1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Вработени-Невработени

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од taranenik, 5 Декември 2007.

 1. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
  Kolku od nas tuka na forumot se vraboteni-nevraboteni? Dali se zadovolni od rabotodavcite, platata, rabotata?
   
 2. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Ете јас ќе почнам прв. Јас сум дипломиран Цариник, но за жал невработен во струката туку работам (привремено) во приватна фирма. Е сега ако даде господ за 5-6 дена можеби ќе бидам и Цариник, бидејќи добив известување од Царинска управа дека на последниот Оглас влегов во последната селекција за избор на кандидати. Ако успеам ќе има пијачка за сите на форумот. :nazdravje:
   
 3. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,712
  214
  27 oктомври 2007
  Машко
  Ajde so srekja skrsi noga. A ako te primat bice pikje i pucnjava :))
   
 4. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
 5. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,712
  214
  27 oктомври 2007
  Машко
  Vo vrska so mene ... jas ne rabotam sega sum prva godina na fakultet.Ocekuvam vo tekot na naredniot semestar da zemam rabota na fakultetot kako bi plakjal pomalku pa sega ke vidime.
   
 6. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Е па ајде со среќа и тебе и крши нозе таму. :bravo:
   
 7. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  75
  4 oктомври 2007
  Jas ne rabotam.Samo ucam :LOL:
   
 8. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Ај ако можиш обласни ми малце појке за ова. Каква работа да земиш на факултет? Да знам со да планирам јас ко ќе се запишам. Еве за ова првпат слушам.
   
 9. MARTIN_MKD

  MARTIN_MKD
  Intern

  419
  2
  27 ноември 2007
  AMD_fan дај боже да се вработиш па сите заедно да прославиме.
   
 10. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  @vik
  Кај нас на факултет има многу можности за добивање на разни стипендии и поволности се со цел студентот да плати помалку за својата школарина. COMANDER зборува за програмата работа-студии. Со оваа програма покрај што студирашм работиш 15 часа неделно во кампусот на универзитетот и за тоа си платен. Мислам дека со тоа е платено околу половина од семестарот.

  Инаку што се однесува за темева, јас сум вработен веќе 5 години, преку распуст full-time, а преку школска година part-time, затоа што студирам прва година на ШТУЛ. Но од 1.1.2008 имам понуда да бидам постојан вработен, така да ќе видиме како ќе оди факултетот.
   
 11. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Фала Фала на сите! Само да биде работата па ќе има и тоа какво славење!:nazdravje:
   
 12. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Momentalno sum 1 godina sredno informatika,a za rabota uste malce pa i mene ke mi dojde redot.Za sega samo ucenje:LOL::LOL::LOL::LOL:
   
 13. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Исто така. Само јас што сум 2ра.:rolleyes:
   
 14. Moscow_BoY

  Moscow_BoY
  Intern

  260
  4
  12 Јуни 2007
  Не сум вработен затоа што сум средношколец, иако добро се снаоѓам во наоѓањето начин да заработам нешто екстра. Претежно тоа се одвива на интернет...
   
 15. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
  poveceto od vas ovde se mladi, srednoskolski koi se nadevam deka ce imaat uspesna idnina ako prodolzat da ucat i nadgraduvaat. So tekot na vremeto se nadevam i deka ce se otvorat rabotni mesta na koe ce ima fer zaposluvanje za site koi sto konkuriraat za rabotno mesto.
   
 16. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  674
  142
  10 Мај 2007
  Невработен, сеуште учам :))
  Во исто време сум и незапослен (немојте да ги мешате овие два поими, има разлика ) :p
   
 17. Ibrakadabra

  Ibrakadabra
  Intern

  342
  7
  11 oктомври 2007
  Машко
  Студент, така да и јас ќе да сум невработен... Ајде, има време... : ))
   
 18. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Јас сум од тие со големи надежи:))
   

Сподели

Вчитување...