• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Враќање од Kubuntu на Windows XP

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
Вака.. како и што гласи насловот сакам да се вратам на Windows XP, а имам инсталирано Kubuntu 7.04.. проблемот е кога ќе го ставам XP boot дискот и ќе направам рестарт на пц-то, наместо нормално да почне инсталацијата и форматирање и се што следи.. кај мене се појавува blank screen после линијата "Computer is inspecting your hardware configuration".. значи тука застанува инсталацијата..
Како да го решам проблемот ?
Anyone ?
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
Штом ти застанува до таму, до цд-то со xp ти е.Пробај со друго цд.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
Пробав со повеќе различни копии и пак го имам истиот проблем..
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
imas nekoj problem so CD-rom-ot, definitivno ne ti e do kubuntu-to.
nateraj go nekako da ti go procita :)

i vidi dali first boot ti e CD-rom, ama cim ti go pojavuva toa, izgleda deka ti e first boot.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
Пробав друга верзија на XP и пак се појавува истиот проблем.. Инаку не е до двд-ромот.. си работи добро, баш го копирав XP и немаше никаков проблем.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Пробај со CDто од Ubuntu да ја избришеш/форматираш партицијата и со некој дополнителен софтвер да го скенираш хард дискот, после ова пробај пак со инсталација.. Who knows
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
После многу часови поминати на google во барање на решение за овој проблем, налетав на GParted LiveCD. Проблемот бил во фајлсистемот.. :))
Битно е дека сега го средив и е ок.. Win Xp се инсталира без никаков проблем.

Поздрав! :rolleyes:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,549
Мислења
859,227
Членови
29,947
Најнов член
bobimila
На врв Дно