на членот вака од прва ни изгледаат астрономски и преголеми, но нели се работи за оптимизирање на преку 1000 product pages. Според членот, вложениот труд вреди околу 10 евра по product page. Според тебе околу 1-2 евра. Некој можеби мисли дека помалку или повеќе вреди, зависи до човекот и неговата проценка.

Исто така, вреди да се запрашаме, дали доколку треба да оптимизираш е-продавница со 10-15 производи, на клиентот би му наплатил 10-20 евра вкупно? Или би барал повеќе, на пример 150-200 евра од сајт? Мене лично би ми било срам да му речам 10-20 евра ќе го чини, испаѓа како да работам за кикирики, бетер од индиец.

Од тоа гледна точка, го разбирам членот погоре за цените и не би ги коментирал неговите проценки. До клиентот е дали ќе се нафати за таа цена или не, сепак треба да се има во предвид дека не се работи за просечен сајт со десетина pages.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.519
Мислења
964.172
Членови
34.887
Огласи
2.610
Најнов член
aleksimonovski
На врв Дно