1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

VR headsets во Македонија? (Oculus Rift, HTC Vive, Valve Index)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Gappo, 26 Март 2020 во 12:45.

1. Gappo

Gappo
    Gaining Experience

78
    95
    20 Јануари 2016
    Машко
    Постои ли место кај што може да се купи VR headset кај нас? Зборувам за за хедсетови што се поврзуваат со компјутер, поточно од новите генерации како Oculus Rift S, HTC Vive Cosmos или пак Valve Index?

Мора некако да се издржи карантинов, а Half-Life: Alyx изгледа сè попривлечно.

Последна промена: 26 Март 2020 во 12:53
  2. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

731
    669
    26 Март 2016
    Даскал
    Халфо ти се игра баце? Изгорев јас. Иам другарче со плејстејшн студио има 2-3 хедсети и така никој не му оди си велам да му позајмам само за халфот ништо друго. Прашај исто така да не има на форумов некој такво нешто па можеш да му изнајмиш на некоја недела и така не ги користат. позз.

Последна промена: 26 Март 2020 во 13:37
    На Маша и Gappo им се допаѓа ова.
  3. Gappo

Gappo
    Gaining Experience

78
    95
    20 Јануари 2016
    Машко
    Кул другарче имаш. А да го прашаш од кај му се хедсетите? :rolleyes:

Иначе да, Халф-Лајфо во комбинација со карантин ми е најголема мотивација за тоа, ама планот ми е да купам и да си имам за натаму. Сигурен сум дека после успехот на Alyx ќе се појават уште многу добри VR игри, а и веќе има уште неколку други добри па ќе има за што да се користи.

А ако во меѓувреме најдам некој со добар хедсет за изнајмување и тоа би било кул опција.

На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dimitar535

Dimitar535
    Intern

21
    13
    16 Јули 2016
    Машко
    И јас бев со намера да купувам хедсет, најблиску најдов во Бугарија. Редовна цена е околу 500 евра за Oculus Quest без поврат на ДДВ и сл. Доколку има нешто локално би се разгледала и таа опција.

На Gappo му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...