• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

vrakanje od linux ubuntu na windows xp

jonas

Intern
26 мај 2007
9
0
Na hard od 20gb instalirav ubuntu 7.04 na cel hard pa sega sakam da se vratam na windows no ne mozam da go formatiram diskot kako da postapam.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Прво вклучи го убунтуто и со него избриши ги партициите што ги имаш направено за линукс. Потоа продолжува стандардна инсталација на XP.
 

jonas

Intern
26 мај 2007
9
0
Da go pustam prven kako live cd pa posle na instal pa koga ke dojdam do particiite togas da gi izbrisam probav taka ednas ama ne gi izbrisa podetalno mozi da mi kazis
 

Deja-Vu

Intern
28 октомври 2007
18
1
Партициите можеш да ги избришеш преку инсталацијата на XP.. само што таму ќе ти ги дава како непознати партиции мислам дека беше unparitioned space (не ме фаќај за збор). Следи ги упатствата за бришење на партициите и потоа создади нови партииции во NTFS фајлов систем...ако инсталираш XP

и тоа е
 

QBox

Intern
28 октомври 2007
42
0
hmmm ne sum formatiral ubuntu a i nemam namera da odam pak na windows. no nema da mozes da gi formatiras so ubuntu live CD. koga ke stavis winXP boot cd bi trebalo da ti gi pokaze particiite kako unparticioned space ili nesto slicno. sepak izbrisi gi site particii sto gi imas. i particioniraj si odnovo. ako ne ti go prepoznava HDD toa moze da bide ako imas SATA hard disk pa ke ti treba so disketa da mu butnes drajveri itn itn.
se nadevam deka ke uspees.
p.s. zosto ne ostanes na ubuntu?
 

jonas

Intern
26 мај 2007
9
0
so formatiranjeto zavrsiv rabota so partition magic a ubuntuto pocnav da go ucam i ke go rabotam na laptop samo ne mozam da go sredam skenerot bear paw 2448ta plus najdov nekoi driveri i firware samo ne mozam da gi instaliram.Mozi nesto da kazite kako?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.131
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно