1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VPN workaround

Дискусија во форумот 'VPN и VLAN' започната од draganamon, 28 Декември 2017.

 1. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  322
  453
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Здраво дечки.
  Ми треба малце помош.

  Сакам да се поврзам на VPN од iPhone. Си ја инсталирав GlobalProtect апликацијата, си ставив portal, username, password, како што си користам на лаптоп, но никако не можам да се конектирам. Вика:
  Gateway xxx is not licensed for this feature or device. Please contact you IT admin.

  Му пишав на админ, вика требало да се плати лиценца и да се овозможи во firewall, или така нешто.

  Како workaround го пробав следново сценарио:
  1. Го конектирав лаптопот на VPN.
  2. Пуштив hotspot на лаптопот.
  3. Го конектирав телефонот на hotspotot.
  Арно ама не помина.

  Дали некој знае како би можел да го заобиколам ова и да успеам да го конектирам телефонот бесплатно ?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 2. pwned

  pwned
  Intern

  33
  15
  12 Мај 2016
  Машко
  Види дали админот може да ти додели пристап по мак адреса на уредот
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нормално дека нема да помине. Хотспотот на лаптопот прави NAT на физичката LAN карта не на виртуалната (VPN).
  Башка многу е битно како е конфигуриран VPN-от, ако е IPSec тогаш немаш теоретски шанси освен ако не го закачиш Ајфонот регуларно со сертификати и слично.
  Дај детали како е конфигуриран VPN серверот. Лично, мислам дека си во чор сокак, ќе мора да се обезбеди таа лиценца.
   
  На draganamon и HardCorec им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...