1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Враќање на данок од германија

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од zipi123, 5 Јули 2019.

 1. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  396
  335
  14 Јануари 2016
  Машко
  Вака се изнинувам ако има тема слична на оваа не можев да најдам, слободно нека се премести или избрише.
  Сакам да купам работи од германија претежно електорника, наслушав дека на сите прозиводи над 100евра се враќа данок.
  Може некој да ми објани како иде таа процедура?
   
 2. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  909
  1,543
  20 Јануари 2015
  Машко
  Ќе купуваш од овде онлине од германска интернет продавница или ќе одиш во Германија па таму ќе пазаруваш.
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  396
  335
  14 Јануари 2016
  Машко
  Веќе сум во Германија, сакам од тука ствари за земам за во МК
   
 4. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  909
  1,543
  20 Јануари 2015
  Машко
  Големите продавнци (не сите), даваат ваква можност преку сервиси како Global blue.
  Си купуваш електроника во вредност над 50 евра, на каса при плаќање ќе им дадеш пасош и ќе ги замолиш да ти дадат Tax free формилар, (некаде они го пополнуваат некаде сам). Со формуларот, пасош и фискалната сметка, кога ќе заминуваш од Германија, на граничниот премин (најчесто тоа нели е Аеродромот), пред да се чекираш барај шалтер на Царина.
  Цариникот ќе ти ги побара наведените документи (формулар,пасош и фискална).
  Може да побара да му ја покажеш електрониката што си ја купил.
  Ако се е ок ќе удри печат на формуларот.
  Со форуларот имаш повеќе опции, ако сакаш кеш на самиот Аеродром можеш да го однесеш до Tax free шалтер (ова може да биде и посебен шалтер а може да биде и некоја менувачница или друга продавница) зависи на кој Аеродром.
  Можеш, ако ти се брза формуларот да го поднесеш во Скопје во менувачницата во ГТЦ (кај Стопанска банка одма до трафиките за брза храна).
  И на аеродорм и во менувачницата Скопје ќе ти земат провизија.
  Сметај грубо со се провизија ќе ти вратат околу 10% од сумата која си ја потрошил.
  Има опција формуларот со внесени податоци (и податоци за твоја банкарска сметка) да го пратиш по пошта до седиштето на Global blue. Во тој случај ќе ти наплатат помала провизија или воопшто нема да ти наплатат а парите ќе ти ги вратат на сметка (ама за ова се чека доста).
  За повеќе и попрецизини детали види овде Global Blue.
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  396
  335
  14 Јануари 2016
  Машко
  Фала ти Гоце за информацијава, во септември си доаѓам, те контактирам и те носам на пиво, поздрав до тебе
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  660
  101
  10 Јуни 2007

Сподели

Вчитување...