• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор Враќање на overwritten PSD фајл?

Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…
 • Ја почнал/а темата
 • #1

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Има ли некаков начин да се врати претходна верзија на PSD фајл? Фајлот бил со име Untitled-1, при работа на нов фајл притиснале Save, кога ги прашало дали сакаат Replace рекле Yes и оригиналниот Untitled-1 бил заменет со новиов. Пробав со Previous Versions преку Properties ама за жал нема ништо.
 
Оваа тема е решена! Одете до решението…

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,719
1,544
sistrum.mk
Ако Shadow Copy не е активирано, ништо работа.
Теоретски можно е да постои коипија ако имало AutoSave некаде во темп фајлови на Photoshop, C:\Users\User\AppData\Local\Temp
И разгледај што има таму од ПСД фајлови
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ако Shadow Copy не е активирано, ништо работа.
Теоретски можно е да постои коипија ако имало AutoSave некаде во темп фајлови на Photoshop, C:\Users\User\AppData\Local\Temp
И разгледај што има таму од ПСД фајлови
За жал не е активирано Shadow Copy...

Во C:\Users\User\AppData\Local\Temp не најдов ПСД фајлови, но има еден фајл Photoshop Temp, без екстензија. Не знам дали има начин да се отвори? И дали воопшто тоа е тој фајл. Пробав само да му додадам .psd екстензија ама не го отвара.

Screenshot 2021-07-30 103242.jpg
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Штом ги мрзело име да му стават, ич не се ни труди да го бараш.
Нека си го прават отпочеток и памет за другпат.
Така е, изгубени се некои 2 саата работа ама тоа е.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,719
1,544
sistrum.mk
Ако се работи за ССД, тури му пепел одма. ТРИМ средува се и нема враќање назад.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ако се работи за ССД, тури му пепел одма. ТРИМ средува се и нема враќање назад.
Фотошопот е инсталиран на ССД, самиот фајл зачуван на ХДД.
Пробале и скен со Recuva, aма ништо не нашло.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,719
1,544
sistrum.mk
Фајлот на ХДД е презапишан и нема ваќање.
Привремени фајлови на ССД ги решава ТРИМ, презапишани се со други привремени фајлови ( Garbage collection самото име кажува ).
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
Проба да му ставиш psd екстензија?
Пробав само да му додадам .psd екстензија ама не го отвара.
Темп фајлот на фотошоп не е само псд со друга наставка.
Во темпот стојат фајловите на кои што се работи, така што нема зошто да се чува фајл кој веќе е преснимен.
 

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
За жал не е активирано Shadow Copy...

Во C:\Users\User\AppData\Local\Temp не најдов ПСД фајлови, но има еден фајл Photoshop Temp, без екстензија. Не знам дали има начин да се отвори? И дали воопшто тоа е тој фајл. Пробав само да му додадам .psd екстензија ама не го отвара.

Погледнете го атачментот 102866
Да може со тоа терај доле
/temp/ или само temp
Може да го вратиш,ако најдеш соодветен софтвер за тоа.
На андроид пробано и лаптоп,бришане на сите слики и ставање други,ги најде сите и дата.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,889
7,599
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Да може со тоа терај доле
/temp/ или само temp
Може да го вратиш,ако најдеш соодветен софтвер за тоа.
На андроид пробано и лаптоп,бришане на сите слики и ставање други,ги најде сите и дата.
Ај напушти го интернетот.
 

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
Ај напушти го интернетот.
Recover Overwritten Files via Disk Drill
Целта ми е да помогнам,а не да се мразиме еден на друг.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Recover Overwritten Files via Disk Drill
Целта ми е да помогнам,а не да се мразиме еден на друг.
Oва Disk Drill стварно добро програмче, среден интерфејс и све тоа, ептен профи. Направивме Deep Scan и најде неверојатни 1.05 TB избришани податоци, oд кои скоро 300 GB беа PSD фајлови. Recovery Chance на голем дел беше High. Но за жал потребниот фајл не беше меѓу нив.

Screenshot 2021-07-31 184913.jpg

И тој temp фајлот исто така не успеав да го отворам, но и да успеев веројатно немаше да најдам во него тоа што треба.
Нема врска, и така веќе е сработена истата работа повторно. Неколку саати и малце нерви изгубени ама тоа е. Сега фајловите се во OneDrive фолдер каде што постои можност да се врати постара верзија.
Сепак фала за помошта (y)
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,349
1,447
Oва Disk Drill стварно добро програмче, среден интерфејс и све тоа, ептен профи. Направивме Deep Scan и најде неверојатни 1.05 TB избришани податоци, oд кои скоро 300 GB беа PSD фајлови. Recovery Chance на голем дел беше High. Но за жал потребниот фајл не беше меѓу нив.

Погледнете го атачментот 102909

И тој temp фајлот исто така не успеав да го отворам, но и да успеев веројатно немаше да најдам во него тоа што треба.
Нема врска, и така веќе е сработена истата работа повторно. Неколку саати и малце нерви изгубени ама тоа е. Сега фајловите се во OneDrive фолдер каде што постои можност да се врати постара верзија.
Сепак фала за помошта (y)
Ако мислиш на темп фолдерот најлесно е преку Run (Win + R) да впишеш %temp% (вклучително и процентите) и да кликнеш Ентер.

%temp% e константа која функционира и ако ја внесеш во Експлорер и кликнеш Ентер (поранешен Windows Explorer).

Всушност константата се експандира и те носи до точната локација на темп фолдерот, каде најчесто има купишта времено фајлови.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Ако мислиш на темп фолдерот најлесно е преку Run (Win + R) да впишеш %temp% (вклучително и процентите) и да кликнеш Ентер.

%temp% e константа која функционира и ако ја внесеш во Експлорер и кликнеш Ентер (поранешен Windows Explorer).

Всушност константата се експандира и те носи до точната локација на темп фолдерот, каде најчесто има купишта времено фајлови.
Не, баш убаво си мисли на самиот фотошоп темп фајл. Ама тој е неупотреблив во неговиот случај, пошто не е дупликат на работен фајл или нешто, него му служи на фотошопот во тек на работа.


Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Oва Disk Drill стварно добро програмче, среден интерфејс и све тоа, ептен профи. Направивме Deep Scan и најде неверојатни 1.05 TB избришани податоци, oд кои скоро 300 GB беа PSD фајлови. Recovery Chance на голем дел беше High. Но за жал потребниот фајл не беше меѓу нив.

Погледнете го атачментот 102909

И тој temp фајлот исто така не успеав да го отворам, но и да успеев веројатно немаше да најдам во него тоа што треба.
Нема врска, и така веќе е сработена истата работа повторно. Неколку саати и малце нерви изгубени ама тоа е. Сега фајловите се во OneDrive фолдер каде што постои можност да се врати постара верзија.
Сепак фала за помошта (y)
И кога ќе ги вратиш, нема да ти се отвараат 80%. Пробано неколку пати, и со овој и со неколку други вакви приграмчиња.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ако мислиш на темп фолдерот најлесно е преку Run (Win + R) да впишеш %temp% (вклучително и процентите) и да кликнеш Ентер.

%temp% e константа која функционира и ако ја внесеш во Експлорер и кликнеш Ентер (поранешен Windows Explorer).

Всушност константата се експандира и те носи до точната локација на темп фолдерот, каде најчесто има купишта времено фајлови.
Да, влегов во тој фолдер, на поаматерскиот начин :). Мислев на темп фајлот што го најдов, има скриншот во третиот пост. Но тој фајл не е фајл од Аutosave туку фајл за кеш, историја итн.. и како што веќе спомнаа немаше да ми заврши работа и да го отворев.


И кога ќе ги вратиш, нема да ти се отвараат 80%. Пробано неколку пати, и со овој и со неколку други вакви приграмчиња.

Sent from Телефон using Tapatalk
Си реков ај да пробам, барем да видам дали ќе го најде.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
%temp% e константа која функционира и ако ја внесеш во Експлорер и кликнеш Ентер (поранешен Windows Explorer).

Всушност константата се експандира и те носи до точната локација на темп фолдерот, каде најчесто има купишта времено фајлови.
Чисто процедурално.
Обратно е, не е константа, променлива е. Една е од „променливите за околината“ (така се преведени environment variables).
 
Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,460
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно