1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Вработени-Невработени

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од taranenik, 5 Декември 2007.

1. taranenik

taranenik
    Intern

555
    13
    12 Јуни 2007
    Kolku od nas tuka na forumot se vraboteni-nevraboteni? Dali se zadovolni od rabotodavcite, platata, rabotata?

2. AMD_fan

AMD_fan
    Certified IT Addict

3,646
    137
    10 ноември 2007
    Машко
    Ете јас ќе почнам прв. Јас сум дипломиран Цариник, но за жал невработен во струката туку работам (привремено) во приватна фирма. Е сега ако даде господ за 5-6 дена можеби ќе бидам и Цариник, бидејќи добив известување од Царинска управа дека на последниот Оглас влегов во последната селекција за избор на кандидати. Ако успеам ќе има пијачка за сите на форумот. :nazdravje:

3. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    214
    27 oктомври 2007
    Машко
    Ajde so srekja skrsi noga. A ako te primat bice pikje i pucnjava :))

4. vik

vik
    Intern

1,936
    31
    14 Април 2007
  5. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    214
    27 oктомври 2007
    Машко
    Vo vrska so mene ... jas ne rabotam sega sum prva godina na fakultet.Ocekuvam vo tekot na naredniot semestar da zemam rabota na fakultetot kako bi plakjal pomalku pa sega ke vidime.

6. AMD_fan

AMD_fan
    Certified IT Addict

3,646
    137
    10 ноември 2007
    Машко
    Е па ајде со среќа и тебе и крши нозе таму. :bravo:

7. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    75
    4 oктомври 2007
    Jas ne rabotam.Samo ucam :LOL:

8. vik

vik
    Intern

1,936
    31
    14 Април 2007
    Ај ако можиш обласни ми малце појке за ова. Каква работа да земиш на факултет? Да знам со да планирам јас ко ќе се запишам. Еве за ова првпат слушам.

9. MARTIN_MKD

MARTIN_MKD
    Intern

419
    2
    27 ноември 2007
    AMD_fan дај боже да се вработиш па сите заедно да прославиме.

10. Alexandar

Alexandar
    Gaining Experience

2,514
    90
    21 Мај 2007
    @vik
    Кај нас на факултет има многу можности за добивање на разни стипендии и поволности се со цел студентот да плати помалку за својата школарина. COMANDER зборува за програмата работа-студии. Со оваа програма покрај што студирашм работиш 15 часа неделно во кампусот на универзитетот и за тоа си платен. Мислам дека со тоа е платено околу половина од семестарот.

Инаку што се однесува за темева, јас сум вработен веќе 5 години, преку распуст full-time, а преку школска година part-time, затоа што студирам прва година на ШТУЛ. Но од 1.1.2008 имам понуда да бидам постојан вработен, така да ќе видиме како ќе оди факултетот.

11. AMD_fan

AMD_fan
    Certified IT Addict

3,646
    137
    10 ноември 2007
    Машко
    Фала Фала на сите! Само да биде работата па ќе има и тоа какво славење!:nazdravje:

12. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    Momentalno sum 1 godina sredno informatika,a za rabota uste malce pa i mene ke mi dojde redot.Za sega samo ucenje:LOL::LOL::LOL::LOL:

13. vik

vik
    Intern

1,936
    31
    14 Април 2007
    Исто така. Само јас што сум 2ра.:rolleyes:

14. Moscow_BoY

Moscow_BoY
    Intern

260
    4
    12 Јуни 2007
    Не сум вработен затоа што сум средношколец, иако добро се снаоѓам во наоѓањето начин да заработам нешто екстра. Претежно тоа се одвива на интернет...

15. taranenik

taranenik
    Intern

555
    13
    12 Јуни 2007
    poveceto od vas ovde se mladi, srednoskolski koi se nadevam deka ce imaat uspesna idnina ako prodolzat da ucat i nadgraduvaat. So tekot na vremeto se nadevam i deka ce se otvorat rabotni mesta na koe ce ima fer zaposluvanje za site koi sto konkuriraat za rabotno mesto.

16. neW1

neW1
    Gaining Experience

674
    142
    10 Мај 2007
    Невработен, сеуште учам :))
    Во исто време сум и незапослен (немојте да ги мешате овие два поими, има разлика ) :p

17. Ibrakadabra

Ibrakadabra
    Intern

342
    7
    11 oктомври 2007
    Машко
    Студент, така да и јас ќе да сум невработен... Ајде, има време... : ))

18. vik

vik
    Intern

1,936
    31
    14 Април 2007
    Јас сум од тие со големи надежи:))

Сподели

Вчитување...