• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VR headsets во Македонија? (Oculus Rift, HTC Vive, Valve Index)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
91
120
Постои ли место кај што може да се купи VR headset кај нас? Зборувам за за хедсетови што се поврзуваат со компјутер, поточно од новите генерации како Oculus Rift S, HTC Vive Cosmos или пак Valve Index?

Мора некако да се издржи карантинов, а Half-Life: Alyx изгледа сè попривлечно.
 
Последна промена:

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,777
2,415
Битола
Халфо ти се игра баце? Изгорев јас. Иам другарче со плејстејшн студио има 2-3 хедсети и така никој не му оди си велам да му позајмам само за халфот ништо друго. Прашај исто така да не има на форумов некој такво нешто па можеш да му изнајмиш на некоја недела и така не ги користат. позз.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
91
120
Халфо ти се игра баце? Изгорев јас. Иам другарче со плејстејшн студио има 2-3 хедсети и така никој не му оди си велам да му позајмам само за халфот ништо друго. Прашај исто така да не има на форумов некој такво нешто па можеш да му изнајмиш на некоја недела и така не ги користат. позз.
Кул другарче имаш. А да го прашаш од кај му се хедсетите? :rolleyes:

Иначе да, Халф-Лајфо во комбинација со карантин ми е најголема мотивација за тоа, ама планот ми е да купам и да си имам за натаму. Сигурен сум дека после успехот на Alyx ќе се појават уште многу добри VR игри, а и веќе има уште неколку други добри па ќе има за што да се користи.

А ако во меѓувреме најдам некој со добар хедсет за изнајмување и тоа би било кул опција.
 

Dimitar535

Intern
16 јули 2016
39
29
Дома
Dimitar535's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600, Deepcool
Motherboard
Gigabyte b450 aorus elite
Storage
Seagate 2TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
16GB
Video card
GTX 970 G1
Case
Genesis Irid 300
Audio
Traktor Audio 10
Monitor
Dell S2719DGF
OS
Win 10
И јас бев со намера да купувам хедсет, најблиску најдов во Бугарија. Редовна цена е околу 500 евра за Oculus Quest без поврат на ДДВ и сл. Доколку има нешто локално би се разгледала и таа опција.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,560
Мислења
820,548
Членови
28,218
Најнов член
macika
На врв Дно