• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

VR (virtual reality) официјална тема

xenon

Guru
15 јануари 2011
3.863
9.951
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
3080 Zotac Gaming
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W11P
275177.jpeg


Отварам тема за дискусија за и околу виртуелни играчки, очила и друг тип на уреди кои служат за виртуелна реалност, гејминг и сл. Со оглед на фактот дека 3D на телевизори се покажа како неуспешен проект и е сега напуштен, очилата (VR Headsets) сепак изгледа остануваат во игра посебно заради фактот што Андроидот (Зукерберг) планира да го транзиционира неговото социјално мучуриште (фејсбук) во т.н. Metaverse (!) т.е. Метаверзумот (за таа цел, facebook и го купи за 2 милјарди долари Oculus во 2014).

Дивизијата на Meta (поранешно facebook) која се занимава со виртуелниве играчки се вика Reality Labs.
Untitled.jpg

Моментално единствен активен производ е Oculus Quest 2 кој е самостоен уред (може да се користи t.n. untethered односно независно од друг уред како компјутер и телефон) но може да се користи и во комбинација со гејминг ПЦ преку соодветен високопроточен USB Type-C 3.1 кабел и во тој случај прикажува 1832х3800 резолуција на 90-120hz (односно по око 1832х1920 пиксели).

Освен Оculus, и други прозводители се занимаваат со виртуелни очила па така има:
 • Pico Neo 2.
 • Samsung HMD Odyssey+
 • HP Reverb G2
 • Pico Neo 2 Eye.
 • HTC Vive.
 • HTC Vive Cosmos.
 • Valve Index.
итн. Но по се изгледа, масовна адаптација ќе/или нема да се случи, ќе зависи само од тоа како Facebook ќе транзиционира во т.н Mетаверзум и дали тоа ќе наиде на прифаќање помеѓу пошироките маси.

Во моментов на пишување на постов, гледам Жирафата нуди некоја промоција на Oculus Quest 2 (128gb) за 24,500 ден, 20тина % поефтино од понудите на Анхоч.

Какви се вашите искуства со VR очила, дали имате искуство со горенаведените производи (Oculus), дали воопшто ве интересира и сл, коментирајте.

funny-meme-about-vr-virtual-reality-headsets
 

Атачменти

 • Untitled.jpg
  Untitled.jpg
  244,5 KB · Прегледи: 16

-Ata-

Gaining Experience
2 декември 2010
138
154
Имам Gear VR од самсунг (со oculus) со контролер, го зедов пред повеќе години за развој на визуелни апликации, ок платформа имаше и оригинални забавни игри. На сајтот на oculus имаше апликации, игри, лекции и примери за изработка. Во исто време се појави VR систем од Google, Daydream.
Пробав да користам htc vive, одличен е, има корисни апликации, добро се конектира со пц, но не е нешто што може да се користи повеќе од еден саат дневно, т.е. за мене останува уред за забава и хоби, не е за работа (3d) полно работно време.
Денес првите две опции не се возможни за користење, прекинати се. Новите телефони иако појаки, не се поддржани, контролерот неупотреблив, купените игри заклучени, пристапот оневозможен со новиот андроид.
Она што сакам да кажам е дека тоа беше ефтин начин да се влезе во VR и не успеа глобално. Не сум сигурен дали беше пред времето или едноставно немаше интерес. Веројатно за да успее треба соодветна апликација и масовност, т.е. што е можно повеќе активни корисници.
Мислам дека ваков самостоен уред (како rift, quest, go) е релативно скап за да го постигне тоа.


1647255511706.png
 
Последна промена:

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
172
157
Колку е царина и ддв за увоз на овие уреди во Македонија?
Не можев да забележам дел за уреди за виртуелна реалност во царинскиот водич.

Пример:
ама гледам и ми треба и сензор што се продава посебно :cautious:
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.005
1.234
Колку е царина и ддв за увоз на овие уреди во Македонија?
Не можев да забележам дел за уреди за виртуелна реалност во царинскиот водич.

Пример:
ама гледам и ми треба и сензор што се продава посебно :cautious:
Овие се стари модели, Valve Index мислам дека се вика најновиот.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
172
157
Тој го нема на продажба, па ќе си го земам овој ако ништо.
Царина, ддв?
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.099
2.478
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
613
385
дали некој знае дали на oculus quest 2 ако играм краковани игри може да ми го брикнат? читав нешто ко демек едино може само FB акаунтот да ти го блокираат ама после тоа ако направиш нов и се најавиш со него пак ке тера... ама некој што го има и што игра пиратски игри ако може да ми потврди....?
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
613
385
ај сам да си одговорам у случај некој да го интересира. Да, може да се играат без никаков проблем краковани игри. И друго, не купувајте virtual desktop апликација за да ги играте, самата апликација на oculus која што е бесплатна ја имаа таа опција и се поврзува преку air link или air play како и да се викаше и работи топ.
 

Loaded_Dice

Gaining Experience
22 мај 2010
134
142
Скопје
Loaded_Dice's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-8600k @5.0Ghz, Cooler Master Hyper 212 Evo
Motherboard
Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 970 Evo Plus 250GB, Samsung 850 250GB, Samsung 830 128GB
PSU
Gembird 500W Bronze
RAM
16GB DDR4 2666Mhz
Video card
Aorus NVIDIA GTX1060 6GB 9Gbps
Case
SAMA GameStorm Time 2
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Microsoft Reclusa
Audio
Realtek 1120
Monitor
Dell 2412m
OS
Windows 10 64-bit
И друго, не купувајте virtual desktop апликација за да ги играте, самата апликација на oculus која што е бесплатна ја имаа таа опција и се поврзува преку air link или air play како и да се викаше и работи топ.
Ako igras FPS igri ke mora da go koristis Air Link, inaku preku AirLink nema ASW - Asynhronius Time Warp za razlika od fizicki kabel. Nekoi luge ne go podnesuvaat no spored mene e revolucionerna tehnologija. Brzo se naviknav na malku zasmrljanite rabovi na predmeti sto se dvizat na sredn dalecina ama zatoa gameplay e butter smooth duri i vo igri sto nikogas nema da moze da se igraat so 90fps nativ (FS2020, DCS i ostanati simulatori). Half Lyfe Alyx i sl FPS na PC verojatno moze da postignat 72-90fps bez problem taka da toa sto nema ASW preku Air Link i ne e dealbraker. Inaku site igri moze da se najdat krakirani sto e dodaten plus a grafikata e neverovatna za standalone. Za krakirani igri treba da instaliras sidequest i preku nego da gi instaliras. Posle toa ke se pojavat vo 'Uknown Sources'. Jas samo Beat Saber ja igram :)
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
613
385
не сум го знаел ова за sidequest, фала на инфо. сега веднаш пробам boneworks да ја инсталирам, 100 верзии симнав и ни една неможам да ја стартувам. сега ке пробам преку sidequest.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
172
157
Имаше кај Капитал ама мислам дека после Крунската пандемија престанаа со тоа.
Другото беше кај Телеком зградата до Капитол ама за „Playstation“ виртуална реалност.
 

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
216
342
ова е технологија исто како паметните телефони на преклоп, никому не му требаат но да ги има ради реда.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.457
Мислења
901.478
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно