1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VPN software

Дискусија во форумот 'VPN и VLAN' започната од AlexDGreat, 21 Јули 2009.

 1. AlexDGreat

  AlexDGreat
  Intern

  83
  0
  13 Февруари 2009
  Zdravo decki da ne znaete nekoj dobar vpn third part software
  mi treba da povrzam klienti na web server koj ima windows server 2008 web edition
  Fala
   
 2. m3ntal

  m3ntal
  Intern

  112
  8
  5 Февруари 2009
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,541
  1,877
  5 oктомври 2007
  Машко
 4. AlexDGreat

  AlexDGreat
  Intern

  83
  0
  13 Февруари 2009
  instalirav openvpn pa sega se macam da konfiguriaram :):plachko2:
   
 5. AlexDGreat

  AlexDGreat
  Intern

  83
  0
  13 Февруари 2009
  The sample server configuration file is an ideal starting point for an OpenVPN server configuration. It will create a VPN using a virtual TUN network interface (for routing), will listen for client connections on UDP port 1194 (OpenVPN's official port number), and distribute virtual addresses to connecting clients from the 10.8.0.0/24 subnet. ------------>koja e ovaa 10.8.0.0/24 mreza(so drugi zborovi koja mreza treba da ja stavam privatnata ????192.160.0.0/24 )

  Before you use the sample configuration file, you should first edit the ca, cert, key, and dh parameters to point to the files you generated in the PKI section above.------> kako se editiraat klucovi...

  celoto upatstvo e na http://openvpn.net/index.php/open-source/documentation/howto.html#config
   
 6. loris

  loris
  Intern

  626
  49
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Пробај со TeamViewer
  Јас го имам само еднаш пробано, разгледај го би требало да ти помогне.
   
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,541
  1,877
  5 oктомври 2007
  Машко
  Па може да ја остаис и таа 10.8.... (и тоа е приватна адреса од типот на 192,168). Важно е да е од ранг/класа различна од онаа што ја користиш на локалната мрежа (лан картата).
  [/QUOTE]
  Before you use the sample configuration file, you should first edit the ca, cert, key, and dh parameters to point to the files you generated in the PKI section above.------> kako se editiraat klucovi...
  celoto upatstvo e na http://openvpn.net/index.php/open-source/documentation/howto.html#config[/QUOTE]

  За конфигурација види
  http://www.pavelec.net/adam/openvpn/bridge/
  http://openvpn.net/index.php/open-source/documentation/miscellaneous/76-ethernet-bridging.html делот за виндоњс
  за клуцевите види овде http://openvpn.net/index.php/open-source/documentation/howto.html#pki
   
 8. AlexDGreat

  AlexDGreat
  Intern

  83
  0
  13 Февруари 2009
  za toa klucevite se snajdov path nivni trebalo da se vnese vo konf ili da se kopiraat vo config folderot, ama sega mi dava druga greska, "tcp udp socket bind failed on local address undef 1194 address already in use wsaeaddrinuse", znaci vo konfiguraciskiot fajl taa privatna adresa 10.8.0.0 so ke ja pisam on-softverot i ja dodeluva na virtuelnata lan, i im dodeluva od toj pool na drugite klienti. :D
   
 9. AlexDGreat

  AlexDGreat
  Intern

  83
  0
  13 Февруари 2009
  daj te nesto prosto posto sum glup
   
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,541
  1,877
  5 oктомври 2007
  Машко
 11. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  не се зафркавај, прочитај ја документацијата убаво и разбери ги работите.. иначе џабе ти е дека на крај ќе направиш некаков VPN без да си разбрал што си направил, нит ќе биде сигурно тоа нит добро.

  OpenVPN е еден од поедноставните VPN решенија со оглед на моќта која ја има.

  оваа порака значи дека веќе нешто слуша на портата 1194.. а ништо чудно веќе да ти е стартан OpenVPN-от.. провери со некоја таму алатка за следење socket-и во windows.
   
 12. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  А зашо не го користеш VPN клиенто шо си иде со Windows?
   
 13. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  Таа верзија на Server 2008 мислам дека нема Routing and Remote Access опција.
   
 14. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Ааа, епа шом е така најдобра варијанта OpenVPN, веќе споменат погоре.
   
 15. AlexDGreat

  AlexDGreat
  Intern

  83
  0
  13 Февруари 2009
  route 192.168.0.0 255.255.255.0 vpn_gateway 3 #This it the IP address scheme and subnet of your normal network your server is on. Your router would usually be 192.168.1.1--------------- sto znaci ova "vpn_gateway 3" ako moze nekoj da mi kaze, ova go vnesuvam vo klientot

  client

  dev tap

  #dev-node MyTAP #If you renamed your TAP interface or have more than one TAP interface then remove the # at the beginning and change "MyTAP" to its name

  proto udp

  remote ++++.gotdns.com 1194 #You will need to enter you dyndns account or static IP address here. The number following it is the port you set in the server's config

  route 192.168.0.0 255.255.255.0 vpn_gateway 3 #This it the IP address scheme and subnet of your normal network your server is on. Your router would usually be 192.168.1.1

  resolv-retry infinite

  nobind

  persist-key

  persist-tun

  ca "C:\\Program Files\\OpenVPN\\easy-rsa\\keys\\ca.crt"

  cert "C:\\Program Files\\OpenVPN\\easy-rsa\\keys\\client1.crt" # Change the next two lines to match the files in the keys directory. This should be be different for each client.

  key "C:\\Program Files\\OpenVPN\\easy-rsa\\keys\\client1.key" # This file should be kept secret

  ns-cert-type server

  cipher BF-CBC # Blowfish (default) encrytion

  comp-lzo

  verb 1
   
 16. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  адресата на другата страна на VPN-от. значи пази, не е интернет адресата него на VPN-от (би требало да ја подесуваш со ifconfig опцијата)

  3 е метриката на рутата не важно.

  целосна документација имаш на:
  http://openvpn.net/index.php/open-source/documentation/manuals/65-openvpn-20x-manpage.html
  а разни quickstart и слично на:
  http://openvpn.net/index.php/open-source/documentation/howto.html
   
 17. AlexDGreat

  AlexDGreat
  Intern

  83
  0
  13 Февруари 2009
  moze li nekoj na kratko da mi pise konfiguracija na server i client, ako moze so zborovi oti malku imam dupki vo znaenjeto, mislam ako saka ne e zadolzitelno ke bidam mnogu blagodaren..:ermm:
   
 18. AlexDGreat

  AlexDGreat
  Intern

  83
  0
  13 Февруари 2009
  marv, sto znaci ova "push "route 10.0.0.1 255.255.255.0 192.168.39.1"", i koja e ip adresata na clientot na TAP adapterot ?

  i so ifconfig 192.168.0.1 255.255.255.0 na TAP e IP adresa na SERVEROT
   
 19. vladoboss

  vladoboss
  Intern

  17
  1
  29 Април 2007
  Конфигурација за сервер:
  proto udp
  dev tun
  ca ca.crt
  cert server.crt
  key server.key
  dh dh1024.pem
  server 10.24.10.0 255.255.255.0 (ovde stavas bilo koja privatna klasa na ip adresi, od ovoj pul serverot ke dava adresi na klientot/tite)
  resolv-retry infinite
  keepalive 10 120
  persist-key
  persist-tun
  comp-lzo

  Конфигурација за клиент:

  client
  dev tun
  ca ca.crt
  cert ime_na_klientot.crt
  key ime na klientot.key
  proto udp
  resolv-retry infinite
  persist-key
  persist-tun
  comp-lzo
  remote x.x.x.x (ip adresa na serverot ili domain)


  Ако сакаш повеќе клиенти со еден централен сервер, ондак креирај папка ccd во директориумот кај што ти е серверската конфигурација и додаваш следно во конфигурацијата на серверот:

  client-config-dir ccd
  route 192.168.2.0 255.255.255.0 #
  route 192.168.3.0 255.255.255.0 # рути кон локалните мрежи на VPN клиентите
  route 192.168.4.0 255.255.255.0 #
  push "route 192.168.1.0 255.255.255.0" # рута кон локалната мрежа на серверот

  (не смее да имаат исти мрежи клиентите бидејќи ќе има конфликт.)

  Во ccd папката креираш фајл со име идентично на клучот за клиентот и во него ставаш:
  ifconfig-push 10.24.10.24 10.24.10.25 # со ова цело време ќе ги дава овие адреси за овој клиент на tun интерфејсот
  iroute 192.168.2.0 255.255.255.0 #ова е класата на локалната мрежа на клиентот

  И така за сите клиенти по ред. Пак напомнувам, овие фајлови мора да бидат со идентично име како и клучевите за клиентите (ако е boro.key, boro.crt ондак фајлот мора да се вика boro)

  За опцијата ifconfig-push 10.24.10.24 10.24.10.25, гледај за следниот клиент да биде ип адрресата поголема за 4 од последната ип адреса (10.24.10.25 + 4 за следниот клиент ќе биде ifconfig-push 10.24.10.29 10.24.10.30). Ова од причини што знаело да ми се дешават срања што не ги пишува никаде во докуменатцијата, со ова се средувале.

  Ваљда бев доволно јасен. Пиши дали си успеал.
   
Слични теми
 1. Angel
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,607
 2. taranenik
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,138
 3. dime
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,382
 4. RoyalGuard
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  806
 5. Viktorviksa
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  769
Вчитување...

Сподели

Вчитување...