• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Враќање батерија од мртвите Nexus 7 (2012)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
"Мојот" Nexus 7 3G што првенствено го продадов и ми беше вратен со прснат дисплеј го имав оставено неколку месеци исклучен, бидејќи немаше смисла да го носам со себе на одмор. После враќањето од одмор, таблетот покажуваше слаби знаци за живот. Испадна дека батеријата е речиси мртва или познато како flat battery.

2 најчесто решенија за овој проблем: Купување нова батерија (препорачливо) или да се проба jump start(не ми текнува Македонски термин) на батеријата.

При приклучување таблетот на полнач, се пали позадинското светло и на неколку секунди почнуваат да трепкаат црвени, зелени и плави линии. Поради тоа што во мојот случај таблетот беше со скршен дисплеј(речиси целосно функционален), помислив дека дисплејот целосно умре.

РЕШЕНИЕ:
1. Поврзете го таблетот со компјутерот преку USB и оставете го 10-15 мин.
2. Одштекајте го кабелот на неколку секунди и вклучете го повторно
3. Задржете го Power копчето најмалце 15 секунди.

После ова би требало да светне знакче со батерија, што означува дека таблетот се полни.
На овој начин јас го решив својот проблем за овој таблет, но би требало да работи на било кој Android смартфон/таблет со Li-Ion батерија.

Има и други решенија за овој или сличен проблем, но во мојот случај проблемот се реши на овој начин.
 

r[1]ba*

Intern
25 август 2015
3
7
"Мојот" Nexus 7 3G што првенствено го продадов и ми беше вратен со прснат дисплеј го имав оставено неколку месеци исклучен, бидејќи немаше смисла да го носам со себе на одмор. После враќањето од одмор, таблетот покажуваше слаби знаци за живот. Испадна дека батеријата е речиси мртва или познато како flat battery.

2 најчесто решенија за овој проблем: Купување нова батерија (препорачливо) или да се проба jump start(не ми текнува Македонски термин) на батеријата.

При приклучување таблетот на полнач, се пали позадинското светло и на неколку секунди почнуваат да трепкаат црвени, зелени и плави линии. Поради тоа што во мојот случај таблетот беше со скршен дисплеј(речиси целосно функционален), помислив дека дисплејот целосно умре.

РЕШЕНИЕ:
1. Поврзете го таблетот со компјутерот преку USB и оставете го 10-15 мин.
2. Одштекајте го кабелот на неколку секунди и вклучете го повторно
3. Задржете го Power копчето најмалце 15 секунди.

После ова би требало да светне знакче со батерија, што означува дека таблетот се полни.
На овој начин јас го решив својот проблем за овој таблет, но би требало да работи на било кој Android смартфон/таблет со Li-Ion батерија.

Има и други решенија за овој или сличен проблем, но во мојот случај проблемот се реши на овој начин.
Фала за решениево, ми заврши многу работа и тоа за Super Star таблет, не сакаше никако да се упали сакав да го треснам од земја :) али викам ај да го пробам и ова и сеа си е таман ;)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно